Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Gyere velünk Varázshegyre! JG 300 000 024

GlobalID:
JG 300 000 024
Kidolgozó:
Tóthné Marada Csilla, Kóródiné Iván Éva, Kovácsné Horváth Csilla
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Az 5-7 éves korosztály fogékonyságának, kreativitásának, mozgáskultúrájának fejlesztése a néphagyomány értékeire építve.

A tiszaújvárosi Napköziotthonos Óvoda Tengelice népi gyermekjáték, néptánc csoportja és a Hejőbábai Mesevár Óvoda Nyiladozó vizuális tehetséggondozó műhelye valósította meg a "Gyere Velünk Varázshegyre" című projektet, 25 gyermek és szüleik, valamint segítő pedagógusok, kollégák részvételével. Ennek keretében interaktív mesébe ágyazott próbákat teljesítettek a gyerekek.

„Az igazi tanítás nem a tudás átadását jelenti. Az igazi tanítás arra ösztönzi a tanulót, hogy maga tegyen szert az ismeretekre.”/John Milton Gregory/ E gondolatok vezéreltek a program kidolgozása során.

A tanórán kívüli alkalmak során felkészültünk az intenzív szakaszban megvalósítandó feladatokra. Ebbe lehetőség szerint bevontuk a szülőket is, akik aktívan és örömmel vettek részt a munkálatokban. (Az egyik alkalommal például csomagolópapírral bevont kartondobozokat festettek közösen a szülők és gyermekek, sablonok, hengerek segítségével mintázták azokat, majd közösen  mesevárat építettünk belőle.) Az itt készült munkák egy részéből minigalériát készítettünk, mely az óvodában tekinthető meg.
Az intenzív szakaszban megvalósított program alkalmával a gyerekek különböző állomásokon játékos, mozgásos feladatokat oldottak meg a szülők irányításával. Ezt nagyon jól egészítették ki a mozgásos elemek, mind az ügyességi játékok, mind a táncos jelenetek alkalmával. Tovább színesítette a programot, hogy a gyermekek jelmezbe öltözve teljesítették a próbákat. A mesés napot remekül zárta a táncház, ahol szülők-gyermekek-pedagógusok együtt mulathattak.

A projekt második napja alkalmával télűző farsangi népszokást eleveníthettünk fel, a gólya és medve alakoskodás-elemeivel. A talpalávalót a Lármafa Zenekar húzta, akik hangszerbemutatóval színesítették a programot és bővítették a gyermekek ismereteit. Ehhez szervesen kapcsolódott a vizuális tevékenység, ahol egyszerű zajkeltő népi hangszereket, csörgőket, dobokat barkácsolhattak a gyerekek, valamit a télűzéshez használatos maszkot készítettek szülők segítségével.  Mindkét alkalommal arcfestés színesítette a programot.

A projekt harmadik napja alkalmával a szülőkkel közösen értékeltük az elmúlt napok eseményeit, ki-ki elmondhatta véleményét, diavetítésen megnéztük az elkészült fotókat, valamit megköszöntük az általuk nyújtott segítséget és részvételt. A programok alkalmával bőséges étkezési lehetőség volt a résztvevők számára biztosítva, melyet kiegészített a batyuban kapott útravaló: a gyermekek nagy élvezettel fogyasztották el!

A szülők bevonása maximálisan megvalósult a programpár feladatai során. Nagyon sok segítséget nyújtottak az előkészületi és lebonyolítási feladatokban, és nem utolsósorban a gyerekek nagyon élvezték szüleik jelenlétét a programok során.