Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Egy művésztől művészet tanulni JG 330 000 018

GlobalID:
JG 330 000 018
Kidolgozó:
Kálmán Csilla
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Van Gogh nyomában. Festészeti technikák általános és középiskolásoknak.

A program intenzív projektnappal indult: a Vincent Van Gogh Alive kiállítást néztük meg. Igazi érzékfürdőben volt részünk, ahogy Van Gogh képei életre kelnek, a néző pedig egyszerűen belesétál, beleolvad az őt átölelő festménybe. A közönség úgy érezheti, hogy a művész által megfestett tárgyak és házak között jár-kel. A kiállítás után műhelymunkában ismerkedtünk részletesen a festő életével és munkáival. A gyerekek Kálmán Csilla festőművész előadása keretében kronológiai sorrendben ismerkedhettek meg a képekkel, valamint a kortársak egy-egy munkájával.

A következő műhelyórán csak a művész szénrajzainak tanulmányozásával foglalkoztunk. Az órán nagyméretű szénrajzot készítettek a gyerekek, mintegy művészeti interpretációként. Elsajátították a technikát és a megszokottnál nagyobb méretben dolgoztak.

A következő alkalommal témánk a japán kultúra és kalligráfia hatása volt Van Gogh művészetére. Itt a művészet sokrétűségét és más kultúrák hatásait tartottuk szem előtt, és egy új lehetőséget tártunk a szemük elé. Ezen az órán a tustechnikáé volt a főszerep, mely technika teljesen új volt a gyerekeknek. Majd Van Gogh önarcképeivel foglalkoztunk, és mindenki megfestette a saját cipőjét mint önarcképét. A művészetet gondolati síkra vezettük, melyet jól érzékelhetünk Van Gogh "Egy pár cipő" című képe alapján. Vízfestékkel dolgoztak, akvarell papírra. Itt elsajátították a lap kifeszítését és a technika egyéb fortélyait.

Ez után egy választott Van Gogh festményt másoltak le vízfestékkel, eredeti méretben. Itt lehetőség nyílt arra, hogy a gyermek válassza ki a számára legkedveltebb képet, amelyet szívesen interpretált. A feladat nehézsége abban rejlett, hogy más anyaggal dolgoztak, mint amellyel a festő az eredeti művet megalkotta. Így tovább gyakorolhattak, s mélyedhettek el a vízfestékkel való munkálkodás rejtelmeiben.

A műhelymunka lezárásaként művészeti pikniket rendeztünk a megújult tököli templomkertben, úgy festettünk, mint Van Gogh a természetben: állványokról, látvány után. A program második intenzív része a Budapesti Állatkertben szabadtéri rajzolás volt. Kikapcsolódást és levezetést nyújtott a kis művészeink számára. A nap során 2 perces mozdulatrajzokat (krokik) készítettünk, mely a részletek fontosságára hívta fel a figyelmet. A program harmadik, egyben záró intenzív projektje a zárókiállítás megrendezése volt, és a kiállítás ünnepélyes megnyitása.