A Bugyulófalva Szociális Szövetkezet 2009-ben jött létre azzal a céllal, hogy a kisgyermekeknek a velük foglalkozó pedagógusoknak és szakembereknek, valamint családjaik számára minőségi szolgáltatásokat nyújtson. Jelenleg meghatározó szolgáltatásunk a Kíváncsiak Klubja, mely egy interaktív természettudományos tehetségprogram óvodásoknak és kisiskolásoknak. A programhoz 5-12 éves korosztálynak szóló, Magyarországon eddig egyedülálló foglalkozáscsomagot fejlesztettünk ki, amelyhez szakembereink által vezetett mozgásos, nyelvi, és természettudományos tehetséggondozó foglalkozások valamint akkreditált pedagógusképzés kapcsolódik. Emellett a témában szakmai konferenciákat tartunk illetve tanácsadást és mentorálást nyújtunk a szakembereknek. A programhoz saját módszertant dolgoztunk ki, amely kiválóan alkalmas a különböző tehetségterületek azonosítására, fejlesztésére, és hosszú távú komplex tehetséggondozásra akár hátrányos helyzetű tanulók esetében is.
Módszertani elemeink:
• játékos, cselekvésbe ágyazott, élményszerű tanulást támogató kooperatív gyakorlatok;
• a korosztály életkori sajátosságaihoz, kognitív képességeihez szorosan kapcsolódó többfunkciós feladatrendszerek alkalmazása;
• sokszínű tanulási környezet kialakítása;
• a módszertani sokszínűség alkalmazása: modellezés, kísérlet, kézművesség, fotózás, filmkészítés, helyszíni megtekintés, mozgásos játékok, infokommunikációs feladatok
• IKT táblán, számítógépen vagy tableten játszható interaktív feladatok
Mivel ebben az életkorban nem beszélhetünk igazi tehetségekről, megközelítésünk alapján a programba bárki bevonható. Nem csak a tehetségkezdemények, hanem az átlagos értelmi képességű gyerekek számára is komoly fejlődést jelentenek a foglalkozások, ahol a pozitív önkép megerősítése és a magabiztosság kialakítása áll a középpontban.
Az általunk képviselt tehetségazonosító és fejlesztő modell folyamatosan ismétlődő szintjei, lépései:
0. Velünk született tehetségek
1. Kíváncsiak Klubja
2. Tehetség azonosítása
3. Szülői támogatás
4. Intézményi támogatás
5. Pozitív önkép
A foglalkozások komplexitásának köszönhetően a programba bekerülő gyermekeknél már nagyon korán megmutatkoznak az egyes tehetségterületek. A kiemelkedő gyermekeknél az azonosítást követően mindenképp szülői konzultációt javaslunk. A tehetséggondozáshoz a foglalkozások mellett kulcsfontosságúnak tartjuk a szülők és az adott oktatási-nevelési intézmény részéről egyfajta támogató környezet kialakítását, melynek köszönhetően az olykor deviánsnak és különcnek bélyegzett gyermekek önképe, csoporton és osztályon belüli státusza pozitív irányba változik. Az egyes szakaszok egyfajta felfelé ívelő spirál formájában folyamatosan ismétlődnek, melynek köszönhetően a programban résztvevő tehetségek foglalkozásról foglalkozásra fejlődnek. Ennek mérését nem tesztekkel, vagy kvantitatív eszközökkel, hanem tapasztalati úton, megfigyelésekkel szeretnénk eszközölni.
Szövetkezetünk az utóbbi években Veszprémben és Székesfehérváron székelt, jelenleg Budapest központtal működünk. Az elmúlt években, eddigi szolgáltatásainknak köszönhetően széleskörű, szinte az egész ország területére kiterjedő partneri hálózatot építettünk ki. Tehetségpontként végzett munkánkat elsősorban regionális szinten, Budapesten és annak környékén szeretnénk végezni. Kapcsolati hálónk kiterjed magán, önkormányzati, állami és egyházi fenntartású oktatási intézményekre, akikkel összefogásban, a Tehetségpont működése értelmet nyer és megalapozott. Együttműködünk Budapest XII. kerületének Önkormányzatával, amelynek éves kerületi óvodai programjának keretein belül 2016 októberben és novemberben természettudományos szemléletformáló foglalkozásokat tartottunk a kerület 14 intézményében. Tehetségpontként hasonló, gyermekeknek szóló tehetséggondozó foglalkozások szervezését tervezzük. Ehhez 2016 őszén bemutató előadást és foglalkozást tartottunk a meghívott budapesti óvodák számára. Büszkék vagyunk arra, hogy a Kíváncsiak Klubjával jelenleg országszerte 11 város 23 intézményében vagyunk jelen. Szoros kapcsolatot ápolunk az Evangélikus Egyház által fenntartott iskolákkal és óvodákkal, 2016 júniusában a gyermekkori tehetséggondozásról tartottunk előadást az Evangélikus Pedagógiai Intézet Budapesten megrendezett éves konferenciáján. Szintén Tehetséggondozás témában több szakmai konferenciát szerveztünk vagy vettünk részt meghívott előadóként Budapesten és környékén.
Szintén további együttműködés várható a XIII. kerületi egyesített óvodákkal, ahol további képzéseket tervezünk, illetve a pedagógusokat, mint szakértőket is bevonunk a leendő fejlesztéseinkbe (gyümölcsprogramunk és új tananyagaink). Varázskarika Tagóvodában 2017 szeptemberétől Kíváncsiak Klubja tehetségműhely indul, amelyben szakértőink is mentorálást nyújtanak. A szakkör finanszírozására a Nemzeti Tehetségprogram elnyert pályázata ad lehetőséget.
A jövőben partnereink körét az országhatárokon túlnyúlóan is szeretnénk tovább bővíteni egy szlovák-magyar intézmények közötti együttműködést és tapasztalatcserét elősegítő pályázat keretében. Ennek segítségével érdeklődő partner intézményeinkkel együttműködve foglalkozásokat tartanánk, tapasztalatot és módszertant cserélnénk a fiatalkori tehetséggondozásról, melyhez szakmai előadások, konferenciák, sajtótájékoztatók szervezését, tanulmányok írását és tananyagunk fejlesztését tervezzük. Utóbbihoz kapcsolódóan több elnyert pályázat is lehetőséget ad
Szintén szoros kapcsolatot kívánunk ápolni más, jelenleg működő Tehetségpontokkal, így közös programtervezés és információáramlás kölcsönösen segíti az együttműködés elmélyítését. Tehetségpontként tehát regionális szintű tevékenységet szeretnénk kialakítani, melynek során tehetséggondozó foglalkozásokat tartunk, illetve szakmai segítséget nyújtunk a tehetséggondozással foglalkozó intézményeknek, tehetséggondozó programunk megvalósításában. Véleményünk szerint szervezeti hátterünk, széles kapcsolatrendszerünk, partneri hálózatunk, gyakorló pedagógusokból, pszichológusokból, tanácsadókból álló szakértői gárdánk megfelelő szakmai hátteret biztosítanak a Tehetségpontként történő működéshez.
A Kíváncsiak Klubja elsősorban természettudományos tehetséggondozó program. Célja, hogy a természettudományok segítségével olyan interaktív foglalkozásokat vezessünk be az óvodai évekhez, és az iskolai évek első szakaszához kapcsolódóan, ahol a gyermekek saját korosztályuknak megfelelően, játékosan, élményszerűen elsajátíthatják a fizika, biológia, környezetvédelem, csillagászat, matematika, infokommunikációhoz kapcsolódó ismereteket. A foglalkozások többek között egyéni, páros és kooperatív, valamint csoportos gyakorlatokat, kísérleteket, játékokat, mozgásos, ének-zenei, rajzolós és kézműves tevékenységeket, információs kártyákkal történő ismeretszerzést tartalmaznak. Mindez közvetve vagy közvetlenül az összes felsorolt tehetségterületet (interperszonális, intraperszonális, logikai-matematikai, nyelvi, természeti, testi-kinesztetikus, térbeli-vizuális, zenei) fejleszti.
Tehetségpontként elsősorban folytatnánk direkt tehetséggondozó foglalkozásaink szervezését, és tovább bővítenénk a Kíváncsiak Klubja Program és tehetséggondozás köré szerveződő tevékenységeinket. Eddigi szolgáltatásainkat (tehetséggondozó foglalkozások, pedagógus tréning, mentorálás, bemutató foglalkozások tartása, szülői kapcsolattartás, stb.) tapasztalatcserére és szakmai elmélyülésre alkalmas workshop, konferenciák, fórumok, programok szervezésével egészítenénk ki, melynek célja Kíváncsiak Klubja pedagógusközösségének összehozása, az érdeklődők informálása, illetve a többi tehetségponttal történő szakmai kapcsolattartás, együttműködés.
Jelenlegi konkrét programok:
• tehetséggondozó foglalkozások gyermekeknek
• szakmai konferencia szervezése pedagógusoknak és tehetségpontoknak természettudományos tehetséggondozás, IKT eszközhasználat és kooperatív technikák témakörökben
• akkreditált pedagógusképzések
• bemutató foglalkozások
A jövőben a Társadalmi célú vállalkozások fejlesztése c. pályázat keretein belül tovább bővítjük meglévő tananyagcsomagunkat, illetve új szolgáltatást fejlesztünk ki.
Az új moduljaink az „Építészet, spagetti építészet, statika, építészeti megoldások a mindennapjainkban és a képzőművészeti korokhoz kötődően”, illetve a „Természettudományok a konyhánkban és a kertünkben, fenntartható kertészkedés és táplálkozás, vegyszerek hatásai életünkre” címet viselik.
A pályázat keretein belül új szemléletformáló szolgáltatás, az Iskolagyümölcs Program mintájára létrehozott óvodagyümölcsprogram kerül kifejlesztésre. Ennek célja a ellenőrzött, bio minősítésű hazai termelőktől származó termékek eljuttatása az óvodák számára, szemléletformáló anyagok kidolgozása óvodák és általános iskolák számára, akkreditált pedagógusképzés kidolgozása. Intézményi partnereink elsősorban Budapestről, Pest, Jász-Nagykun-Szolnok és Fejér Megyéből kerülnek ki.
Szakmai és szervezeti fenntarthatóság:
A program szakmai fenntarthatóságát felkészült és motivált munkatársaink és széleskörű szakértői gárdánk biztosítja. Állandó munkatársaink száma jelenleg 10, emellett több mint 10 külsős pedagógus és pszichológus szakértővel dolgozunk együtt az új fejlesztéseken. Elhivatottságot érzünk az iránt, hogy a gyermekek és partnereink számára a lehető legmagasabb színvonalú szolgáltatásokat nyújtsuk. Éppen ezért, valamint a hosszú távú együttműködések és a Program fenntárhatósága érdekében, partereink visszajelzései, a célcsoportok igényei alapján nyitottak vagyunk az új innovációk, fejlesztési és fejlődési lehetőségek iránt. Szövetkezetünk tagjainak elkötelezett munkája és szakértőink felkészültsége biztosítja a folyamatos működést, így a fenntarthatóság hosszútávon biztosított.
Pénzügyi fenntarthatóság:
Szövetkezetünk jelenlegi saját bevételeinek legnagyobb része pályázati támogatásból, akkreditált pedagógusképzéseinkből és az általunk tartott foglalkozásokból származik. A foglalkozáscsomag fejlesztése annak idején Európai Uniós finanszírozásból valósult meg, melynek továbbfejlesztésére, illetve a hazai és nemzetközi együttműködések bővítésére új pályázatot nyertünk el. Véleményünk szerint képzéseinkből és bemutató foglalkozásainkból származó saját bevételeink, az elnyert pályázati forrásokból, az Óvodagyümölcs Programunkból származó bevételek hosszú távon is fenntartható finanszírozási lehetőséget nyújtanak Tehetségpontunk megvalósításához.