A több mint 150 éves iskolánkban évtizedek óta tehetségfejlesztő munka folyik. A szakmai tárgyak tanításának olyan magas a színvonala, hogy az iskolánkból a Közgazdasági Egyetemre kerülő diákok a gazdasági tárgyakból kiemelkednek a hallgatók mezőnyéből.
A közgazdasági szakközépiskolákban a szakmai tárgyak is megkövetelik a magas szintű matematikai képzést. A matematikai tehetséggondozás elsősorban Paulovits György kezében összpontosul, aki munkaközösség-vezetőként, vezetőtanárként, emelt szintű érettségi bizottsági elnökként és a kétszintű érettségi megyei multiplikátoraként is tevékenykedik. Az informatika tantárgyat diákjaink emelt óraszámban tanulják, így megalapozott gyakorlati tudással rendelkeznek a tizenkettedik évfolyam végén. A jobb képességű és informatikai érdeklődésű diákok tanulhatnak programozni is.
Az osztályokban tanuló diákok szép számmal teszik le az ECDL vizsgát.. Az ügyesebb diákjaink rendszeresen részt vesznek a Neumann János alkalmazói és programozó versenyeken, valamint az OKTV-n.
Iskolánk Diáksport Egyesülete a Bethlen DSE 2006-ban vette át az iskolai sportkör munkáját. A testnevelés órákon kívül tömegsport, valamint DSE foglakozásokon készítettük fel tehetséges tanulóinkat a különböző diákolimpiai versenyekre, bajnokságokra. Iskolánk fő profilja a torna, de mellette versenyzünk labdarúgásban, kézilabdában, valamint röplabdabajnokságon is.
Iskolánk sok külföldi partnerrel büszkélkedhet, akikkel vagy cserekapcsolatban állunk, vagy uniós (Comenius) pályázatok kapcsán dolgozunk együtt. Cserekapcsolatunk van Svájccal és Franciaországgal. A Comenius program révén együtt dolgozunk német, francia, spanyol, svéd, lengyel, olasz, török iskolák diákjaival és tanáraival. A projekttalálkozók során egymás iskolájának, országának és kultúrájának a megismerése a diákok angol vagy német prezentációinak során valósul meg. A projectekben dolgozó tanulók végre - nem csak nyelvórák keretében- gyakorolhatják a nyelveket. Bálint Mariann, Szodrai Csilla, Terge Ildikó és Topa Éva Ágnes nevű tanárnők a Debreceni Egyetemen "Tehetség és fejlesztése" szakvizsgát adó diplomát szereztek. Ők szeretnék még elmélyültebben folytatni a tehetségek felfedezésében végzet eddigi munkásságukat.
Dr. Tóth László Tamásné, iskolánk megbízott igazgatója, aki magyar - orosz - francia szakos tanárnő, és végzett szociálpedagógus. Francia szakos révén kiemelkedő szerepet tölt be a külkapcsolatok ápolásában is. Iskolánkban a külföldi iskolákkal való kapcsolattartásban eddig is példaértékű munkát végzett még Bálint Mariann, Kapusi János, Novák Éva Szőke Tamás, Prém Angéla. Az ő munkájukra a továbbiakban is számíthatunk.
Dr. Dávidné Csík Andrea néhány éve mentálhigiénikus szakemberként végzett a Debreceni Egyetemen. Második éve tart önismereti, személyiségfejlesztő és pályaorientációs tréningeket, elsősorban kilencedikes és tizedikes diákok számára.
Hagyomány iskolánkban, hogy foglalkozásainkat más középiskolák tanulói is rendszeresen látogatják.
Évekig működött iskolánkban megyei szintű matematika szakkör, melynek működését a Debreceni Egyetem is segítette. Az utóbbi években rendszeressé vált, hogy az emelt szintű matematikaképzésbe más debreceni középiskolák diákjai is bekapcsolódnak; nem ritkán olyanoké is, ahol egyébként szintén folyik ilyen jellegű oktatás. A kétszintű érettségi bevezetésekor a megye összes matematikatanárát az iskolában készítettük fel az új érettségi követelményekre. A megye szakközépiskolái számára matematikaversenyt is szerveztünk. Élő és rendszeres a kapcsolatunk a Debreceni Egyetemmel is: tanárjelöltek gyakorolnak alkalmanként iskolánkban, Paulovits György kollégánk rendszeresen közreműködik az egyetemi záróvizsgákon bizottsági tagként, illetve korábban óraadóként dolgozott az egyetemen is. Az egyetemi oktatók tudománynépszerűsítő előadásokat tartanak iskolánkban.
A társadalomismeret tantárgyat többen választják ötödik érettségi tárgynak. Mivel iskolánkban oktatják a tárgyat, így rendszeresen fogadunk vendégtanulókat érettségire. Ebben a tanévben a Kossuth Lajos Gimnázium 10 tanulója fog nálunk érettségi vizsgát tenni. A gimnázium szintén Tehetségpont.
Az iskolánk intézményen belül végzi a torna- és röplabdasportágban tehetségek edzését. A többi sportágban tehetséges tanulókat a város szakosztályaiba irányítjuk. A jövőben szeretnénk a tornasportágban cserekapcsolatot kialakítani Eger város középiskolai tornászaival. Célunk a tehetségek versenyeztetése, valamint felkészülési lehetőség biztosítása a diákolimpia versenysorozata előtt.
Matematikából, idegen nyelvből szakköröket szervezünk tanulóink számára. Házi pontversenyeken kutatjuk fel a tehetséges diákokat. Elindítjuk őket a legkülönbözőbb megyei és országos versenyeken, tanórákon és azon kívül is egyéni foglalkozásokon segítjük felkészülésüket. Az iskolai szünetekben koncentrált képzést nyújtunk a legtehetségesebb diákjaink számára.
Tervezzük korrepetáló és felzárkóztató foglalkozások tartását is a nyelvtanulást akadályozó, lassító hátrányok leküzdésére. Tartani fogunk nyelvvizsga - előkészítő foglalkozásokat, ezáltal próbáljuk növelni a sikeres nyelvvizsgák számának arányát. Folytatjuk felkészítéseinket a civilizációs versenyre, az angol nyelvű földrajzi tanulmányi versenyre, ahol eddig is szép eredményekkel büszkélkedhetünk.
Emelt szintű délutáni fakultációs óráink továbbra is nyitottak az iskola és a város érdeklődő diákjai előtt.
Az iskolánk intézményen belül végzi a torna- és röplabdasportágban tehetségek edzését. A más sportágban tehetséges tanulókat a város szakosztályaiba irányítjuk. A jövőben szeretnénk a tornasportágban cserekapcsolatot kialakítani Eger város középiskolai tornászaival. Célunk a tehetségek versenyeztetése, valamint felkészülési lehetőség biztosítása a diákolimpiai versenysorozat előtt.
Tervezzük mentálhigiénés filmklub létrehozását, ahol a diákjaink a lelki egészséggel kapcsolatba hozható, és számukra érdekesnek is ígérkező filmeket nézhetnek meg. Utána egy moderátor segítségével beszélgetést tervezünk a tanulók, tanárok és egyéb meghívott szakemberek között, ami segíti a látottak feldolgozását, továbbgondolását és a konklúziók levonását.
Folytatjuk a Comenius programokon való részvételt, valamint hagyományainkhoz híven szervezzük a projekttalálkozókat is.
A jövő évben iskolánkban elkezdődik a kínai nyelv oktatása,kínai anyanyelvű tanár segítségével. Ez a páratlan lehetőség a debreceni iskolák közül a mi intézményünknek adatott meg.
Emelt óraszámú képzést indítunk, ahová a matematika és a gazdasági szakirány iránt érdeklődő tehetséges fiatalokat várjuk. Jövőre is indítjuk a két tannyelvű osztályt, ahol bizonyos tárgyakat angol nyelven tanulhatnak a felvételt nyert diákok.
Az egész iskolai oktató-nevelő munkát alapítványok is segítik: a Debreceni Bethlen Szakközépiskola Alapítvány, a Bethlen Szakközépiskola Sportjáért Alapítvány, ill. a Bethlen Szakközépiskola Diákönkormányzata Alapítvány, valamint a Móricz Alapítvány. Ezek kuratóriumai rendszeresen döntenek diákok és tanárok tanulmányútjának, külföldi cserekapcsolatainak, a tehetséges tanulók továbbfejlődésének támogatásáról. Sikeres HEFOP pályázatok is biztosították eddig a tehetséggondozás tárgyi feltételeit.
Iskolánk tanárai több tárgyból tartottak szakköröket, ezek anyagi terheit az önkormányzat finanszírozta.
A tehetségpontunk anyagi fenntarthatóságában számítunk meglévő önkormányzati/állami forrásainkra, a szülők, szponzorok segítségére.
A jövőben mindenképpen szeretnénk még több pályázatot írni, hogy bővítsük anyagi lehetőségeink körét.