1992-ben jött létre az alapítvány, azzal a céllal, hogy működésével a zeneiskola tárgyi feltételeit javítsa, koncertek szervezésével sikeressé tegye a város és a régió zenei életét az általa működtető zenekarokkal, együttesekkel. Segítse a zeneiskola tanárainak továbbképzését, a vidéki növendékek felkarolását. Az alapítvány közhasznú, s több mint 15 éve működik sikeresen a fiatalok, a város és a zenét kedvelő közönség érdekében. Az alapítvány támogatásokból, pályázatokon nyert forrásokból, valamint saját forrásból vásárolt hangszerekkel, eszközökkel nagymértékben segíti a zeneiskola és az együttesek működéséhez szükséges tárgyi feltételeket. Koncerteken, bemutatókon keresztül közvetíti a klasszikus zenét, elősegíti a fiatalok zenei ízlésének nevelését, fejlesztését. Ugyanakkor szórakoztatja és beavatja a közönséget. Különböző beavató koncerteken bemutatják a hangszereket, ismert és közkedvelt zenedarabokkal mutatják meg, mit tud a hangszer.
Az alapítvány közösségei: az együttesek, zenekarok, kamaracsoportok éves viszonylatban (közel 100 alkalommal) koncertet, önálló estet rendeznek, vagy közreműködnek művészeti, közösségi és társadalmi eseményeken, jótékonysági rendezvényeken, fesztiválokon, minősítő koncerteken. Fesztiválokat szervez, fesztiválokon vesz részt. Nemzetközi kapcsolatai alapján közös koncerteket szervez hazai és külföldi helyszíneken. A testvérvárosokkal volt szorosabb kapcsolattartás: Gleisdorf, Varasd, Csáktornya. Külföldi kapcsolatok révén fogadtunk horvát, szlovén vendég együtteseket, előadókat az Újévi Gálán.
Főbb rendezvényei: Nemzetközi Újévi Gála, Farsangi Koncert, Tavaszi koncertek, A Nagy-kanizsai Ifjúsági Fúvószenekar Minősítő koncertje. Kicsik és Nagyok koncert sorozat, Orff Ütőegyüttes koncertjei, Országos Kreatív Fesztivál, Mikulás koncert, Vendégségben a Kanizsa Big Band-nél koncert sorozat, szimfonikus, kamara, fúvós és vonós koncertek, jazz koncertek, karácsonyi koncertek. A Kreatív Fesztivál országosan is elismert rendezvény lett, ahol a fiatalok saját szerzeményeiket mutatják be szakértő zsűri előtt. A kiváló szakmai munkában közel 200 fő közreműködő és legalább 100 fő segítő vesz részt, több esetben egy-egy koncerten. Felnőttek, gyerekek, szülők és támogatók vesznek részt a munkában. Az érdeklődő közönség száma - éves szinten - megközelíti a 7-8000 főt is. Ezek a koncertek nagyon népszerűek a megyében a régióban, de az ország más vidékén és külföldön is. Számos hazai és külföldi művész is hozzájárult a koncertek színvonalának emelésében.
2010-ben ismét megrendeztük a Kreatív Fesztivált, mely Országos programmá nőtt. Ez a fesztivál adott otthont az alkotó gyermekeknek, zene, tánc képzőművészet kategóriában. Nagykanizsai Ifjúsági Fúvószenekar 2 országos zenekari versenyen vett részt. A versenyeken jó eredményeket értek el. E mellett több önálló koncertet rendeztek, Nyáron fesztiválokra utaztak, és a Mikulás koncerttel zárták a 2011-es évet, melyre közel 300-an voltak kíváncsiak. 70 fő a zenekari tagok száma. Koncertjeik nagyon látogatottak.
Az ORFF Ütőegyüttes részt vett a Helikoni napokon, s egyre több fiatal szeretne a csoport tagja lenni. Az Nagykanizsai Megyei Jogú Város Önkormányzata mikrofonok, beszerzésével segítette tevékenységüket.
A Kanizsa Big Band folytatta előző évi koncertsorozatát, 1-1 hangszeres szólista közreműködésével. Ehhez a programsorozathoz támogatást is kapott a helyi Önkormányzat Kulturális pályázatával. Részt vettek a Szombathelyi Big Band találkozón, közreműködői voltak a Fúvószenekar Mikulás koncertjének, valamint különböző felkéréseknek tettek eleget. Koncertjeik közönségének száma 50-80 fő.
2011-ben is megrendeztük a már hagyományos "Alapítványi hét" rendezvényeit, koncerteket, kiállításokkal színesítve. A rendezvénysorozatra novemberben került sor.
Nagy hangsúlyt fektetünk a jubileumok méltó megünneplésére. A város szülöttjének, Díszpolgárának, Farkas Ferencnek születésnapja és halálának 10. évfordulója alkalmából megemlékezés volt.
Több tehetséges gyermek térítési díját is átvállalta az alapítvány, mivel a családok nehéz anyagi körülményei miatt tehetséges gyerekek nem tudnának zenét tanulni.
Működtetett szolgáltatások és azok kommunikációja:
Az alapítvány fő céljának való megfelelés - koncertek szervezésével a város zenei életének fejlesztése. Az együttzenélés lehetősége zenekari munkán és a csoportokon keresztül éri el célját, a legfiatalabb korosztály felé. Egyúttal biztosítja a szabadidő hasznos eltöltését, a közösségi életre való nevelést. Koncertjeink bevételéből hangszerek, technika eszközök beszerzése a cél, amely a színvonalas működést is elősegíti.
Szervezeti menedzsment:
A kuratórium tagjai minden munkában aktívan részt vesznek, évente többször ülésezik, keresik a lehetőségeket. Szervezet adminisztrációs háttere: Az alapítvány adminisztrációját 3 fő végzi. 1 fő adminisztrátor, 1 fő gazdasági titkár, megbízással, 1 fő kuratóriumi tag pedig a többi feladatot végzi. A pályázatok nagy részét is ő kezeli, koordinálja.
A programokat képesített művésztanárok segítik.
Szolgáltatásokat igénybevevők köre: A támogatott művészeti iskola növendékei, tanárai, szülői, a város iskoláinak, óvodáinak gyermekei, tanuló közössége, a város, a környező települések, valamint a megyén kívüli közönség. Együttműködések: Több éve együttműködünk azokkal a társadalmi szervezetekkel, alapítványokkal, művelődési szervezetekkel, akik zenével, kultúrával és művészetekkel kapcsolatos tevékenységet végeznek.
A Tehetségpont hatókörét elsősorban a Nagykanizsa környéki kistérségi hálózaton belül szeretné még inkább kibővíteni. Szeretnénk, ha a tehetségek felderítése és fejlesztése sokirányú és magas színvonalú lenne.
Szoros kapcsolatot kívánunk kiépíteni a Zalamat-tal is, ahonnét elsősorban pszichológiai tanácsadásban és a pályázati munkában kívánunk együttműködni. Tájékoztatni, koordinálni szeretnénk a tehetséggondozás iránt érdeklődő pedagógusokat, szülőket, intézményeket. Fontosnak tartjuk a már működő nagykanizsai tehetségpontokkal (Piarista Iskola, Kortárs Zenei Tehetséggondozó) való együttműködés kialakítását is.
Élő és tartalmas kapcsolatot szeretnénk a város óvodáival, iskoláival, középiskoláival és a továbblépést biztosító középfokú művészetoktatási intézményekkel.
Tehetségazonosítás: hangszerbemutató és ismertető rendezvények, ahol azokat ki lehet próbálni.
Tehetségfejlesztés: együttesek munkája
Gyorsítás: versenyeztetés, fesztiválokra, külföldi utakra utaztatás
Gazdagítás: komplex művészeti programok pl. Kreatív Fesztivál
Differenciálás: együttesek munkája
Konkrét programok:
- Zene Világnapja
- Alapítványi Napok
- Kreatív Fesztivál
- Mikulás Koncert
- Farsangi Koncert és Bál
- Városi és egyházi rendezvények
- Együttesek felkérései és programjai
Terveink megvalósításához több forrást is megcéloztunk. Infrastruktúra: Az alapítvány rendelkezik tárgyi eszközökkel, melyeket már pár évvel ezelőtti NCA pályázati forrásból sikerült beszerezni.
Az SZJA 1 %-ának felajánlásaiból tárgyi eszközeinket bővíthettük. A rendezvények, koncertek hátterének biztosításához szükség van különböző források megteremtésére. E pályázatokból vásárolt eszközök bevonásával a megjelenítés, vetítés, előadás, programok megtekintése biztosított.
Források:
- rendezvényekből befolyt összegek
- cégek szponzorálása
- tehetséggondozó és egyéb pályázatok
- 1%
Mivel Alapítványunknál nincs lehetőség pszichológiai mérésekre, támogatásra, segítségnyújtásra, ezért ezen a területen nagyban számítunk a Zalai Matematikai Tehetséggondozásért Alapítvány hálózatán belül már jól működő pszichológiai mentorálásra, támogatásra.
Fontosnak tartjuk a kollégák továbbképzését is ezen a területen. Támogatjuk a továbbképzéseket.
Az Alapítvány által megnyert szakemberek:
- Baráth Zoltán (közoktatási vezetői pedagógus szakvizsga, minőségfejlesztő-tanár mestervizsga)
- Katzné Szabó Marianna (művészetterapeuta, zeneterápiás szakvizsga)
- Bujtor Márta (zenei munkaképességgondozás pedagógus szakvizsga)
- Balogh Tünde (II. éves ELTE tehetségfejlesztő szaktanácsadó szak)
- Baráth Adrien (közoktatási vezetői pedagógus szakvizsga)
- Országos, megyei, városi versenyeken való megmérettetés.
- Kollégák továbbképzése.
- A minőségbiztosítás eszközeivel rendszeres mérés a partnerek körében.
- Az eddig már jól bevált módszerek tovább folytatása. (Együttesek, táborok, továbbtanulók támogatása)
A szervezés, tervezés, végrehajtás mindig személyesen történik.