Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Csilingelő Csemeték JG 320 000 028

GlobalID:
JG 320 000 028
Kidolgozó:
Kovács Imre Andrásné
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Zene, mozgás: népi játékok az óvodában.

A Csilingelő csemeték című tehetséggondozó műhely célja, hogy a zenét, zenei játékokat kedvelő gyerekek olyan élményekhez jussanak, amelyek által személyiségük gazdagodik, a zene iránti szeretetük mélyül, zenei képességeik fejlődnek. A magyar népi játékok betekintést nyújtanak néphagyományainkba, fejlesztik szociális érzékenységüket, az egymáshoz való alkalmazkodást, a társak elfogadását.

A zenei képességek fejlesztésénél (ritmusérzék, hallási képességek, komplex zenei képességek) elővarázsolnak minden olyan eszközt, melyek biztosítják a játékosságot, vidámságot. A mozgásimprovizációk, kreativitást igénylő játékok segítik alkotó fantáziájuk kibontakoztatását, önbizalmuk erősödését. A zenei óvodai tevékenységek biztos alapot nyújtanak a későbbi zenei tanulmányok folytatásához, amit méltán mutat több, az óvodánkból kikerült zenei tehetség pályafutása.
A zeneóvodai tehetségműhely feladatainak meghatározásánál elsősorban a zenei képességek egyes területeit jelöljük, mint a ritmusérzék, hallás, éneklési készség fejlesztése, de természetesen tudjuk, ezek a zenei játékok nemcsak a zenei képességeket fejlesztik, hanem a gyermekek egész személyiségére hatással vannak. Éppen ezért a programpárok megvalósításával az egyéni fejlesztések kiszélesítésére, gazdagítására törekszünk, hiszen az alapképességek kibontakoztatása hatással van a speciális, jelen esetben a zenei képességek fejlődésére is.

Fontosnak tartjuk a nagyobb kitekintést, az érzelmi gazdagítást, éppen ezért szervezünk például színházlátogatást, hangversenyt, vagy múzeumpedagógiai foglalkozást. A szülők bevonását is nélkülözhetetlennek tartjuk, hiszen ha látják, hogy gyermekeik milyen szinten vesznek részt a foglalkozásokon, ahol akár közös játékra is lehetőség nyílik, szívesebben működnek együtt a gyermekek fejlesztésében. Ezért is tervezzük karácsonyra a Betlehemes játékot, ahol a szülőkkel közösen készíthetik el a szükséges eszközöket, díszleteket, együtt énekelhetnek, verselhetnek. Törekszünk a komplexitásra más művészeti területek ötvözésével: pl. mese, vers, képzőművészet, hiszen az esztétikai érzéket nemcsak a zenén keresztül, de más művészeti ágak megismerésével is fejleszthetjük. Az összerendezett, esztétikus mozgás nélkülözhetetlen eleme a körjátékoknak, gyermektáncoknak, ezért is keresünk olyan lehetőségeket, melyek ezt a területet fejlesztik. Szervezünk mozgásos játszóházi foglalkozásokat, illetve részt veszünk gyermek-zumba alkalmakon, vagy táncházba invitáljuk gyermekeinket.