Óvodánk sajátos arculatának alapja a gazdag, természeti adottságokkal rendelkező, falusi környezet, mely lehetőséget kínál az élményszerű, sokoldalú tapasztalatszerzésre.
Az intézmény elhelyezkedése igen kedvező, hiszen az erdő közelében, a Békás tó Tanösvény mellett található, elzárva a forgalomtól, amely sok lehetőséget biztosít a közvetlen
megfigyelésre, tapasztalatszerzésre. Ezek a kedvező környezeti hatások az egészséges életmód kialakítását, megerősítését szolgálják. Az évek során folyamatosan alakítottuk ki
saját arculatunkat, melyben a népi játék, a hagyományok ápolása, környezettudatos magatartás kap hangsúlyt.
Környezeti nevelésünkhöz elsősorban a helyi adottságainkat vesszük figyelembe, a különféle tevékenységeket ezekre építjük. Zöld Óvodaként feladatunknak tekintjük a
gyermekek környezettudatos nevelését, hogy már kisgyermekkorban megtanulják szeretni, tisztelni, óvni környezetünket.
Óvodánkban a csoportok mindennapi tevékenységeibe építve jelennek meg a tehetséggondozói elemek, a tehetségígéretek segítése, arra törekszünk, hogy az óvoda minden
gyermeke részese lehessen a tehetséggondozó programnak.
Intézményi szinten tervezzük a tehetséggondozást, a tehetség felismerését. A tehetségpont a településen élő 3-7 éves korú óvodás gyermekek segítését célozza meg.
Programunk összeállításakor figyelembe vesszük a helyi adottságokat, a különböző módszereket, a gyerekek-pedagógusok-szülők igényeit, lehetőségeit.
Óvodán belül Tehetségfejlesztő Műhelyek létrehozását tervezzük. A gyermekeket kiemelkedő képességeik alapján az óvónők választják ki és delegálják a műhelyekbe.
A kiválasztás a megfigyelés módszerén alapul.
A tárgyi, személyi feltételek biztosítása mellett, fontos a műhelyek összedolgozása, egymás segítése, támogatása.
Intézményen belüli tevékenységeink: hospitálások, bemutatók, esetmegbeszélések, szülőkkel való folyamatos kapcsolattartás, tájékoztatás, szülői értekezletek, nyílt napok, rendezvények.
A pedagógusok - a tehetségfejlesztéssel kapcsolatos- továbbképzéseken, bemutatókon vesznek részt annak érdekében, hogy megfelelő pedagógiai és pszichológiai felkészültséggel rendelkezzenek. Folyamatosan bővítik ismereteiket az eredményes tehetséggondozás érdekében.
Az óvodapedagógusok rendszeresen tájékozódnak az új módszerekről, technikákról, eszközökről.
Kapcsolatok erősítése közvetlen és közvetett partnereinkkel, kiemelt helyen a szülőkkel.
Együttműködés:
- óvodás gyermekeink családjaival - számukra szervezett előadásokon, szülői értekezleteken
- evangélikus egyházi óvodákkal - kapcsolattartás regisztrált tehetségpontokkal, konferenciákon való részvétel
- Közművelődési intézményekkel
Az óvodapedagógusok a mindennapi tevékenységek során végzett megfigyeléseiket elemzik, egyéni fejlesztési terveket készítenek, a szülők felé ajánlásokat fogalmaznak meg.
A nevelési év során folyamatos lehetőséget biztosítunk a tehetségműhelyekben való részvételre a következő területeken:- logikai,- térbeli- vizuális,- zenei, -testi-kinesztetikus, -természeti.
Tehetséggondozó műhelyek létrehozását tervezzük:
- Logikai matematika -Sakk játszótér: A Sakkjátszótér programot a nagycsoportosok iskolára való felkészítésében használjuk. Segíti a gyermekek kognitív képességeinek fejlődését, a téri tájékozódást, használatával könnyebb az óvoda –iskola közötti átmenet.
Természeti: Csodabogarak: Célunk a természet iránti pozitív érzelmek erősítése, a környezettudatos magatartás formálása, a változatos vizsgálódásokkal, megfigyelésekkel az ok-okozati összefüggések megláttatása, a logikus és kritikus gondolkodás, illetve a kreativitás fejlesztése. Feladatunk a természet és a környezet iránt fokozottan érdeklődő gyerekek számára sokszínű élmény- és tapasztalatszerzési lehetőség biztosítása.
Zenei: Tulipános Az Így tedd rá! program bevezetésével célunk, hogy játékos formában, a hagyományos népi játékok segítségével fejlesszük a gyermekek mozgáskészségét, miközben észrevétlenül sajátítják el a magyar néptánc alapjait.
Térbeli- vizuális: AlkotLak tehetségműhely: Feladatunk a kiemelkedő képességű kreatív gyermekek felfedezése, gondozása, a lehetőségek tovább erősítése, a művészetek segítségével. Kreativitásuk ösztönzése, motiválása új eszközök, technikák kipróbálásával, megismerésével.
Test-kinesztétikus: MozgatÓra: A Magyar Mozgáskotta módszer használata, óvodánk egyik sajátossága, mely olyan tervszerű és hatékony eszközt kínál nekünk, pedagógusoknak, amely a kisgyermekkor testi és pszichológiai sajátosságaihoz alkalmazkodva, játékos módon fejleszti a gyerekek testi és értelmi képességeit. Általa a mozgás és a sport a nevelés egészébe helyezve, a mindennapok meghatározó élményévé válik.
A fenntarthatóságot az alábbi területek által szeretnénk biztosítani:
- Fenntartó által
- Programok megvalósítására pályázatok benyújtása. (MEE Kulturális pályázat)
- Az intézmény költségvetésében való tervezés
- Helyi adottságok, lehetőségek kihasználása
- Óvodánk tárgyi felszereltsége
- Szülők által felajánlott segítség
- Szülői szervezettel való folyamatos együttműködés
- Pályázati lehetőségek kihasználásával, folyamatos figyelemmel kísérésével.
- Folyamatosan figyelemmel kísérjük a MATEHETSZ által kiírt pályázatokat.