Az Esetrházy Magánalapítvány szervezésében megrendezett nyári egyetem résztvevőit, az Estöri verseny győzteseiből és az azt követően kiírt kreatív pályázat nyerteseiből választották ki. Így összesen 18 diák részére adódott meg a táborban való részvétel lehetősége. A tábor célja a szakmai továbbképzés melett a tartalmas nyári program és a közösségformálás volt, melyek az ötnapos együttlét során maximálisan teljesültek.
A tábor 4 napján a tematikus forráselemző,-feldolgozó workshopokon vettek részt a diákok, amelyeket Foki Tamás, a Fazekas Gimnázium igazgatóhelyettese, történelem szaktanára tartott. A Tanár Úr találó szavaival élve a diákok Sherlock Holmes szerepébe helyezkedve eredtek a múlt nyomába, és így más megvilágításba került számukra a történelem, mint tudomány. Félretolták a száraz történelemkönyveket, és közvetlen forrásokat dolgoztak fel így betekintést nyerhettek a kutatói módszerekbe. Kiemelt témák voltak a várépítészet, várostrom, életmód és gasztrotörténet a 17. században. A kismartoni és fraknói várban különleges tematikai vezetéseket kaptak a résztvevők, amelyek mindig illeszkedtek az aktuális forráselemző órákhoz. A kastélyban továbbá könyvtár szemináriumi óra is volt számukra.
A táborban jelen volt Dr. Zvara Edina, és Dr. Kiss Erika, akik előadásaikkal, és tudásukkal lenyűgözték a tanulókat (szervezőket egyaránt), és így ízelítőt kaphattak az egyetemi élet , előadások miliőjéből. A diákok számára még vonzóbbá válhatott a bölcsészettudomány, ahogy ők maguk is megfogalmazták ezt.
A Bécsbe és Sopronba látogatva szabadidős programokon vettek részt a diákok, de természetesen itt is kulturális, tartalmas idegenvezetések, múzeumlátogatások járultak hozzá a szakmaisághoz. Ellátogattak a Kunsthistorisches Museumba, soproni koronázási helyszínekre, illetve a bécsi Nagykövet Úr szívélyesen fogadta Őket.
A szervezés során igyekeztünk szórakoztató programokat is kínálni, ahol fellazulhatott a rigorózus és feszített munkatempó. Egy délutánt töltöttek a diákok a Family Parkban, ahol kibontakozott a „kis egyetemisták” kiskamasz, illetve gyermeki énje is. Esténként sétákkal, fagyizásokkal és beszélgetésekkel vezették le a napokat. A háttérben különösen ezeken a programokon volt nagy szerepe a két pedagógus kolleganőnek, Pisák Andreának és Krobak Editnek, akik szülők helyett anyukák voltak a táborban.
A tábor végére összekovácsolódott az „ESU mix”, ahogy az egyik diák megfogalmazta, az Esterházy Summer University mix. Kialakult a közösség és mi sem bizonyítja ezt jobban, hogy végtelen számú kép jelent meg a verseny Facbook oldalán, hogy blogot indítottak a tábor idején, ahol teret kaptak a vélemények, a kommentek, és a pénteki napon szó szerinti könnyes búcsún kérték, hogy szeretnének jövőre is mentorként, vagy egyéb szerepben visszatérni. A táborban nem csak a jó családi hátterű diákok voltak jelen, hanem hátrányosabb helyzetűek is, akiknek valóban meghatározó, és életre szóló élményt jelentett ez a lehetőség.
Beszámoló: Madarászné Kalmár Mária