Iskolánk, a Bolyai János Református Általános Iskola a 2024-2025-ös tanévtől a Nagykanizsai Református Egyházközség fenntartása alatt működik. Pedagógiai Programunk vezérigéje - „Neveld a gyermeket a neki megfelelő módon, még ha megöregszik, akkor sem tér el attól.” - kitűnően megfogalmazza, hogy iskolánk a teljes ember – test és lélek - nevelésére hivatott. Ennek értelmében feladatunk úgy nevelni a ránk bízott gyermekeket, hogy testileg-lelkileg egészségesek legyenek. Pedagógiai alapelvünk a gyermekközpontúság. Hisszük és valljuk, hogy a gyermeknek az iskolában is gyermeknek kell maradnia. Fontosnak tartjuk, hogy tanítványaink játékosan tapasztalják meg a körülöttük lévő világot oly módon, hogy közben legyen lehetőségük megtanulni a demokratikus magatartásformákat. Iskolai közösségünk hatékonyságának záloga az együtt gondolkodás és a közös tenni akarás, valamint a jó iskolai közérzetet biztosító, jó szóval oktató és játszani is engedő szemléletmód, amit intézményi TÉR vállalásunkban is megfogalmaztunk, kiemelt figyelmet fordítva az érzelmi intelligencia fejlesztésére, valamint az intézményünk által szervezett lelki egészségre irányuló műhelymunkákon való aktív részvételre, és az ott tanultak társas kapcsolatokba való beépítésére. Valljuk, hogy a gyermek - adottságaival együtt - Isten ajándéka. Művelt, szabad és gazdag személyiségű, boldog gyermekek nevelésére törekszünk, akik felnőttként képesek lesznek felelősségteljes döntéseket hozni aszerint, hogy Isten milyen talentummal ajándékozta meg őket. A nevelési-oktatási színterek változnak, de a tanuló mindig útkereső gyermek marad, a tanár pedig útmutató. Pedagógusaink - hivatásukat Istentől kapott küldetésnek tekintve - elfogadják a gyermekek különbözőségét, eltérő adottságaikat/fejlődési ütemüket, s azokra építve adják át tudásukat abban a hitben, hogy minden gyermekben felszínre hozható/tovább fejleszthető az a képesség, tulajdonság, ami kiemeli őt a többiek közül, amire építhető módszer, amihez található/kitalálható eszköz, amit erősítve elhiszi, hogy különleges és fontos tagja a szűkebb és tágabb közösségnek. Ezt segítendő - folyamatosan változó világunk és partnereink elvárásaihoz is igazodva - valamennyi pedagógusunk elvégezte a „Tehetségdiagnosztika” és „Tehetségbarát tanítási módszerek” akkreditált pedagógusképzéseket, hogy tanulóinkat változatos, sokszínű, egyénre szabott élmény- és felfedezésközpontú kooperatív tanulási módszerekkel/lehetőségekkel kínálhassa meg a tanult ismeretek különböző helyzetekben történő kreatív alkalmazására. Nyitott szemlélettel számos lehetőséget teremtünk arra, hogy a szülők is betekintsenek, és aktívan részt vegyenek iskolánk életében, hogy bizalommal „engedjék hozzánk jőni” gyermekeiket. Hisszük, hogy összefogással sikerül olyan fiatalokat nevelnünk, akik hittel a szívükben, s feltárt/megismert képességeikre támaszkodva önmagukban is bízva könnyebben tudják megoldani az élet nehézségeit, s ezáltal megerősödve képesek lesznek eredményes és boldog életet élni
Iskolánk egyházi intézmény, fenntartója a Nagykanizsai Református Egyházközség. Alapvető célunk a fenntartó egyházmegye teljes területére kiterjedő programokat tervezni/kínálni: ennek érdekében szeretnénk kapcsolatokat építeni/mélyíteni a református intézményekkel (szakmai együttműködés, versenyeken való kölcsönös részvétel, jó gyakorlatok megosztása), ezzel együtt ökumenikus nyitottsággal a térségben élő valamennyi család gyermekeinek - felekezettől függetlenül - lehetőséget kínálni a tanulásra. Ennek érdekében igyekszünk megszólítani/érdekeltté tenni a partnerszervezeteket abban, hogy tehetségígéreteinket, tehetségeinket támogatva járuljanak hozzá, hogy közösségünk erősebbé, összetartóbbá és értékesebbé váljon. Infrastrukturális szempontból az iskola fekvése kiváló, hiszen a városi kulturális intézmények, zeneiskola, művelődési központ, városi könyvtár könnyen elérhetők, az autóbusz-pályaudvar közvetlen szomszédsága kedvező a vidékről érkező gyermekek fogadására.
Hatóköreink/együttműködéseink
A Suliváró programunkon az ovisok játékos, interaktív foglalkozásokon veszek részt, megismerik a leendő elsős tanítókat, a szülők betekintést nyernek az iskola mindennapjaiba, pedagógiai módszereibe, és választ kaphatnak felmerülő kérdéseikre.
A Református EGYMI (Halásztelek) fejlesztő támogatása nélkülözhetetlen a tehetséges diákok azonosításában, s a fejlesztés irányvonalának meghatározásában.
Iskolapszichológusunk heti kétszer áll a tanulók/szülők/pedagógusok rendelkezésére, kulcsszerepe van az iskolai légkör javításában. Egyéni/csoportos beszélgetésekkel segíti a tanulókat problémáik kezelésében, tanácsot ad a szülőknek, pedagógusoknak.
A Boldogságóra program segítségével lehetőség nyílik arra, hogy a gyermekek/tanárok lelki jóllétét szem előtt tartva a hagyományos tudásmegosztást és az életben szükséges személyes és szociális kompetenciák fejlesztését összhangba hozzuk.
A város középiskolái közös szakmai programokkal, tájékoztatókkal segítik diákjaink eredményes pályaválasztását.
Az IMRO-DDKK Környezetvédelmi Nonprofit Kft. változatos programkínálattal egészíti ki a környezettudatos gondolkodásra és a fenntartható életmódra nevelő munkánkat. Támogatásukkal vehettek részt pedagógusaink a nemzetközi Train the trainer képzésen.
Az Országos Erdészeti Egyesület koordinálásával részt veszünk az Iskolában az Erdő Programban.
Az állatvédelem fontosságát hangsúlyozva rendszeresen gyűjtünk adományt partnerünknek, a helyi Élettér Állat- és Természetvédő Egyesületnek; az átadást megható menhelylátogatással kötjük össze.
A versenyszervezés – Bolyai Matematikaverseny, Karácsonyi- és Tavaszi versmondó verseny – és pályázatok hirdetése – Színes ceruzák rajzpályázat - szintén erősíti az intézményekkel való kapcsolattartást, de tanulóink szívesen mérettetik meg magukat külsős tanulmányi, művészeti és sportversenyeken, pályázatokon is.
A Református Pedagógiai Intézettel való intenzívebb kapcsolattartás által a jövőben több református versenyen szeretnénk részt venni, ebben építhetünk matematika tantárgygondozó szaktanácsadónk közreműködésére.
Saját szervezésű rendezvényeink támogatásában a szülők közösség aktív szerepet vállal.
Tavaszi művészeti fesztiválunknak évek óta a Hevesi Sándor Művelődési Központ ad otthont, s a rendszeres színházlátogatás sem valósulhatna meg az intézménnyel való kapcsolatunk nélkül.
Tehetséges diákjaink fejlesztését szolgálja az iskolán kívüli tehetséggondozó intézményekkel, műhelyekkel, egyesületekkel való kapcsolatápolás, a tanulók részvételre buzdítása/irányítása: zeneiskola, sportegyesület, tehetséggondozó szakkörök.
Megalakítandó Tehetségpontunk eredményességének növelése érdekében szeretnénk tevékenységünket kiterjeszteni: erősíteni együttműködésünket további partnerekkel (a város óvodái, református általános iskolák, helyi civil szervezetek, sportegyesületek); tehetséggondozó munkacsoportot alakítani esetleg külsős szakemberek bevonásával s hathatósabb kommunikációs csatornákat kialakítani.
1. Már az elsősök oktatásába beépítjük a Sakkpalota programot.
2. A Robotika I. szakkörön játékosan, cselekedtetve alapozzuk meg alsós tanulóink programozási ismereteit, amelyek elmélyítésére a felsős Robotika II. szakkörön van lehetőség.
3. A "Vigyázz, kész, pénz!" - pénzügyi ismeretek szakkörrel célunk, hogy tanulóink időben szerezzenek életszerű gazdasági ismereteket, s tudjanak tudatos döntéseket hozni (TÚL)fogyasztói társadalmunkban.
4. Felső tagozaton emelt óraszámban, csoportbontásban tanítjuk a matematikát s az idegen nyelveket; a heti 5 órában angol/német nyelvet tanuló nyolcadikosok az első félév végén idegen nyelvi alapvizsgát tesznek.
5. 7-8. évfolyamos tanulóink nagy számban indulnak területi fizika csapatversenyen, ami a természettudományos oktatás hatékonyságát bizonyítja, s felveti lehetőségét a természettudományos szakkör indításának.
6. Végzős tanulóinkat felvételire előkészítő foglalkozásokkal segítjük.
7. A térség tanulói körében népszerű a Színes ceruzák rajzpályázatunk és a Bolyai Matematikaversenyünk.
8. A Gémkapocs Társasjáték Klubbal együttműködve hosszútávú mentori koncepciót alakítottunk ki, amely tanulóink körében elősegíti a közösségépítés lehetőségét, ezzel a társas kapcsolatok kialakulását/erősítését az offline térben: havonta szervezünk Tedd le a telód! - társasjátékdélutánt az érdeklődő tanulóknak/tanároknak/szülőknek.
9. Iskolánk 2016 óta Örökös ökoiskola, a környezetvédelem és fenntarthatóság mindennapi tevékenységünk szerves része. Diákjaink Természetvédelmi szakkör keretében mélyíthetik ismereteiket, s kaphatnak további praktikus tanácsokat a fenntartható életmódhoz. 2025-ben két pedagógusunk is csatlakozott az Assistance for Skilled Environmental Teaching projekt Train the Trainer nemzetközi képzéséhez – hazánkból 5 fő számára nyílt lehetőség részt venni a tréningen-, hogy gyakorlati tapasztalatokat szerezzenek a fenntarthatóság és a környezetvédelmi oktatás integrálásában, ezzel hozzájárulva az iskolai klímaoktatás színvonalának emeléséhez.
10. Tanulóink mindennapi testmozgás iránti igényét erősítik változatos sportprogramjaink: sportjátékok, aerobic, labdarúgás.
11. A hagyományok tiszteletét közvetítő, s az iskola arculatát erősítő „Bolyai hét” komplex tematikus programsorozatunk, valamint a „Rügyfakadás, szívdobbanás…” tavaszi művészeti fesztiválunk városi rendezvénnyé nőtte ki magát, Bolyai Matematikaversenyünkre pedig a város általános iskolái mellett a térség református iskolái is szép számmal jelentkeztek.
12. A szabadidő hasznos eltöltését segítendő nyári tematikus táborokat szervezünk.
Az évek óta nagy érdeklődést kiváltó tehetség- és képességkibontakoztató programjaink, szakköreink mellett az évi igényfelméréseknek megfelelően tervezünk tanévenként további tehetségműhely foglalkozásokat is. Tehetségtámogató tevékenységünk hatékonyságát versenyeredményeink is igazolják: sikeresen szerepelnek tanulóink matematika, fizika, angol- és német nyelvi, magyar, valamint dal- és versmondó versenyeken is.
Támogatóinknak köszönhetően tehetséggondozó programjaink magas színvonalú megvalósulása biztosított - költségvetés elkészítése/foglalkozások engedélyezése (TTF), infrastruktúra/eszközök biztosítása; szakmai napok/továbbképzések/programok szervezése; versenyekre utaztatás; díjak; táborok - ami jó alapokat nyújt a regisztrációt követően tervezett Tehetségpont akkreditációhoz. Támogatóink: fenntartónk, a Nagykanizsai Református Egyházközség; Bolyai Alapítvány; Szülői Munkaközösség; Diákönkormányzat, Nagykanizsa Megyei Jogú Város Önkormányzata; aktuális pályázati források; valamint legértékesebb humánerőforrásunk az intézmény dolgozóinak munkája.
Terveink: tehetséggondozó munkacsoport megalakítása; további pályázati források felkutatása (NTP pályázatok); kapcsolatok építése/erősítése civil szervezetekkel, egyesületekkel.