Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Világok arca JG 310 000 029

GlobalID:
JG 310 000 029
Kidolgozó:
Németh Tamásné Bolla Ibolya
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2013
Kapcsolattartó:
Az emberi arc ábrázolása személyiségjegyekkel. Program általános iskolásoknak.

Az ember, az emberi arc megjelenítése a művészet örök érvényű témája a kezdetektől napjainkig a képzőművészet minden területén és az általános iskolai és a művészeti oktatásnak is szerves részét képezi. A gyerekek már egész kicsi koruktól próbálkoznak saját életkori sajátosságaiknak megfelelően megjelenítésével. Az egyik legnehezebb, legösszetettebb feladat diákjaink számára eljutni a személyiséget kifejező emberi arcig.

Programunkban alkotó csoportunknak segítséget nyújtunk ebben sok ismeret, tapasztalat átadásával, megfigyeléseken, feladatokon, játékokon, keresztül, tanárok és felsőbb éves iskolatársaik segítségével, játékosan, változatosan, más művészeti ágak bevonásával.

A program első, 6-szor 2 órás szakaszában ismerkedtünk az emberrel, az emberi arcokkal, a világ népeivel és műalkotásokkal. Betekintést nyertünk a művészeti anatómia alapjaiba. Megismertük a koponyacsontok, az arc, a szem, az orr, a száj, a fülek szerkezetét. Vázlatokat készítettünk. Arcképet alkottunk árnyékolással, tónusozással. A hat alkalom a gyerekek alkotásaiból rendezett kiállítással zárult.

A második szakasz, a hatnapos nyári program nemcsak az emberi, hanem a művészeti, technikai sokszínűségről is szól. Más művészeti ágakkal egybekötve, színesítve kívánja a gyerekeknek a kurzuson elsajátított ismereteit elmélyíteni, kipróbálni különböző képzőművészeti ágakban, különböző technikákkal, anyagokkal. A grafitceruzán kívül használunk szenet, ezen kívül festéket, temperát, illetve levegőre száradó gyurmát is.
A képzőművészeti foglakozásokat színesítjük, kapcsoljuk a zenéhez, tánchoz, játékokhoz. A művészettörténetből merített egy-egy példát kiemelve, rajtuk keresztül ismerkedünk az arc kifejezésére egy-egy újabb technikával.

Minden napra kiválasztunk egy-egy játékot népek játékaiból, hogy ezzel is érzékeltessük, tapasztaltassuk, megértessük, elfogadtassuk, megszerettessük az emberi sokféleséget, sokszínűséget.

Tevékenységeink:
ÖnArckép készítése grafittal, szénnel. Valamely külföldi nép egy gyermekdalának megtanulása az eredeti szöveggel. Népek játékaiból egy kiválasztása, kipróbálása.

A Fayumi múmiaportrék – filmnézés. A portrék elemzése, színvázlatok készítése, egy-egy kiválasztott portré másolása.

Kirándulás Pápára: a múmia megtekintése. A bizánci mozaikok megismerése, jellegzetességeik. Papírmozaik készítés tépéssel, ragasztással. Ismert magyar történelmi, irodalmi vagy zenetörténeti alak arcképe páros munkában.

Ókori hangszerek: görög zene – zenehallgatás. "Színelőadások" – rövid, vicces jelenetek előadása.

Látogatás Mátyás király udvarába. Egy választott legenda meghallgatása Mátyás királyunkról a diákmentorok előadásában. Mátyás külleme: ismert jegyek és fantázia alapján portréjának megformázása agyagból. Az agyag díszítése a formának, textúrának megfelelően, nyomhagyással, rátéttel. A legendához jelmeztervek, jelmezek készítése.

Királylányoknak ékszerek, fejdíszek készítése gyöngyökből, flitterekből, levegőre száradó gyurmából, csillámragasztóval. Lovagoknak szerszámkészítés. Két királyság alapítása, lovagi torna: játékos versenyek, ügyességi versenyek, vetélkedők a szabadban.

Arcképfestés. Katona György pápai festőművész adja át tanácsait a gyerekeknek, mutat be néhányat alkotásaiból, segít a képek elkészültében. A reneszánsz zene, reneszánsz tánctanulás.

Válogatás és kiállítás rendezése az elkészült munkákból.
A harmadik, 5-ször 2 órás szakaszban az eddigi kurzusokon elsajátított és elmélyített ismereteink alkalmazására kerül sor különböző technikák alkalmazásával.  Hangsúlyt fektetünk a személyiség kifejezésére.

Mátyás királyunk arcmásával díszített pénzérmék készítése agyagból. Adott történet, irodalmi- vagy zenemű főszereplőjének arcmása. Karikatúra készítése a túlzás erejével. Különböző kultúrák álarcai, maszkjai. A látottak alapján maszk tervezése: indián-, afrikai, vagy keleti no maszk készítése agyagból, díszítése festéssel, rátéttel, véséssel, tollakkal, termésekkel. Alkotásainkból kiállítás rendezése.