Tehetségterületünk a helytörténet-kutatás. 2011-től van regionális helytörténeti konferenciánk, melyen évente 10-15 gyermek prezentálja kutatási adatait, a szenci régió helytörténetéből. 2013-ban Adalékok Szenc helytörténetéhez, A helytörténeti diákkonferencia anyaga címmel 111 oldalas kötetben adtuk közzé az első konferenciák szerkesztett adatát. A következő konferenciánk 2015 áprilisában lesz. Diákjaink a legjobb 15 csapat közé jutottak a Felsősök éve 2O14 keretében megrendezett versenyben, melynek során százezer forint értékű Erzsébet utalványt nyertek, valamint Szencről szóló munkájuk nyomtatásban is megjelent a többi 15 Kárpát-medencei iskola programja között. Részt veszünk abban a helyi múzeum irányítása latt működő csoportban, mely tankönyvet készül kiadni a szenci régió helytörténetéről. Minden évben szerepelnmek diákjaink az országos helytöréneti konferencián, Dunaszerdahelyen, ahol Szanyi Mária az ország legjobb helytörténészeit gyűjti össze. Pedagógiai szempontból diákjainknak minden lehetőséget biztosítunk a kutatásra, hiszen a Szenci Városi Múzeum igazgatója, Stresnyák Gábor történész-levéltáros, volt diákunk, zsűritagunk, mindenben támogatja intézményünket, ezzel is biztosítva saját kutatási területének alapozását, hiszen a három múzeumi alkalmazott nem elegendő a régió oral history hagyományainak a felkutatására, három történelemtanár segíti rajta kívül a gyerekeket, valamint minden segítséget megad a múzeum munkatársa, egykori könyvtáros, helytörténész,Polák Margit is.
Könyvünket 250 példányban nyomtatatuk ki az első konferenciák anyagainak szerkesztett változatából, két hét alatt csaknem teljesen elfogyott, mára már csak díszpéldányok maradtak. A munkánkba aktívan besegít Szanyi Mária néprajzkutató, Sztresnyák Gábor levéltáros-történész, Polák Margit helytörténész, Takács Róbert tanító, Szabó Eszter tanárnő, Korpás Árpád történész, akik tanácsaikkal segítik tanulóinkat. Indulásunk óta csatlakozott hozzánk a szenci gimnázium is, diákjaink díjat nyertek a komáromi hitközség pályázatán, előadásaikat bemutatjuk intézményeinkben. Nagy siker a számunkra, hogy a kezdetben csak általános iskola számára szervezett versenybe aktívan bekapcsolódtak, majd évről évre ismét jelentkeznek iskolánk volt tanulói is, akik a szenci gimnázium tanulói lettek, folytatva kutatásaikat a gimnáziumi éveik alatt is. Sajnos, a kisiskolákat nem tudjuk bevonni a munkába, az alsó tagozatos tanulók túl kicsik a kutatásra, és a mi iskolánk a régió egyedüli teljes szervezettségű iskolája, de ugyanez a sokszínűség az elényünk is, hiszen tanulóink kilenc különbőző faluból járnak be hozzánk, így falvaik hagyományait, történetét, oral history eseményeit feldolgozva bemutatják a többieknek is. Évente rendezünk egy díszönnepélyt májusban, melyen a legjobban sikerült előadásokat bemutatjuk a mintegy 15O-2OO szülőnek, nagyszülőnek, iskolabarátnak, illetve a felső évfolyamok osztályaiban valamennyi előadás bemutatásra kerül. Idén már Bauer Edit volt EU-képviselő és férje, Bauer Győző akadémikus is jelezte, hogy a közeli Somorjáról szívesen jönnének el meghallgatni tanulóink előadásait a konferenciánkon. Nem szűkölködünk hát tehetségsegítő, a téma ránt érdeklődő emberekben.
Folytatni szeretnénk a helytörténeti kutatások iránt érdeklődő tanulók gondozását, segítését, 2014 november elején ismét részt vettünk az országos helytörténeti Kincskereső konferencián, melynek során Tomovics Erika tanulónk a rétei református gyülekezet történetével ismertette meg az országos konferencia résztvevőit, valamint megszervezzük saját 4. helytörténeti konferenciánkat is 2015 áprilisában. Idén a családi helytörténeti kutatásokat megpróbáljuk úgy irányítani, hogy az első világháború történeteit, képanyagát keressük, kutassuk fel, valamint a hozzá kapcsolódó emlékhelyeket dolgozuk fel. Azon kívül, hogy a két évnyi kutatási anyagot ismét sajtó alá rendezzük, azaz kiadjuk az Adalékok Szenc helytörténetéhez II. c. kiadványunkat, nagy lépést készülünk tenni a digitalizálás irányába is, ugyanis 2O15-ben valamennyi előadás anyaga online megtekinthető lesz iskolánk weboldalán. Továbbra is együttműködünk a szenci gimnáziummal, valamint a Szenci Városi Múzeummal, valamint kibővítjük a diákkonferencia reklámozást annyiban, hogy szélesebb körben elérhetővé tegyük megtekintését az érdeklődők számára.
Anyagi fenntartottságunkat már harmadik éve szponzorunk, volt tanítványunk, Pósa Lajos bankigazgató úr biztosítja, aki fedezi a konferencia teljes megszervezésének minden költségét. Pályázunk a Bethlen Gábor Alaphoz, valamint a szlovák kulturális minisztériumhoz a kiadványunk megjelentetését illetően, Németh Gabriella, Pozsony megye alalnöke is támogat bennünket szükség esetén, valamint szenc város és a Csemadok részéről is anyagi támogatást nyerhetünk, ha szükségünk lesz rá. A szponzorok és a pályázatok biztosítják számunkra a munkát és a tehetségpont tevékenységének fenntarthatóságát.