Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Mégis FOROG A FÖLD!

Mammut II. Bevásárló és- Szórakoztató Központ
Budapesten a 135 éves első magyar Foucault -inga!

1880. augusztus 25-én  a  szombathelyi székesegyházban a Premontrei Főgimnázium igazgatója volt tanítványai, Gothard Jenő  és Gothard Sándor  segítségével  Magyarországon először  mutatta  be  a Föld forgását igazoló Foucault-féle ingakísérletet.  Az Országjáró Természettudományok tehetséggondozó program keretében,  a jelesesemény tiszteletére,  a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány szervezésében  2015. november 9.  és 15.  között, a Mammut Bevásárló  és-  Szórakoztató  Központban  ismét leng  a korabeli  (135 éves)  ingatest és  bemutatásra kerül a lenyűgöző Foucault-kísérlet is.

Elhiszed, hogy  FOROG A  FÖLD?  Hazánkban először 1880-ban mutattak be Foucault-inga kísérletet a szombathelyi székesegyházban. Azt, hogy a Föld forog, alighanem már akkor  sem kellett bizonygatni senkinek, azonban az egyszerű ingakísérlet által szolgáltatott bizonyíték akkoriban  és várhatóan napjainkban is megragadja az érdeklődő nagyközönség képzeletét.    A látványos kísérletben  az üveg mennyezetre szinte súrlódásmentesen felfüggesztett 25 m hosszúságú acélsodronyon a 30 kg-os ingatest órákon keresztül képes lengeni.

Az eseménysorozat  a Messzehangzó Tehetségek Alapítvány szervezésében, az Eötvös  Loránd Tudományegyetem Gothard Asztrofizikai Obszervatórium és Multidiszciplináris Kutatóközpont  és a  Szombathelyi Székesegyházért Alapítvány támogatásával valósul meg. Hazánk leginkább kedvelt ismeretterjesztő és tudomány népszerűsítő  videóblogja, a Szertár képviseletében  Zsiros László Róbert  szemléletes  és mindenki számára érthető módon  bizonyítja majd be,  hogy  a jelenség magyarázata egyszerű,  nem kíván mélyreható  fizikai háttérismereteket: ha lehetőségünk lenne mindezt a világűrből szemlélni,  azt láthatnánk, hogy az inga mindvégig megtartja lengési síkját, miközben a FÖLD KIFORDUL alóla. Az inga indításai  önmagukban is  látványosak: az oldalra kihúzott fémgolyót zsinórral egy oszlophoz rögzítik  és ezt elégetve adnak kellő sebességet a lengéshez.  Az indításra minden nap más, a természettudományok és a csillagászat iránt érdeklődő ismert személyt kértek fel a szervezők.

A  nem  mindennapi  kísérlet bemutatására és magyarázatára  délelőttönként,  11:00-kor kerül sor. Hogy minél több érdeklődő számára átélhető legyen  az élmény,  a szervezők  partnereken keresztül  (Budapestről és vidéki nagyvárosokból) számos pedagógust és  12-16 éves,  természettudományok  iránt  érdeklődő  diákot  hívtak meg az eseményre. 2015. november 9. és  15. között  -  164  évvel a párizsi Pantheonban történt első kísérlet  és 135 évvel az első magyar bemutató  után  -  legyünk együtt tanúi, ahogy az inga  a  körben elhelyezett  fahasábok felborításával ismételten bizonyítja, hogy a Föld valóban forog!

További információért keresse fel az esemény Facebook oldaláthonlapját vagy érdeklődjön a messzehangzo.iroda [at] gmail.com  címen, illetve a +3620/665-9993-as telefonszámon.