Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Magból kenyér (Érintetlen természet és emberi munka) JG 360 000 008

GlobalID:
JG 360 000 008
Kidolgozó:
Józsa István
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2014
Kapcsolattartó:
Kisiskolások kemencét építenek, gabonát termesztenek, kenyeret sütnek.

A Nap Kör Alapítvány "Magból kenyér" foglalkozásain résztvevő kisiskolásokat a magtól a kenyérig tartó csodálatos úton vezetjük végig a szántástól az aratásig, a vetéstől a kenyérsütésig. Ennek az ingergazdag útnak fontos állomása a tavaszi kemenceépítés, aminek keretében a gyerekek tapasztalhatták a természet adta lehetőségeket: annak erőforrásait felelősséggel használhatjuk ki saját boldogulásunkra. A természet kincseit "begyűjtő" intenzív szakaszunk, és a "kincseket" felhasználó tanórán kívüli foglalkozások a közös munka örömét és rengeteg tapasztalatot adtak, a csapatmunka élményével gazdagítottak, és élményszerű módon vehettünk részt közösen egy szép és hasznos folyamatban. Mindennek pedagógiai értéke felbecsülhetetlen: hozadékai a mindennapi iskolai jelenlétben, tanulásban, szociális kapcsolatokban máris tetten érhetők.

A valóságos tevékenységek ismerete még a kisfalvakban is kiveszőben van, pedig a gyakorlati élethez, a boldoguláshoz elengedhetetlen azokkal az egyszerű tevékenységekkel a találkozás, amelyek által tapasztalható az emberi munka, az alkotás. A különféle mesterségekkel való ismerkedés során a gyermek tudatának feldolgozható és átlátható módon tapasztalhatja az alkotás útját: hogyan lesz a botból nyárs vagy szék, a gyapjúból kistáska vagy tolltartó, a magból kenyér és új vetőmag. Ezekhez a folyamatokhoz a gyermekek élményszerűen tudnak kapcsolódni, a rendszeres kétkezi munka pedig az akarati fejlődést szolgálhatja. A program fő témája a magtól a kenyérig tartó út, de a számos egyéb ősi mesterséggel is megismerkedünk: a nemezeléstől a szövésig, a faragástól a kemenceépítésig. Amíg a mesterségekkel való ismerkedés a gyakorlati életet alapozza meg, a művészeti tevékenységekkel (pl. festés, rajzolás, éneklés, zenélés, mozgás, tánc, dramatikus játékok) pedig a világ szépségét igyekszünk kifejezni, megélni, átélni.
A 9-10 éves gyerekeknek a munkával, a különféle mesterségekkel való megismerkedés elemi igénye. Az emberi munka, az alkotás, a teremtés élménye olyan útra tereli figyelmüket, amin tovább tudnak haladni egyéni fejlődésük útján.