Az SZ-L BAU Balaton Vívóklub 1999-ben kezdte meg önálló működését, addig a Tapolcai Bauxitbánya Sportegyesület Szakosztályaként működött. Klubunk a magyar vívás sportági tehetséggondozásának meghatározó bázisa, válogatott versenyzőink a 80-as évektől jelen vannak a magyar sportéletben. Egyesületünk legnagyobb erőssége és Magyarországon egyedisége a földrajzi értelemben kiterjedt nagy működési terület: Balatonfüred, Keszthely és Tapolca városok valamint vonzáskörzetükből érkeznek vívótermeinkbe sportolók.
A rendszeres foglalkozások mellett nagyobb volumenű hazai és nemzetközi versenyeket rendeztünk. Legutolsó kiemelt eseményünk a 2009-ben Balatonfüreden egyéni versenyszámokban megrendezésre került Veterán Vívó Európa Bajnokság.
Szervezetünk célja - mint azt alapszabályunk is alátámasztja - elsősorban utánpótlás-korú és élversenyzők nevelése. Sportegyesületünk eddigi legeredményesebb sportolója Szalay Gyöngyi, aki az 1996-os atlantai olimpián egyéniben bronzérmet szerzett, hétszeres világbajnok, 1989-től 2000-ig válogatott versenyző. Sportegyesületünkben kezdte pályafutását Boczkó Gábor, aki átigazolása előtt már kétszeres junior világbajnok és felnőtt európabajnok lett. Rédli András, File Mátyás és Hanczvikkel Márk jelenleg is aktív versenyzőink is kimagasló eredményeket értek el ezidáig. E három versenyzőnek esélye lehet a 2016-os olimpiai kvalifikációra.
A névlegesen említett sportolók mellett képtelenség lenne felsorolni, hogy egyesületünk hány válogatott versenyzőt nevelt ki a magyar párbajtőrvívás számára. Volt olyan időszak, amikor a keretedzéseket nem az ország fővárosában tartották, hanem a pesti sportolók utaztak Tapolcára, ugyanis a kerettagok több mint fele klubunkból került ki.
Személyi feltételeink: az olimpiai bronzérmes Szalay Gyöngyi edző mellett Borosné Eitner Kinga mester- és állami státuszú edző, valamint Németh Árpád edző irányítja a foglalkozásokat. A balatonfüredi szakosztályban Puskás Gábor – volt utánpótlásért felelős szövetségi kapitány – végzi az edzői tevékenységet, segíti a tehetségek gondozását.
Egyesületünk filozófiája, hogy a versenysportban eredményes egyének megtalálása csak széles tömegbázis bevonásával és szűrésével érhető el. Tagjaink közül nem mindenkiből lesz élsportoló, de törekszünk arra, hogy az ifjú vívókkal egy életre megszerettessük a mozgás örömét, később is szívesen sportoljanak. Nemcsak az általános iskolás korú gyermekekkel foglalkozunk, hanem sportolási lehetősét biztosítunk a felnőtteknek is.
Tekintettel arra, hogy klubunk régiós egyesületként működik, tehetségpontként is régiós léptékben kívánjuk megvalósítani tevékenységeinket. Az előző pontban kifejtettek szerint Balatonfüred, Keszthely és Tapolca városokból és vonzáskörzetükből érkeznek hozzánk a sportolók. Vívótermeink kivétel nélkül iskolák tornatermében működnek, így napi kapcsolatban vagyunk 3 oktatási intézménnyel.
„A vívás sportág népszerűsítése a balatoni régió nevelési-oktatási intézményeiben” címmel 2011 és 2012-ben nyertes pályázatot (azonosítószám: TÁMOP-3.2.11/10-1-2010-0089) valósítottunk meg be. A pályázat keretében formálisan is 10 oktatási-nevelési intézménnyel kötöttünk foglalkozások megtartására, tehetséggondozásra együttműködési szerződést. A - projekt jelenleg is tartó - fenntartási időszakában is aktív az óvodával és iskolákkal a kapcsolat.
Munkánkat mint erkölcsileg, mind anyagilag méltóképpen elismerik önkormányzatok.
Egyesületi munkákat segíti kiépült szponzori kapcsolatrendszerünk. Tehetségfejlesztési munkánkat forrásbevonással támogatja névadó szponzorunk az SZ-L BAU építőipari Kft.
Meghatározó civil szervezetként (2014-ben több mint 40 M Ft-tal gazdálkodtunk) sokat teszünk a civil társadalom erősítése érdekében, partnereinket segítjük céljaik megvalósításában. A Balaton Vívóklub alakulása óta jó kapcsolatokat ápol más sportegyesületekkel, iskolákkal és működési területünkön elhelyezkedő önkormányzatokkal. Alapító tagja volt a Keszthely Város Sportjáért és Oktatásáért Egyesületnek, a Vidéki Vívószövetségnek. Egyesületünk támogatta Keszthely Város két iskolájának a közoktatási típusú sportiskolák kialakítása célú pályázaton való indulását. A helyi civil és szektoron kívüli partnerekkel való kitűnő együttműködés mellett a Vívóklub tagja az országos ernyőszervezeteknek is (Magyar Vívószövetség, Vidéki Vívószövetség). Az egyesület elnöke junior válogatott keretedzőként segíti a Magyar Vívószövetség szakmai munkáját. Ezen régi, nagy múltra visszatekintő kapcsolatainkat tehetségpontként való működés során is kamatoztatni kívánjuk.
Célunk a sport tehetségek felkutatása és továbbfejlesztése. Tehetségpontunk célcsoportja az általános iskola alsó és felső tagozatába járó gyermekek.
Fontos feladatunk a sporttehetség-ígéretek felkutatása, számukra a megfelelő képzés biztosítása, a legtehetségesebbek versenyeztetése, hazai élvonalba juttatása, és olyan sportolók kinevelése, akik felnőtt korban is kiemelkedő teljesítményt tudnak majd nyújtani ebben a sportágban. A többlépcsős beválogatás alappillérei: a gyermek érdeklődése, szülői támogatás, pedagógusi javaslat. A fejlesztő munka során nagy hangsúlyt helyezünk a sport személyiségformáló, általános kompetenciafejlesztő jellegére. Tudjuk, hogy a sporttevékenység alkalmas arra, hogy fejlessze a pszichológiai és szociális kompetenciákat, jótékony hatással lehet az érzelemszabályozásra, az önfegyelem, a belső kontroll kialakítására, a kudarccal és a sikerrel való megküzdésre, erősíti a stressz tűrő képességet, sőt, fejleszti a kognitív funkciókat is.
Az élsportra történő képzés mellett lehetőséget biztosítunk veterán és szabadidős vívásra is. Az évek során szülők is kedvet kaptak a sportolásra, így gyermekükkel együtt látogatják az edzéseket.
Tehetségpontként való regisztrálásunk után is a már 16 éve végzett tevékenységéket folytatjuk: hétköznaponként edzések biztosítása 3 helyszínen, versenynaptár szerint a versenyeztetés biztosítása, mely a helyi versenyektől egészen a világversenyekig (olimpia, Európa és világbajnokság) terjed. Egyesületünk az elkövetkezendő egy évben minimum 1 válogató versenyt és/vagy országos bajnokságot fog rendezni.
Nyáron bentlakásos formában edzőtáborokat szervezünk, mely a szakmai munkán kívül közösségformáló erővel is bír.
A tanév kezdetén nagy hangsúlyt fektetünk a toborzó munkára.
Egyesületi tagdíjakból működési költségeink egy része finanszírozható. Kiemelt sportágként, eredményes munkánkat elismerve meghatározó bevételi forrásunk a Magyar Vívószövetségtől kapott támogatások. Ezen kívül névadó szponzorunk (SZ-L BAU Építőipari Kft.) és az önkormányzatok finanszírozzák működésünket.
Eddig és ezután is megszeretnénk ragadni minden pályázati lehetőséget anyagi helyzetünk javítására. 2011-től kezdődően két TÁMOP programot bonyolítottunk le. A fent említett TÁMOP-3.2.11/10/1 „Nevelési-oktatási intézmények tanórai, tanórán kívüli és szabadidős tevékenységeinek támogatása” című pályázati felhívásra benyújtott 10 partnerrel megvalósult 25 M Ft összköltségvetésű pályázat, illetve „Az egészségre nevelő és szemléletformáló programok – lokális színterek” című felhívásra benyújtott TÁMOP-6.1.2-11/1-2012-1468 10 M Ft összköltségvetésű elsősorban felnőttek egészségtudatosságát erősítő program. 2016-tól majdnem minden évben NCA, majd NEA támogatásokat nyertünk. Ezenkívül többször voltunk eredményesek szabadidősport témájú pályázatoknál, valamint Nemzeti Tehetség Program keretében megjelent felhívásnál, részt vettünk a Tehetséghidak programban is.