Tehetségpontunk a tudományokban és művészetekben tehetséges, hátrányos helyzetű, illetve elsősorban roma/cigány származású fiatalok és gyermekek azonosítását, fejlesztését és kutatását vállalja fel. Szakkollégiumként működő diákotthonunk 2011-es alakulása óta karolja fel a felsőoktatásba már sikeresen felvételt nyert, elsősorban roma/cigány származású fiatalokat. Lakhatás biztosítása mellett az intézmény saját szakmai programján keresztül teszi lehetővé, hogy tagjai emberségük minden dimenziójában fejlődjenek.
Intézményünk törekszik arra, hogy minőségi képzést nyújtson, segítve a kiemelkedő képességű szakkollégisták tehetséggondozását, közéleti szerepvállalását, az értelmiségi feladatokra történő felkészülés tárgyi és személyi feltételeinek megteremtését, a társadalmi problémákra érzékeny, szakmailag igényes értelmiség nevelését.
A szakkollégiumnak a tehetségfejlesztés mellett célja, hogy a hallgatóinak társadalmi hátteréből fakadó hátrányait a lehetőségeihez mérten kompenzálja, segítséget nyújtson számukra az egyetemi közegben történő eligazodáshoz, tanulási módszerek adaptációjához, egyéni célok, célrendszerek megalkotásához.
Ennek érdekében a kollégium tehetségazonosítást, tehetséggondozó tevékenységet és tanácsadást is végez. Képzésekkel, fejlesztő foglalkozásokkal, a támogató mentori rendszerrel és az értékelést, célkitűzést segítő egyéni tanulmányi tervvel támogatjuk a tehetségek előre haladást.
A tehetségpont tervezett hatóköre regionális, amely kiterjed Hajdú-Bihar, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Szolnok és Borsod-Abaúj Zemplén megyékre. Legfőbb együttműködő partnereink a debreceni felsőoktatási intézmények: A Debreceni Református Hittudományi Egyetem, és a Debreceni Egyetem, a tanulmányi programunk számára elsősorban innen tudunk bevonni oktatókat és mentorokat is. Rendszeresen részt veszünk szakmai-tudományos rendezvényeken, konferenciákon is, megjelenünk, illetve kialakítunk ilyen jellegű együttműködéseket. Egyházi intézményként szoros kapcsolatban vagyunk saját és más felekezetek egyházi általános iskoláival és gimnáziumaival. Emellett több nem egyházi intézménnyel, egyesületekkel, iskolával állunk aktív kapcsolatban. Többek között: Ecsedi Báthori István Református Általános Iskola és Gimnázium, Karcagi Nagykun Református Gimnázium, Móricz Zsigmond Református Kollégium, Gimnázium, Szakgimnázium és Általános Iskola, Ötvös József Református Oktatási Központ Heves, Miskolci Szakképzési Centrum Mezőcsáti Gimnáziuma és Szakképző Iskolája, Vay Ádám Gimnázium, Mezőgazdasági Szakképző Iskola És Kollégium, Nyíradonyi Kölcsey Ferenc Gimnázium és Általános Iskola.
Az Intézmény szakmai munkájának kialakulását támogatja a Keresztény Roma Szakkollégiumi Hálózattal és a Roma Szakkollégiumi Egyesülettel való együttműködés.
Határon túli kapcsolatok felvételére, és ápolására is törekszünk, együttműködünk a Nagyváradi Partiumi Keresztény Egyetemmel
Szakkollégiumunk munkáját egyetemi tanárok segítik pl.: Mező Katalim (DE GYFK), Dr. Bölcskei Gusztáv (DRHE), Iványi Zsuzsanna (DE), Hodossy-Takács Előd (DRHE), Nagy Csaba (DE), Dr. Siska Katalin (DE), Berek Sándor (DRHE), Diebel Andrea (DE), Szabóné Dr. Kármán Judit
A Wáli István Református Cigány Szakkollégium a belépéskor tehetségazonosítást végez: pszichológus bevonásával (többlépcsős, megfigyeléssel és méréssel egybekötött felvételi eljáráson kerülhetnek be a hallgatóink). Differenciált, több modulból álló tanulmányi program többek között a nyelvi kompetenciáikat, intra- és interperszonális kompetencáikat fejleszti - egyéni és csoportos formában egyaránt. Tevékenységüket, szakmai fejlődésüket a hallgató által látogatott karra kihelyezett egyéni mentor támogatja és személyre szabott tanulmányi terv segíti. Kutató, tudományos tevékenység esetén tutor váltja fel a hallgató támogatásában.
Munkánkat a Nemzeti Tehetség Program is támogatta sok tanévben.
Hallgatóink közül többen vesznek rész szakmai tanulmányi versenyeken, konferenciákon. Hagyományosan megrendezzük intézményünk házi konferenciáját , ahol tudományos előadásokkal mutatkoznak be hallgatóink.
Szervezetünk nyitott a középiskolák irányába, a tanév folyamán több középiskolát is meglátogatva igyekszünk a középiskolás fiatalokat a továbbtanulásra ösztönözni, és a pedagógusok figyelmét a tehetséggondozás irányába terelni. NTP pályázatok segítségével, hátrányos helyzetű és cigány fiatalok számára Tehetséggondozó tábort is szervezünk több alkalommal, ahol a fiatalok mellett a kísérő pedagógusok tehetség-témájú workshop-okon veszttek részt. Hallgatóink között az intézmény keresztyén szellemiségéből adódóan is népszerűsítjük az önkéntes szolgálatok, és a társadalmi felelősség vállalás fontosságát Roma/cigány szakkollégistáink előadások, beszélgetések keretében motiválják a gyereket a továbbtanulásra, tehetségük kibontakoztatására. Több tanodával van együttműködésünk.
A tehetségpont tevékenységének alapját a Szakkollégium működését jelenleg biztosító források jelentik. Ezek közül a legfontosabb a minősített roma szakkollégiumok állami költségvetési támogatása. További források: egyházi, fenntartói támogatás, további állami költségvetési támogatás, diákotthoni normatíva, uniós fejlesztési pályázatok. Folyamatos pályázatfigyeléssel biztosítjuk a tehetséggondozó programjaink tovább élését, illetve a tehetséggondozó tevékenységünk fejlesztése mellett, annak korosztályi kiterjesztését.