A Talentum Cassoviensis Alapítvány 2007 szeptemberében alakult, azóta pályázati kiírásokkal lehetőséget nyújt a tehetséges diákok számára, hogy képzőművészeti munkáikkal, írásaikkal és gondolataikkal segítsék a kassai magyar közösség megmaradását.
A diákok kibontakozásához támogatást nyújtottunk több képzőművészeti kiállítás megrendezéséhez, néptánc- és gyermekszínjátszó csoport felkészüléséhez és fellépéséhez.
Az iskolaközösség megszilárdításáért több alkalommal szerveztünk gyermeknapi majálist/ juniálist.
2011-ben megalakult a Talentum Programozó műhely, ahol NXT és EV3 Lego robotok építésével és programozásával foglalkoznak a gyerekek. A csoport sikeresen szerepelt több robot programozó versenyen.
Eredményeink:
2012 – First Lego League Közép-európai középdöntő - 4. hely és a Kimagasló kitartásért díj
2013 – FLL – Közép-európai döntő, Obrigheim, Németország – 10. hely
2013 – RBA szlovákiai országos robotverseny – 1.hely
2013 – RoboCup – szlovák bajnokság – Junior Rescue Secondary – 1.hely
2013 – RoboCup – világbajnokság, Eindhoven, Hollandia – Superteam – 3.hely
2012, 2013 – A Szlovák Tudományos Akadémia meghívására részt vettünk a Kassán megrendezett
Kutatók Éjszkáján kiállítóként
2013 – Műhelyfoglalkozás vezetése az SZMPSZ tudományokat népszerűsítő „Tudománynapok a szlovákiai magyar iskolákban”elnevezésű regionális rendezvényén
2013, november – FLL kassai regionális bajnokság – 1. hely
2014 - RoboCup, Szlovák bajnokság,Junior Rescue Secondary - 1.hely
2014 - RoboCup Világbajnokság, Brazília, Joao Pessoa - 3. hely
2015 - FLL V4 országok döntője, Debrecen - 1. hely
2015 - FLL Közép-európai döntő, München - 4. hely
2015 - FLL Világbajnokság, USA, St. Louis - 3. hely
2016 - FLL V4 országok döntője, Kassa - 1. hely
A programozóműhely célja a matematika és programozás iránt érdeklődő diákoknak lehetőséget adni a csapatmunkára és kreatív, alkotó tevékenységre. A csoport vezetője Hanesz Angelika szakképzett és gyakorló informatikatanár, folyamatosan részt vesz a helyi informatikatanárok részére szervezett továbbképzéseken és az SZMPSZ tehetséggondozással foglalkozó képzésein. Szakmai segítséget a nyújtanak a kassai Šafárik Természettudományi Egyetem Informatika Tanszékének oktatói (UPJŠ) – akik gyakran eszközöket is kölcsönöznek a csoportnak a versenyekre való felkészüléskor.
A versenyek fontos értékelési szempontja a csapatmunka (Teamwork) – erre csapatépítő játékokkal és közös kirándulásokon, túrákon készülnek fel.
Jelenleg a csoportnak 10 aktív tagja van, valamennyien kassai magyar diákok. A gyerekek beválogatása érdeklődés és képességfelmérés alapján történik. A csoportnak magyar, szlovák és angol nyelvű rendszeresen aktualizált honlapja van: www.talentum.net
A csoport vezetője Hanesz Angelika informatikatanár, aki a foglakozásokat szombaton és vasárnap délutánonként vezeti önkéntesen, szabadidejében. Sok segítséget nyújtanak a gyerekek szülei is, akik a versenyekhez szükséges terepasztalokat készítik, elkísérik a csapatot a versenyekre.
A FLL olyan verseny, ahol minden éven van egy kutatói feladat is – pl. a természeti katasztrófák által okozott károk megelőzésére, és enyhítésére kellett kitalálni egy innovatív megoldást, 20154-ben oktatási célokat szolgáló eszköz tervezése volt a feladat. A csapat egy olyan vívóedzést támogató eszközt talált ki, amelyet az USA-ban megrendezett világbajnokságon is harmadik hellyel jutalmazott a szakmai zsűri. A 2015-ös év feladata a szemétfeldolgozás hatékonyabbá tétele. A csapat egy olyan intelligens kukát tervezett és épített, amelyet nemcsak a verseny bírálóbizottsága értékelt magasan, de a kassai szemétfeldolgozó vállalat is érdeklődik a megoldás iránt.
A meglévő Lego NXT és EV3 robotokat a Talentum Cassoviensis Alapítvány vásárolta meg a csoportnak önkéntes adományokból és részben pályázati forrásokból. (Bethlen Gábor Alapítvány)
A nemzetközi versenyekre való kiutazáshoz szükséges anyagi feltételek biztosításához segítséget kaptunk a német SAP informatikai cégtől, a Szlovákiai Gyermekekért Alapítvány (Nadácia pre deti Slovenska ), a kassai IT Valley ifjúsági kutatói tevékenységeket támogató szervezettől, és magánszemélyektől is. Igyekszünk támogatókat találni a régióban, bár ez nem egyszerű, sok időt és energiát követelő munka.
Együttműködünk szakemberekkel, akik műszaki és pedagógiai téren is segítik a csoport munkáját.
A Talentum Programozóműhely további célja a tudományos, matematika és informatika iránt érdeklődő gyerekek szakmai és személyiségfejlesztése, csapatmunkára nevelés, az együttműködés és kapcsolatteremtés fejlesztése. Célcsoport a 10-15 éves korosztály, az általános iskolai diákok csoportja, de fontosnak tarjuk, hogy az idősebb fiatalok is tovább maradjanak a csapat tagjai mentorként, segítőként. Jelenleg sokat segítenek a csapatépítő túrák szervezésében, a szakmai felkészülésben, a honlap aktualizációjában és a nyilvános megjelenések lebonyolításában. (sajtóhírek, bemutatók szervezése az iskolai gyermeknapon, aktuális versenyfelhívások, szakmai információk figyelése).
Továbbra is készülünk a Szlovákiában megrendezésre kerülő robot programozó versenyekre.
A First Lego League verseny mellett a RoboCup versenyen is szeretnénk indulni , valamint az RBA versenyre is készítünk modelleket. Jelenleg a Kassához legközelebb eső (30 km) magyar tanítási nyelvű alapiskolában, Buzitán is elíndítottunk egy programozó szakkört, ahol Talentum Programozóműhely lehetséges további tagjait neveljük.
Tervezzük a tevékenység bemutatását a tudományokat népszerűsítő rendezvényeken (Tudománynapok, Kutatók Éjszakája, a Tehetségpontok által szervezett szakmai napok), valamint a gyerekek számára szervezett kassai rendezvényekre bemutatókat, műhelyfoglalkozásokat szeretnénk vinni. Informatikai szaktábort szerveztünk két alkalommal a kassai régió magyar iskolái részvételével.
A kisebb korosztály számára a jelen versenyek kellő motivációt jelentenek, a meglévő eszközökkel biztosítani tudjuk a feltételeket a foglalkozásaikhoz.
A 16-18 éves korosztály számára viszont újabb lehetőségeket szeretnénk biztosítani a szakmai fejlődéshez, szeretnénk őket eljuttatni olyan szakmai táborokba, ahol új ismereteket szerezhetnek.
A programozócsoport tevékenységét a Talentum Cassoviensis Alapítvány támogatja.
A Lego készleteket és a pótolandó alkatrészeket az alapítvány finanszírozza saját forrásból, pályázatokból és magánszemélyek adományaiból.
A szakmai felkészítést, a foglalkozásokat, a kíséretet a versenyekre a csoport vezetője, a szülők és segítők ingyen vállalják, biztosítják a műhely helyszínét.
A legnagyobb anyagi terhet a versenyekre való utazás költségei jelentik a csoport számára. Ehhez továbbra is szeretnénk segítséget kérni a helyi szervezetektől, informatikai cégektől, a csapat lelkes támogatóitól.