A Kutató Diákok Országos Szövetségének alapszabályban megfogalmazott célja, a tehetséges, elsősorban 14-20 év közötti diákok tudományos kutatómunkába, illetve ezzel kapcsolatban álló tevékenységekbe való bevonásának támogatása, így különösen:
- a diákokat fogadó kutatóhely- és mentorok lista rendszeres összeállításának, kiadásának és terjesztésének támogatása;
- a diákok, mentoraik és középiskolai felkészítő tanáraik konferenciáinak, tanácskozásainak, továbbképzéseinek támogatása, ezek szervezése;
- a diákok bevonásával folyó kutatások így különösen: biotechnológiai, informatikai, környezetvédelmi, nanotechnológiai, orvosbiológiai, valamint élettudományi, természettudományi, humán- és társadalomtudományi kutatások és ezek eredményeinek elterjesztésének támogatása;
- ösztöndíjak alapítása a kiemelkedő diákok, mentoraik és középiskolai felkészítő tanáraik bel- és külföldi továbbképzésének segítésére ösztönzésére;
- hazai és külföldi társszervezetekkel, tehetséggondozó intézményekkel, mozgalmakkal való kapcsolatfelvétel, kapcsolattartás;
- a diákok kutatásaival kapcsolatos oktatási témák, kurzusok, oktatási kísérletek indításának és továbbvitelének támogatása;
- a diákok bevonásával készült tudományos publikációk megjelentetése, megjelentetésének támogatása.
A Kutató Diákok Országos Szövetsége létrejöttétől kezdve az önszerveződés elvét vallja magáénak. A diákok nem egyszerűen csak alanyai, hanem résztvevői, alkotói is a programoknak. A mozgalomban az évente megválasztott vezetőség (továbbiakban: Elnökség) látja el a legfontosabb szervezési, rendezési feladatokat. Munkájukat a tagozatok is nagyban segítik.
Tagozataink:
Humán - és társadalomtudományi tagozat
Élet –és környezettudományi tagozat
Műszaki –és reáltudományi tagozat
A Kutató Diákok Országos Szövetsége a Kutató Diákokért Alapítvánnyal közösen tart fent és folyamatosan bővít egy mentoradatbázist. Az oda jelentkező egyetemi tanárok, professzorok, kutatók segítik a diákokat a tehetségfelismerési és tehetségsegítési folyamatokban, támogatják őket mind a szakmai mind a személyes fejlődésükben.
A Kutató Diákok Országos Szövetsége 1998-tól működik. A szervezet lehetőséget biztosít a közoktatásban tanuló diákoknak és első éves egyetemistáknak a korosztályukba tartozó hasonló érdeklődési körrel rendelkező diákokkal történő kapcsolatfelvételre és egy önszerveződő közösségbe való bekapcsolódásra, ahol valóban megtalálják a helyüket.
A szervezet bázisának a növeléséhez is nagyon fontos, hogy a diákok közvetlenül a korábbi kutató diákoktól kaphassanak információt a szövetség létezéséről, programjairól, de emellett a szervezet tagjai személyes jelenléttel és elektronikus felületeken keresztül is népszerűsítik a mozgalmat.
A Kutató Diákok Országos Szövetségének közel 6000 regisztrált tagja van, akik Magyarország különböző vidékein, valamint kb. 1500-2000-en a határon túl élnek. A Tehetségpont tevékenységét célunk minél szélesebb körben kiterjeszteni, hogy ne csak regisztrált tagjaink, hanem minden érdeklődő értesüljön programjainkról, rendezvényeinkről, tevékenységeinkről.
Rendezvényeink nyitottak minden hazai és határon túli (Vajdaság, Erdély, Felvidék) diák számára, több hazai és határon túli tehetséggondozó intézménnyel tartunk fent kapcsolatot, rendszeresen szervezünk közösen programokat.
Célunk, hogy együttműködést alakítsunk azokkal a Tehetségpontokkal, akik a mi munkánkat kiegészítve, foglalkoznak tehetségfelismeréssel a fiatalok körében, és tehetséggondozással a felsőfokú oktatási intézményekben annak érdekében, hogy a tehetséges fiatalok gondozása érdekében minél több lépést tegyünk a jövőben.
A kutatásban tehetséges diákok segítésével kívánunk foglalkozni, kiemelten az alábbi területeken: biokémia, orvostudomány történelem, robotika, ökológia, hidrológia, irodalom.
A Kutató Diákok Országos Szövetségét egy 13 tagból álló, önkéntes, választott testület vezeti, mindannyian középiskolás, vagy első éves egyetemista diákok, akik maguk is tehetségesek és kutatással foglalkoznak. Tekintettel arra, hogy ők maguk az ország különböző vidékeiről valók, különböző középiskolák tanulói, a Tehetségpont tevékenységeinek széles körű terjesztése és hatása az ő személyes kapcsolataikon keresztül is biztosított.
Mozgalmunk kiemelt feladatának tekinti, hogy olyan közösséget teremtsen tagjainak, ahol a tehetségsegítés, tehetségfejlesztés mellett jól érzik magukat, barátokat találnak, hiszen ez a személyiségfejlődésükben is nagyon fontos.
A fiatalok szakmai és szociális készségeinek fejlesztésével olyan felnőtteket nevelünk, akik mind kutatóként, mind vezetőként a felnövekvő generáció példaképeivé, a társadalom elismert, fontos és hasznos szereplőivé válhatnak.
Nagy örömükre szolgál, hogy a szervezet a megalakulásától kezdve számos rendezvényt mondhat hagyományosnak.
A Kutató Diákok Alapítványával szoros együttműködésben a diákok aktívan szervezik a Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciasorozatának regionális és tematikus előválogatóit és döntőjét, az Esszépályázatot és Poszter versenyt, melynek záróeseménye a Tudományos Hétvége, valamint az 1 hetes nyári diákkonferenciát, és a tagozatos találkozókat is.
Programjaink:
Tudományos Diákkörök Kárpát-medencei Konferenciája- minden évben megrendezésre kerülő konferenciasorozat, 3 regionális ( Erdély, Felvidék, Vajdaság) és 3 tematikus Humán- és társadalomtudományi, Műszaki- és reáltudományi, Élet-és környezettudományi) válogatóból és egy döntőből áll, évente összesen 400-500 diák részvételével.
Tudományos Hétvége- minden évben megrendezésre kerülő szakmai program, ahol a diákok saját kutatási projektjeiket mutatják be. Ennek keretein belül hirdetjük meg évről-évre a Tudományos Poszterversenyt és Tudományos Esszépályázatot is.
Tudományos Poszterverseny- a tehetséges kutató diákok saját kutatásukról és azok eredményeiről posztert készítenek és azt mutatják be a szakmai zsűrinek.
Tudományos Esszépályázat- a tehetséges kutató diákok saját kutatási témájukat esszé formájában mutatják be.
Kutató Diákok Országos Konferenciája- kutatótábor, ahová az adott évben legjobban teljesítő diákok kapnak meghívást. Az egyhetes program során a tudományos, művészeti élet kiválóságaival találkoznak, valamint készségfejlesztő programokon vesznek részt.
A Kutató Diákok Országos Szövetsége egyesületként működik. Legfőképp tagdíjakból, pályázatokból és a Kutató Diákért Alapítvány támogatásából tartja fenn magát és valósítja meg programjait, tevékenységeit. A jövőben igyekszünk taglétszámunkat növelni és több programban részt venni, akár partnerként is, hogy az anyagi források esetleges szűkössége ne akadályozza programjaink megvalósítását, megfelelő mennyiségű és minőségű program szervezését a tehetséges diákok számára. Ahhoz, hogy minél több diák részesüljön a Tehetségpont nyújtotta szolgáltatásokból erre mindenképp szükség van.