A személyi feltételek biztosítottak intézményünkben, elkezdtük a helyi értékeinket tudatosan elemezni, kapcsolatot keresni, elsősorban környezetünkben élő szakemberekkel, tehetségpontokkal, civil szervezetekkel. Az intézményben a tehetségfejlesztés hagyományai korábbra datálhatók, kiemelkedő versenyeredményeink vannak matematika és angol tantárgyakból, mert azutóbbi emelt szintű tanítása első osztálytól specialitása iskolánknak. A tantestületünk mindig kiemelt feladatának tekintette a differenciáló pedagógia eredményeinek alkalmazását, az egyénre szóló készség-képességfejlesztést és a tehetségek gondozását. Ennek a folyamatnak szeretnénk egy olyan keretet biztosítani amely lehetővé teszi a tehetség azonosításán túl a megmérettetések tapasztalatait összevetve egy intézményi rendszert kialakítani. Budakeszi és vonzáskörzetében élő családok gyermekei jellemzően motiváltak gyermekeik oktatását illetően. Ebből kifolyólag megjelenik elvárásként a tehetséggondozás az iskola felé, amit intézményünk vezetése is támogat. Erre szeretnénk szakszerű, irányított tevékenységet biztosítani az itt tanuló diákjainknak. Városunkban két művészeti iskola is működik az egyik már akkreditált tehetségpont. Jelenleg a városban nincs olyan lehetőség, ahol kognitív funkciókon alapuló tehetségazonosítás és gondozás megvalósulna.
Intézményünkben megközelítőleg 1200 általános iskolás diák tanul, ez négy telephelyen valósul meg. Osztálytípusaink a következők: Bilingual angol két tanítási nyelvű osztályok, ezek mellett vannak módszertani osztályok általános tantervet követve, emelt ének és néptánc osztályok. Jellemzően évfolyamonkét öt osztállyal de mint frekventált agglomerációs város, a gyermeklétszám folyamatosan növekszik. Iskolánk a következő évek során létszámából és földrajzi elhelyezkedéséből kifolyólag bázis iskola szerepét fogja betölteni a Zsámbéki-medencében. Településünk másik nagy erőforrása, amit mindenképpen érdemes lenne kiaknázni, hogy működik pedagógiai szakszolgálat, melynek egyik feladatköre a kiemelten tehetséges tanulók gondozása. A szakszolgálat iskolapszichológusi koordinátora és iskolánk isklapszichológusa között folyamatos a szakmai együttműködés. A tehetség azonosítás és tehetség gondozás területén a szakmaközi rendszeres kapcsolattartás segíti munkánkat, irányt ad és motivál. A másik komoly lehetőség a tehetséggondozáson túl a tanulók továbbtanulása során a nyomonkövetés léte. Budakeszin két gimnázium is működik, ami sok tanulónk továbbtanulási célja. Ez a Prohászka Ottokár Katolikus Gimnázium, ami közvetlen szomszédja iskolánk egyik telephelyének. Ez a nyolc osztályos gimnázium, jellemzően a jól teljesítő diákok számára nyújt továbbtanulási lehetőséget. Ebből kifolyólag a tehetséges gyerekek nagyobb számban, koncentráltabban jelennek meg, amit az iskola kihasznál a versenyeztethetőség szempontjából. Itt egy fontos kapcsolódási pontot tudnánk megvalósítani az azonosítást követően a tehetséggondozásban együttműködve. A Nagys Sándor József Gimnázium pedig öt osztályos, alapvetően nyelvre épülő osztályok. Ez pedig szintén egy remek kapcsolódási lehetőség a kéttanítási nyelvű osztályainkból kikerülő tanulók tovább lépése szempontjából. Az intézmények különleges földrajzi elhelyezkedése nagyban megkönnyíti a személyes kapcsolattartást, a gördülékeny együttműködést. Mindezek mellett külön adottságunk, hogy az egyik telephelyünkön működik két művészeti iskola is. Az egyik a Mezei Mária Művészeti Iskola a másik pedig a Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskola. Mindkettő más művészeti ágakkal működik, az előbbi képző és iparművészeti, tánc és dráma szakágakkal működik csoportos képzési formában. A Czövek Erna Alapfokú Művészeti Iskola pedig már akkreditált tehetségpontként működik. Ezt a sokszínű művészeti tehetséggondozást egészítené ki a kognitív funkciókat is lefedő tehetséggondozás megjelenése városunk életében.
Terveink szerint egy tehetséggondozó munkacsoport létrehozásával a szakszerű tehetségszűrés kialakítása, ezt iskolapszichológusunk koordinálná, Szabó Andrea személyében, aki pedagógiai szakpszichológusként különösen motivált ebben a témakörben és évek óta érzi szükségességét annak. hogy a tehetséggondozás profeszionális keretek között történjen iskolánkban. Intézményi stratégiát dolgozunk ki a tehetségek gondozásért: specifikus módszerekkel történő képességfejlesztés, eszköztár bővítése tehetségfejlesztő eljárások keretében. Tehetségprogram megvalósítása a következő tematika alapján: Erőforrás- szükséglet , célkitűzés meghatározása; Pedagógiai program pszichológiai alapelveinek és a beválogatás mechanizmusának meghatározása. A tehetséggondozás formáinak kijelölése. Tanórai tehetségfejlesztő lehetőségek, alkalmazott módszerek rögzítése. Tanórán kívüli lehetőségek, utóbbi kettő összekapcsolása (versenyekre való felkészítés, tehetség- tanácsadás, partnerek, közép és hosszú távú indikátorok meghatározása) Továbbá Tehetséggondozó projekttervek kidolgozása pl. szakkörök, játszóházak, nyílt napok, bemutató órák, projeknapok, nyitott alkotódélutánok működtetése. Saját alkotópályázatok és versenyek meghirdetése, lebonyolítása iskolai és külső helyszíneken. Kiemelten hangsúlyos szerepet kap intézményen belüli tudásmegosztás és jógyakorlatok megosztása a szervezett konzultációs lehetőségek kiaknázása. A város kulturális intézményeinek bevonása.
Célunk az, hogy kiemelt figyelmet kapjanak a tehetséges tanulók, elengedhetetlen számukra megteremteni azokat az anyagi és tárgyi feltételeket, amelyek esélyt adnak továbbfejlődésükhöz. Tehetséges tanulóinkat az Érdi Tankerület pl. eszközök biztosításával, habilitációs foglalkozások engedélyezésével támogatja, az intézmény alapítványa, a Széchenyi István Szülői Szerveze is hozzájárul a tehetség kibontakoztató tevékenységek, programok megsegítésével. Kreatív és ötletgazdag csapatunk folyamatosan dolgozik a támogatások, pályázati források kiaknázásán, a szükséges feltételek megteremtésén. Sok esetben pedagógusaink saját erőforrásaikat mozgósítják a munkafeltételek, lehetőségek jobbá tétele érdekében. Eddigi aktív pályázati tevékenységeink folytatását tervezzük a további időszakban is.