Iskolánk főként a mezőgazdasági szakmacsoporton belül képez szakembereket gazda szakma lovász szakmairányában. A szak tárgyai ma már nagyon összetettek, és kiemelkedő fontosságú a tanulók szakmaszeretete, precizitása, terhelhetősége, elhivatottsága a szakma iránt a sikeres teljesítményhez. Az iskola erre régen és ma is nagy hangsúlyt fektetett.
A háziversenyek, a folyamatos tehetségkutatás a képzés önállósodásával egyidősek. Nagy hangsúlyt helyezünk a a folyamatos tehetséggondozásra és felzárkóztatásra is.
Iskolánk 2002-es megalakulása óta folyamatos résztvevője és többször szervezője is a Gazda-lovász szakma Szakma Kiváló Tanulója országos versenynek. Iskolánkból kikerült végzős szakembereink nem csak hazánkban, hanem Európa szerte megállják a helyüket és öregbítik iskolánk hírnevét.
Az utolsó négy évben minden versenyen, melyen elindultunk, benne volt versenyzőnk az első három helyezettben SZKTV, Guba Sándor Emlékverseny, az SZKTV esetében egymásután négy éve minden alkalommal intézményünk hozta el az első helyet. Ezek a versenyek nagyon jó mérő és fejlesztő hatással bírnak az egyéni és társas kompetenciákra, valamint a szakmai munkavégzésre
A tehetséggondozás iskolánkban a versenyeztetésen kívül - a három éves képzés bevezetésével - inkább a lemorzsolódás megakadályozására és a felzárkóztatásra irányul. A munkát nemcsak pedagógusok végzik hanem olyan szakemberek, akik bekapcsolódtak az oktatásba. Szigorú értékrend szerint, szakmai és a szakmai munkához szükséges emberi tulajdonságokat szem előtt tartva képzik a diákokat. A gyakorlati foglalkozások életszerűek, sok feladattal kitöltve, az elméleti tananyag feldolgozásához mentortanárok kapcsolódnak. A képzés kiegészítésére lovasszakkör működik jelenleg is.
Tervezett hatókörünk térségi lenne, elsősorban a dunántúli és kisalföldi iskoláknak szeretnénk a jó gyakorlatainkat átadni. Olyan a szakmát profi módon űző szakemberekkel szeretnénk megállapodást kötni, akik a hazai lovasélet kiemelkedő szereplőivel és szervezőivel kapcsolatban vannak. A szakmai programunk megismerteti a résztvevőket a lovas szakmákban elérhető lehetőségekkel. Jó szakmai alapot adva a későbbi munkavállaláshoz. Emellett az aktuális, legújabb és a jól bevált technikai ismeretek elsajátításában is segítséget nyújthat.Az iskolánkban tartott szakmai lovas bemutatók alkalmat teremtenek a szakmai kapcsolatok erősítésére és segítséget ad a saját szakmai fejlődéshez. Együttműködést kívánunk kialakítani az ország kiemelkedő lovas intézményeivel, szakembereivel. Olyan foglalkozásokat szervezünk, amelyeket főként lovas szakemberek tartanak, valamint pedagógiai szakemberek, akik életszerű példákon keresztül szemléltetik a szakmai fogásokat, szabályokat, valamint az egymásra való odafigyelést és a kooperatív munkát. A programjaink lebonyolításában több területen önkéntes segítők munkájára is számítunk, akik jobbára iskolánk dolgozói.
Többször szervezünk fejlesztő, kommunikációs foglalkozásokat,ahol játékos formában, lazító, relaxációs gyakorlatok is zajlanak.
A kísérőprogramokban vállalt szakmai utak kötetlenebb és több időt adnak az együttlétre. A közös utazás élménye, az új, távoli helyszínek és emberek megismerése feltölti a résztvevőket. Az út időt biztosít szabad, kötetlen programra is (városnéző séta, mozi).
A programunk fő célja, hogy elméleti és gyakorlati foglalkozásokon keresztül a gazda-lovász képzésben részt vevő tanulók számára olyan ismereteket közvetítsünk, melyek az egyén komplex fejlődését segítik. Ehhez egy jól felszerelt helyszínt szeretnénk biztosítani elismert szakemberekkel, mert elsősorban a gyakorlati tevékenységek végzése közben szeretnénk elképzeléseinket elérni.
Jelen tanulóknál a tanultak megerősítésére és elmélyítésére törekszünk. (Sokszor ismétlünk és értékelünk.) . Az egészséges énkép kialakítását és a kapcsolat-teremtő készség javítását egyenértékűnek tarjuk a szakmai ismeretekkel. Így sok olyan foglalkozásunk tervezünk ami ezt az oldalt erősíti .A jó szakember megfelelő önismerettel, jó kommunikációs és együttműködő képességgel rendelkezik. Ennek fejlesztésére, minden foglalkozáson témától függetlenül nagy hangsúlyt helyezünk
Célok által meghatározott tanítás
Rugalmas vagy individualizált tanítás,
Kooperatív tanulás
Tanulási stílusok módszer
Felfedeztető módszer
Integrált oktatás
Cselekvéses tanulás
Számítógépes oktatás
Olyan megoldásokat választunk, melyek kizökkentik a tanulókat a hétköznapi rutinból, és nyitottá, problémakeresővé- megoldóvá teszi őket. Ezekre a kapcsolódó tananyagrészek feldolgozása során kerül sor. Törekszünk a hagyományos frontális oktatással szakítani A foglalkozások mindig felfedező, játékos formában indulnak. A foglalkozás anyagától függően a rugalmas, kooperatív, felfedeztető, vagy - és leggyakrabban ezt használjuk - a cselekvéses tanulás eszközéhez nyúlunk. A módszerek fejlesztik a kreatív gondolkozást, és figyelembe veszik a tanulók szükségleteit, többféle alternatívát kínálnak. Az elméleti anyagrészeket gyakorlati foglalkozások követik, melyek a feladatmegoldás, munkavégzés által erősítik a tanultakat. A kihívást jelentő feladatok teljesítése fokozatosan építi a résztvevők tudását A résztvevők kézügyessége és vizuális látásmódja a feladatok elvégzése során tovább csiszolódik az ösztönös megoldások mellé tudatosság, magabiztosság társul, nyitottabbá és aktívabbá válnak.
Megpróbáljuk az általános elvárásokon felüli szinten biztosítani a programok részleteit: helyszín, oktatók, alapanyag és téma feldolgozás. Megpróbáljuk az emberi, szakmai értékeket átadni, mentor –diák viszonyt kialakítani. Ezek együttesen biztonságos, magas nívójú, kreatív környezetet biztosítanak, melyben valódi alkotó tevékenységet tudunk végezni. A foglalkozásokat főként lovas szakemberek tartják, valamint pedagógiai szakemberek, akik életszerű példákon keresztül szemléltetik a szakmai fogásokat, szabályokat, valamint az egymásra való odafigyelést és a kooperatív munkát. A program bebonyolítását több területen önkéntes segítők támogatják , akik jobbára iskolánk dolgozói.
A foglalkozások a tanulók számára ismert helyen, az iskola elméleti és gyakorlati szaktantermében, valamint a tanüzem területén zajlanak. A szakmai bemutatókra való eljutást az iskola kisbuszával meg tudjuk oldani. A szakmai képzési programban leírt tárgyi feltételek rendelkezésre állnak, - egyes esetben megújításra szorulnak (szerszámok, elektromos eszközök, kisgépek), ezek modernizálásában és fejlesztésében tudnánk előre lépni pályázatok útján. Tapasztalatunk szerint a megfelelő mennyiségű, jó minőségű taneszköz a tanulók gyakorlati foglalkozásokon való aktív részvételét, motiváltságát, szakmai elmélyülését nagyban segíti.
Az iskola és az egyesületünk segítségére is számítunk a tehetséggondozó programjaink megvalósításában.