A Komlóstetői Református Általános Iskola tehetséggondozó tevékenységét évek óta végzi. A református, keresztényi szellemi nevelés és ezáltal az intraperszonális területek támogatása a mindennapi munkánk része. Pedagógia programunk kiemelt figyelmet fordít a hátránykompenzációra és kiemelten segíti ezen tehetségígéretes gyermekeket. Alsó és felső tagozaton több tehetséggondozó gazdagító műhelyt vezetnek pedagógusaink évek óta a Református EGYMI-vel való együttműködésben,a korábban említett területeken. Rendszeresen rendezünk házi versenyeket, részt veszünk városi és országos megmérettetéseken. Emellett a lazító tevékenységekre is fókuszálunk, amit az aktív és motivált tantestület mellett szakmai partnerekkel valósítunk meg.
A hatékony tehetségsegítést a törvényi előírások mellett a partnerek együttműködésével szeretnénk megvalósítani. A keresztyén szellemiség is ezáltal az önismeret támogatásába nagy segítségünkre szolgált és szolgál, a református partnerintézményekkel, valamint egyéb felekezeti és világi iskolákkal való együttműködés. A Tiszáninneni Református Egyházkerület, mint fenntartó támogatását is élvezzük a tehetséggondozó tevékenységünk megvalósításában. A református EGYMI munkatársai, mint pedagógiai, mint pszichológiai szempontból segítik munkánkat (tehetség diagnosztika, pályaorientáció, pszichológiai megsegítés, stb.). Kiemelt feladatunknak tartjuk a közneveléshez kapcsolódó szakmai műhelyekkel történő együttműködés kialakítását, illetve erősítését. Fontos eredménynek tartjuk e téren a Miskolci Egyetemmel, valamint a Lévay József Református Gimnázium és Diákotthonnal és a Szakértők Regionális Egyesületével kialakított partnerkapcsolatunkat (műszaki tudományok-robotika, természettudományos nevelés).
A művészeti tehetséggondozás révén jó kapcsolatokat ápolunk a Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészeti Iskolával, valamint a város kulturális intézményeivel és egyéb közművelődési szervezeteivel. A Református Pedagógiai Intézett a módszertani megújulásunkat segíti. A komplex rendszerszemléletű tehetséggondozásunk része az egyéni tehetséggondozás támogatása is. A tehetségműhelyekben részt vevő gyermekek egyéni szakvéleménnyel rendelkeznek, mely a tehetségterületi irányultságukat mutatja meg, a tehetségtámogatásuk ezen vizsgálat alapján indul el. Kiemelkedő tehetségeinkkel pedagógusaink egyéni terv alapján foglalkoznak, készítik fel őket különböző megmérettetésre. A gyermekek szüleivel rendszeres konzultációt tartunk az eredményes fejlődés érdekében. Gyenge oldal esetén a partneri hálózat támogatásával egyéni megsegítést tudunk biztosítani. A csoportos tehetségműhelyek foglalkozásai alatt az egymásra épülés okán a szakembereknek lehetősége van az évek alatt a tanulók speciális megfigyelésére, támogatására. A nyolcadik év befejezésével az iskola közössége előtt részesülhetnek a Komlós és a Zambó díjban.
A Komlóstetői Tehetségpont helyi hatókörű tehetségpontként kívánja megkezdeni a tevékenységét. Az induló Tehetségpont arculatának meghatározása során elengedhetetlen a műhelyeknek helyet adó anyaintézmény társadalmi ismertségének és elismertségének aktíva erősítése, melyet végzünk a mindennapokban. A Komlóstetői Tehetségpont szerves egységben kell éljen környezetével, reagálnia kell annak változásaira, képesnek kell lennie a változásra és a változtatásra. Ehhez elengedhetetlen a szakmai és társadalmi kapcsolatrendszerének tervszerű folyamatos bővítése és ápolása. A korábban említett együttműködések élő kapcsolatok. Időközben megalakult a Komlóstetői Tehetségsegítő Tanács, amely a környéken élő lakosok társadalmi felelősségvállalását is segíti a komlóstetői gyermekek tehetséggondozásának támogatása érdekében fókuszálva a pályaorientációra. Az élő kapcsolat kialakítása révén még jobban fókuszálunk a komlóstetői városrészben működő civil szervezetekkel és informális közösségekkel való együttműködésre.
Az együttműködések megerősítését, új partnerekkel való kialakítását szolgálják az újonnan induló, ill. a már hagyományosan működő versenyeink, találkozóink, melyek között külön meg kell említenünk a Magyar vagyok - Határtalanul nemzetközi rajzpályázatot. A határtalanul rajzpályázat az anyaországól elszakadt honfitárainkkal való kapcsolatok megtartása is segíti, felhívja a figyelmet a gyermekeink számára ezen terület ápolásának fontosságára. Tehetséges gyermekeink számára határon túli kapcsolati háló kialakítását segíti.
A fentiekben leírt kapcsolati háló számos, megalakulásunk pillanatában még formálódó partnerkapcsolat lehetőségét kínálja.
Partnereink:
-Szeder Úti Óvoda /szülői értekezletek, tavaszváró foglalkozás, évzáró, műsorok…/
-Lévay József Református Gimnázium és Diákotthon /laborfoglalkozások, református iskolák találkozója, digitális együttműködés/ természettudományos területen korszerű felszereltséggel segíti a tehetségesek csoportos és egyéni tehetséggondozását. A református iskolák találkozója pedig a barátságok megalapozásán túl rámutathat arra, hogy a gyermek református környezetében van -e hasonló érdeklődésű diák, mentor, aki a további tehetségtámogatását segíti az egyénnek.
-Miskolci Egyetem: környezettudományos nap, egyetemi csapatverseny a Föld napja alkalmából, helyszín biztosítása a Kreatív pályázat díjkiosztójához/ A pályaorientáció mellett a tehetségígéretes, tehetséges gyermekek egyetem iránti érdeklődését, kíváncsiságát tudja kialakítani már a közoktatás korai szakaszában
-Szakértők Regionális Egyesülete Miskolc: kreatív pályázat, Zambó díj, ami a természettudományos tehetségeket jutalmazza.
-Református EGYMI /konfliktuskezelés fejlesztése, társas készségek felmérése, tanulásmódszertan/ Az egyén speciális igényének a támogatása valósul meg igény szerint az erős és/ vagy gyenge oldal támogatása céljából.
- Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészeti Iskola /zongora, gitár, furulya, szolfézs oktatás/ Az intraperszonális területeken tehetségígéretes gyermekek kifejezőképességének támogatása a művészet eszközével.
-4 Dance Club Táncstúdió Ifjúsági Egyesület / Lazító tevékenységek megvalósításában való együttműködés
- Komlóstetői Tehetségsegítő Tanács /Tehetséges fiatalok felkutatása, képességeik kibontakoztatása, tehetségek társadalmi hasznosulása/
- Karateoktatás /Kovács Marianna 5 danos karatemester, a Magyarországi Tradicionális Shito Ryu Karateszervezet oktatója/ A diákjaink szembesülnek kudarcokkal, nehézségekkel. A sport így a karateoktatás kiváló eszköz arra, hogy ezen viselkedési elemek feldolgozási módszerei támogatást kapjanak. Megküzdési stratégiájuk kiforrjon.
Az iskola eddigi eredményeire építve tovább fejlesztjük, a többelemű tehetséggondozó programot, amely
• lehetőséget kínál diákjaink intenzív szakmai fejlődésre
• a partner óvodával és a Református EGYMI-vel való együttműködés keretében képes hatékonyan támogatni a tehetségígéretek felismerését és fejlesztésük koordinálását az óvoda-iskola átmenet időszakában
• A választott tehetségterület támogatása érdekében kommunikációs témájú előadások szervezése, tehetségek megmérettetése versenyeken való részvétellel, előadások megtartásával.
A Komlóstetői iskola tehetséggondozó műhelyeiben folyó szakmai munka és az iskola vonzáskörében működő ifjúsági közösségek tevékenysége kölcsönösen hatnak egymásra, alapjául szolgálva a hosszú távú együttműködésnek. Ez lehetőséget ad a területen meglévő jó gyakorlatok megismerésére és bemutatására, szakmai-módszertani találkozók megszervezésére, tehetséggondozó konzultációk lebonyolítására. A gazdagítás eszközét napi rendszerességgel használjuk. Célunk, hogy tehetséggondozó iskolává váljunk, ezért alsóban 1-2. évfolyamán forgó rendszerben valósítjuk meg a tehetségkeresést, amely 3-4. osztályban már a kiemelkedőket célzott műhelyekbe irányítja a diákokat. Célterületeink: matematika-logika (tehetségműhely, külsős helyszínen laborlátogatás, kutatók éjszakáján való részvétel) a Miskolci Egyetemmel való együttműködési megállapodás keretében a felsőoktatásra is van rálátása a tehetséges diákoknak. A gazdagító műhelyek mellett, szakkörök, partneri látogatások is megvalósulnak. Felső tagozatban általános tehetségszűrés bevezetésével az intraperszonális területek támogatását segítjük. A keresztyén neveléssel a csendes napokon, a versenyeken, fellépéseken keresztül az intraperszonális és interperszonális területek támogatására is sor kerül. Az egyéni fejlődés támogatása még fontosabb szerepet kap. Ezek a szervezett programok nem csak a tehetség kibontakozását segíti, hanem a közösségek, családok közötti kapcsolatok erősítését is szolgálják (bibliai alapú kézműves foglalkozások, versenyek, hitmélyítő csoportok, szolgálati projektek). Az éves munkatervünkben szerepel egy mentori, ösztöndíjjal támogatott program létrehozása.
Rendezvények, programok:
-Református EGYMI gazdagító műhelyei érinti a célterületeket: matematika, magyar nyelv, természetismeret, vizuális kultúra
- Örökös ÖKO iskola lévén fontos számunkra a környezettudatosság, fenntarthatóság: jeles napok, szelektív hulladék-, szárazelem gyűjtés, erdei iskola-4. és 6. évf.
-szakkörök: robotika, média, nyelvi, vizuális kultúra, énekkar, asztalitenisz
-A Csomasz Tóth Kálmán Református AMI tanárai a zenei tehetség kibontakoztatását segítik: évente 2-3 alkalommal növendék hangversenyeket szerveznek.
-4 Dance Club Táncstúdió: moderntánc oktatás
-Idegen nyelvi kompetencia fejlesztése: emelt óraszám, szakkör
- Kreatív alkotó délutánok
-Magyar vagyok - Határtalanul nemzetközi rajzpályázat
A Komlóstetői Tehetségpont működésének alapját a Komlóstetői Református Általános Iskola biztosítja. A költségek nagy részét az intézményi költségvetésből finanszírozzuk. Az intézményben működő tehetségműhelyek térítési díj nélkül használhatják az intézményi infrastruktúrát és eszközöket. E mellett folyamatosan keressük a pályázati lehetőségeket, különösen a tehetségpályázatokat valamint az NKA és a NEA által kiírt lehetőségeket. A pályázati bevételek mellett az iskolai alapítvánnyal együttműködve céltámogatásokat is fogadni tudunk. További bevételi forrásokat jelenthetnek a speciális „fizetős” tehetségprogramok és tehetségtáborok, lazító tevékenységek.