Iskolánk a város és a kistérség egyik meghatározó szellemi, innovációs műhelye. Kiemelt célunk a tehetséggondozás. 2000-től két tanítási nyelvű képzést folytatunk angol és német nyelven. 2001-ben csatlakoztunk az Arany János Tehetséggondozó Programhoz, mely a megyében élő hátrányos helyzetű tanulók tehetséggondozását tűzte ki célul. 2008-tól a közoktatási típusú sportiskolai képzés keretében az élsportoló tanulók nevelésével és fejlesztésével is foglakozunk. Szorosan együttműködünk a tanáraink és szülők által alapított, mintegy tizenöt éve létező Eötvös József Tehetséggondozó Alapítvánnyal. Kollégáink saját szakterületükön elismert szakemberek. Az egyéni és az intézményi kapcsolatrendszerünk biztosítja tehetséggondozó kezdeményezéseinket. Az együttműködést szakmai munkaközösségenként Tehetségpont kapcsolattartó felelős koordinálja.
Eddigi eredményeink
- Nyelvoktatás: a végzős tanulóink 80%-a rendelkezik közép vagy felsőfokú nyelvvizsgával.
- Tanulóink minden évben sikeresen szerepelnek az OKTV különböző szaktárgyi döntőiben, sport és kulturális versenyeken.
- Minden évben megrendezzük az Öveges József Emlékversenyt (matematika -fizika verseny a 9-10 . évfolyam tanulóinak), melyen a hazai középiskolák mellett határon túli gimnáziumok is részt vesznek. Ugyancsak évek óta szervezzük az Országos spanyol nyelvű vers-és prózamondó versenyt.
- Kompetenciamérés eredményei
- Eredményes környezeti nevelési és egészségfejlesztési tevékenység
Innovációs tevékenységek
A többcélú, közös igazgatású intézmény - gimnázium és kollégium - közös szakmai programjának kidolgozása, megvalósítása.
- HEFOP 3.1.2 TIOK : kompetencia alapú programcsomagok tesztelése és adaptálása
- Pénziránytű iskolahálózati tagság
- ECDL vizsgaközpont
- DSD vizsgaközpont (Deutsches Sprachdiplom)
- Calibrate projekt: SDT anyagok és IKT eszközök alkalmazása a tanórán
- Hátrányos Helyzetű Tanulók Arany János Tehetséggondozó Programja
- Két tanítási nyelvű és nemzetiségi oktatás
- Közoktatási típusú sportiskola programja
Tehetségpontunk a kistérségben illetve a régióban kívánja tevékenységét folytatni. A környék általános iskoláival szoros szakmai kapcsolatot alakítottunk ki: nyílt napok, bemutató órák, tehetségkutató levelezős verseny.
Más intézményekkel is szoros szakmai kapcsolatot építettünk ki: Arany János Program iskolái, Pénziránytű iskolahálózat iskolái, DSD-iskolák. A tehetséggondozó munkánkat segíti, hogy több egyetemmel is partneriskolai kapcsolatot sikerült kialakítani (ELTE TTK, SOTE, Veszprémi Egyetem Műszaki Informatikai Kar) Tanulóink rendszeresen részt vesznek az Erdős Pál Matematikai Tehetséggondozó Iskola foglalkozásain. A közoktatási típusú sportiskolai képzésben résztvevő tanulók egyesületeivel és a szakági szövetségekkel együttműködési megállapodások rögzítik a munkamegosztásunkat.
Szoros együttműködésben kívánunk tevékenykedni a tatai székhelyű, a Vaszary-iskolához kötődő Tehetségponttal.
A kéttannyelvű és nemzetiségi osztályainkban kiemelt figyelmet fordítunk a nyelvi kompetenciák fejlesztésére. A tanulók érdeklődésüknek megfelelően csoportbontásban tanulhatják a magyar nyelv és irodalmat, történelmet, matematikát, fizikát, kémiát és biológiát, illetve valamennyien az idegen nyelveket és az informatikát. Az Arany János Tehetséggondozó programban biztosítjuk a hátrányos helyzetű tehetséges tanulók hátrányainak kompenzálását, tehetségük fejlesztését. A Tehetségpont megalakulása után tovább folytatjuk eddigi tehetséggondozó programjainkat, tovább bővítjük kapcsolatunkat a környék általános és középiskoláival. Szakmai programok, bemutató órák, tehetséggondozó szakkörök szervezése. Kiemelt figyelmet fordítunk a tehetségek felkutatására a megye valamennyi településén, különösen a matematika, természettudományok, sport területén, illetve a nemzetiségi kisebbséghez tartozó fiatalok körében.
Főleg saját bevételeinkre és pályázati támogatásokra támaszkodunk (alapítványunk támogatása, pályázati pénzek: minisztériumi támogatás tanulmányi versenyek szervezésére, TÁMOP-os pályázatok, NTP-OKA-II. pályázat). Továbbra is figyelemmel kísérünk minden pályázati lehetőséget.
Iskolánkban több éve foglalkoznak kollégáink a tehetséges gyermekek fejlesztésével különböző szakkörökben és érdeklődési körökben. Az Arany János Tehetséggondozó Programban a Debreceni Tudományegyetem pszichológusai segítenek a tehetség felismerésében, különböző fejlesztési területek felderítésében és a fejlesztési programok kidolgozásában. Ezen mérések tapasztalatait, eredményeit használjuk mindennapi munkánk során a tehetség felfedezésében és fejlesztésében is. Továbbra is folytatjuk az eddigi tehetségfejlesztő tevékenységünket. A jövőben szeretnénk azon egyetemek szakmai tudását felhasználni, az oktatók segítségét kérni, akikkel az utóbbi években sikerült partnerintézményi kapcsolatot kialakítani (ELTE TTK, SOTE, Veszprémi Egyetem Műszaki Informatikai Kar). Természetes támaszkodunk a Tehetségpontok tapasztalataira, szeretnénk minél több tehetségfejlesztő egyesülettel felvenni a kapcsolatot.
Főleg kistérségi igényeket szeretnék kielégíteni. A környék általános iskoláival szorosabb szakmai együttműködésre törekszünk. Az iskolában tanuló tehetségek gondozásában szakmai, módszertani ismereteinket fejlesztjük. A társadalmi környezet visszajelzéseit figyelemmel kísérjük. Tanulóink eredményeit (versenyeredmények, nyelvvizsgák száma, érettségi eredmények, felvételi arányok stb.) minden évben értékeljük. A visszajelzések és értékelés alapján módosítjuk éves tehetséggondozó tevékenységünket.
A személyes kapcsolatok további szélesítése a kistérségben, a környező általános és középiskolák körében. Az intézmény civil partnereivel (tanulói, szülői szervezetek, alapítványok, sportkörök, különböző helyi cégek és intézmények) további programok szervezésével próbáljuk még szorosabbá, hatékonyabbá tenni kapcsolatunkat.