Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Zenei fejlesztés óvodában JG 320 000 037

GlobalID:
JG 320 000 037
Kidolgozó:
Vargáné Mile Katalin
Alkalmazók:
Indulás dátuma:
2013/2014 tanév
Kapcsolattartó:
Táncház, mese, koncertlátogatás, hangszerek megismerése.

Komplex tehetséggondozó műhelyfoglalkozások szervezése nyelvi tehetségterületen, gazdagító és lazító programok beillesztésével a Püspökladányi Egyesített Óvodai Intézmény Szivárványpalota és Babszem Jankó mese tehetséggondozó műhelyeibe járó gyermekek részére.

Nevelési programunk, az „Óvodai nevelés a művészetek eszközeivel” című alternatív program megvalósítása során kialakítottunk egy új óvodaképet, új módszereket tanultunk és alkalmazunk, egyéni fejlesztési rendszert építettünk ki - mindezt egy nagyon jól működő szervezeti kultúra keretei között. A tanultak és a tapasztalataink alapján igényként jelent meg a nevelőtestületünkben, hogy új szemlélettel tekintsünk a gyermekeinkre, hogy ne csak a hátrányaik alapján gondozzuk őket, hanem keressük meg legjobb adottságaikat, pozitívumaikat, és erősségeikre alapozva fejlesszük személyiségüket. Bízunk benne, hogy így nem vész el egyetlen gyermeki érték sem. Ezen elvek mentén szervezzük intézményünkben valamennyi 5 évet betöltött gyermek részére a tehetségígéreteket gondozó műhelyeinket. Akkreditált Kiváló Regionális Tehetségpontként feladatunk, hogy regionális szinten fejlesszük a hálózatunkat, és segítsük a tehetségazonosítást, tehetséggondozást és tehetség tanácsadást végzők munkáját.

A mese tehetségműhelybe azokat a gyerekeket válogatjuk be, akik érdeklődnek a mesék, versek iránt, gazdag a szókincsük, metakommunikációjuk gazdagon árnyalt, jó empatikus képességgel rendelkeznek, eredeti ötleteik vannak. Két, a mese területén tehetséges gyerekeket gondozó műhely gyermekeiből szervezzük azt a kis csapatot, akikkel a közös munkát tervezzük. A programpárok megvalósítása során felelevenítünk egy majdnem feledésbe merült népszokást, a kántálást és színpadra állítunk egy magyar népmesét, a Csillagszemű juhászt, valamint gazdagító és lazító programokra visszük el a gyerekeket.

A kántálás hagyományának felelevenítése során a gyerekek megismerkedhetnek a letűnt korok tárgyaival, bútoraival, eszközeivel, kipróbálhatják a régi korban élt gyerekek játékait. Lehetőségük nyílik régi szövegek, versek, dalok megismerésére, megtanulására, részt vehetnek a karácsonyi ünnepkörhöz kapcsolódó jelenetben. Az adventi időszakban az óvodástársaknak is bemutatjuk a kántálást.

A Csillagszemű juhász című mese megelevenedése során a tehetségműhelyekbe járó gyerekek kipróbálhatják magukat a különböző szereplők bőrébe bújva, átélhetik azok érzelmeit, vívódásait, örömét, bánatát. A csillagszemű juhásznak segíthetnek a próbák kiállásában, a helyszínek, díszletek megalkotásában, hangeffektusokkal, ritmushangszerekkel színesíthetik a mesejátszást.

A mese tehetségígéreteket gondozó műhelybe járó gyerekek gazdagító-érzékenyítő és lazító programokon vesznek részt, ahol új inspirációkat szerezhetnek, pihenhetnek, lazíthatnak, megismerkedhetnek más művészeti területekkel, teljes személyiségük fejlődhet. A gyerekekkel megtekintünk egy mesejátékot, koncerten veszünk részt és táncházban sajátítjuk el a magyar néptánc alaplépéseit.

Részt veszünk az Aranytulipán című interaktív mesejátékban, ahol a gyerekek gyönyörködhetnek az ízlésesen elkészített batikolt díszletekben és bekapcsolódhatnak a mese fonalába. A zeneiskolások Fars-Hang című előadása már hagyomány városunkban, ahol a sok tehetséges kis zenész bemutatja, milyen hangszeres előadásra, zenei produkcióra képes. Mindig jó látni az ismerős arcokat, hiszen néhányuk zenei adottságára már az óvodában felfigyeltünk.

A néptáncos lányok és fiúk moldvai táncbemutatója után mi is beállhatunk a táncosok közé és a kisze-bábot is jól megforgatva együtt rophatja kicsi és nagy.

Valamennyi program valódi élmény a gyerekek számára, örömmel tölt el bennünket, hogy gazdagodhatnak, gazdagodhatunk!