Alkalmassá tesz minket erre szakembergárdánk (71 pedagógus), akik közül tehetségfejlesztő szakvizsgával rendelkezik 10 pedagógus. Együttműködünk és programokat, projekteket valósítunk meg a tehetséggondozás területén a Debreceni Egyetemmel, Kocka Körrel, kulturális intézményekkel, testvériskolákkal, külföldi testvériskolákkal, szakmai szervezetekkel, úgymint pl.: MÜSZA
Debrecen város oktatáspolitikájának tervezetében tehetséggondozásra jelölte ki az intézményünket, mert széles a képzési struktúránk valamint a város legdinamikusabban fejlődő iskolájává váltunk, így a tehetséggondozás és fejlesztés bázisiskolája lettünk középfokon. Az iskola tagozati struktúrájában a nyelvoktatás és a művészetoktatás-képzés a legjelentősebb, ezeken a területeken rendelkezünk kellő potenciállal és eredményekkel, de a közismereti tárgyak eredményei sem elhanyagolhatóak az elmúlt tanéveket tekintve. Az iskola jó lehetőséget biztosít a regenerálódásra-rekreációra és a tanulási nehézségekkel küzdő tanulók fejlesztésére is. A pedagógiai hozzáadott érték tekintetében a város vezető iskolái közé tartozunk, beiskolázás tekintetében regionális hatókörrel rendelkezünk.
Nyelvi, képzőművészeti és tánctagozatos iskolaként eddig is végeztünk tehetséggondozást, a képzőművészeti szakképzésünkben is folytatunk tehetséggondozó programot, sőt kuriózum értékű projekteket valósítottunk meg az elmúlt években. A tehetséggondozó munkában az országos tehetségkonferenciákon és rendezvényeken is rendszeresen részt veszünk, meghívásos tehetségprojektekben is dolgoztunk már együtt a Matehetsz szervezettel.
Mivel iskolánk regionális beiskolázású, ezért művészeti területeken (képzőművészet, tánc) ebből a régióból várunk gyerekeket. Általános tehetséggondozás tekintetében pedig városi és megyei beiskolázással bírunk.
A környezetünkben megalakuló tehetségpontok közül azokat, amelyek az általános iskolai (6-14 éves) korcsoporttal foglalkoznak, a rendszerbe való kapcsolódásunk következtében együttműködési szerződésajánlattal megkeressük és a gyerekek további tehetséggondozását, mentorlását vállaljuk a rögzített tehetségterületeken.
A Tehetségpont specifikus és konkrét programjai révén a regionális központ szerepét szeretnénk továbbra is betölteni, mivel a művészeti iskolánk bázisiskola ezen a területen. A felsőoktatási intézmények közül a tanárképző főiskolák gyakorló iskolájává válhattunk, tanáraink a felsőoktatásban érdekel mentortanárok. a tehetségprojektjeink jelentős része az iskola határain is túl nyúlnak, ezért a határok ezáltal a hatókörünk is tág kereteket mutat. A szaktanácsadásban a művésztanárok diákjaik bevonásával megyei és városi kulturális intézmények partnerei, ami lehetővé teszi a szélesebb körű szemléletformálást, szemléletalakítást. a tanévek során iskolánkat folyamatosan megkeresik partner intézmények az együttműködés kezdeményezése miatt- Csokonai színház, Vojtina bábszínház, Főnix rendezvényszervező kht. ezek a közösen megvalósított programok a művészeti oktatás professzionális megjelenését teszik lehetővé a számunkra és a partnerintézmények számára egyaránt.
Specifikus programjaink:
- vizuális művészetek,
- idegen nyelv,
- tánc,
- komplex tantárgyi tehetséggondozó programjaink vannak.
A művészeti projekteket továbbra is fő célkitűzéseinknek tartjuk, ezekből az elmúlt években több nagyszabású is volt pl.: Közlekedés nagy-projekt, Újratervezés nagy-projekt, Erdő-Erdő-Erdő nagy-projekt, az idei ében a debreceni történetek 12 tételben animációs filmprojekt valamint a debreceni rock múzeum projekt a legmeghatározóbb a számunkra, de dolgozunk a város -kép kirakatgaléria projekten és a debreceni ifjúsági ház közösségi terek című nagy-projektjében is, megtervezték a diákok a Légy jó mindhalálig előadás arculatát.A táncművészeti területen több irodalmi műhöz készítettünk koreográfiákat, felléptünk a Debreceni Egyetem Irodalmi konferenciáján, a Modem évadnyitó rendezvényén, de önálló nagyszabású rendezvényünk az év végéhez kötődő Csokonai színházban megvalósuló gálaelőadások, amiből az idei tanévben a 10. előadást valósítjuk meg telt házzal, mintegy 180 diák bemutatkozási lehetőségével. A komplex 6 osztályos osztályokban tanulás-módszertani fejlesztések és a tantárgyi tehetséggondozó munka a legmeghatározóbb, a tanulók jól szerepelnek a diákkonferenciákon és a szaktárgyi tanulmányi versenyeken. A tehetséggondozó projektek több estben irányultak az ezekben az osztályokban tanuló diákok felé, elsősorban a tantárgyközi ismeretfeldolgozásra helyezzük a hangsúlyt.
Az iskolai költségvetés szűkös, ennek ellenére a kollégák foglalkoztatása, a szükséges anyagok beszerzése alapfeladat. Mivel eddig is pályázatokon keresztül történtek az iskolai fejlesztések, a képzéseinkre a szükséges tárgyi eszközök nagy részét a pedagógiai munkára épített management alakította ki, ezért a továbbiakban is ezt az utat kívánjuk kihasználni a fejlesztésekkel kapcsolatban. Az iskola felszereltsége már most alkalmas több tehetséggondozó program megvalósításához. A technikai háttér a tantermeink 80%-ban biztosított, így a tárgyi eszközökön túl az anyagköltségekre és az egyéb kiadásokra kell összpontosítanunk. A kreativitás a tantestület nagy erényei közé tartozik, így a megvalósításban a kollégák technikai jártasságára tudunk építeni. Az állami fenntartás a plusz programokat nem támogatja, ezért a lehetőségeink a szakembergárda kreatív programkidolgozásában és a megvalósítás átgondolásában van. A nagy-projektek kapcsán a beruházás-költségvetés megszerkesztésében számos tapasztalattal bírunk és az alternatív eszközök bevonásának a felhasználásában rendelkezünk referenciákkal.