2013-ban regisztráltunk először tehetségpontként. Iskolai gyakorlatunkban a tehetséggondozásnak hagyományokra épített, kialakult formái vannak, melyeket új módszerek, technikák, szervezeti formák kialakításával folyamatosan bővítünk.
Nevelőtestületünkben, az SZMSZ-ben is rögzítetten, tehetségsegítő munkacsoport alakult, hogy szervezze, összehangolja az iskolában folyó gazdagító programokat, támogassa, ösztönözze a tanulók részvételét ezeken. Minden évben számos versenyre készítjük fel tanulóinkat, kiemelten a művészetek, magyar, matematika, természetismeret területeken. Az alulteljesítő tehetséges tanulóinkat az ISZE tehetségponton keresztül adaptált komplex szakköreinken fejlesztjük. A feszültségoldás, a tanulási hatékonyság érdekében Fény-Hang terápiás foglalkozásokat tartunk.
2006-tól arany, kiemelt arany minősítésekkel elismertek a népdaléneklő csoportjaink: Tündérrózsa, Csaloglányok, Tücsökmadár, Csülleng, Bakafityere, Kendermorzsa, Pityer. Az eredmények tehetséggondozó munkánk alaposságát, tervszerűségét igazolják.
A matematikai-logikai kompetenciák fejlesztésére kiemelt figyelmet fordítunk. Alsótól táblajáték foglalkozásokat szervezünk, 5-6. évfolyamon tanórai keretben is a logikai készség fejlesztése céljából. Területi helyszíne vagyunk elsőként 2010-től a Bolyai-csapatversenynek matematikából, majd magyarból, később természettudományból is.
Saját fejlesztésű, gazdagító projektnapjaink: „A szülőföld szálai” a mezőföldi tehetségekért, informatikával, a "Festikék" és a "Sárfürkész" napok. 2011-től működtetjük a „Sárfürkész” tehetséggondozó műhelyt. A komplex foglalkozás-sorozat településünk környékének megismerésére, természeti értékeinek felkutatására, megóvására épül. A "Festikék" a sáregresi születésű Csók István munkásságához kapcsolódik. Vállalt célunk az érzelmi kötődés erősítése szülőhelyünk környezeti, természeti értékeihez. A programokba a természetismeret, a képzőművészet, az informatika műveltségterületek tartoznak. Saját fejlesztésű tehetséggondozó komplex szakköreink az alsó tagozatban: Haljátékok, Várjátékok, Mezőjátékok. A beválogatott tanulók közvetlen környezetüket ismerhetik meg játékok, kirándulások, kreatív tevékenységek keretében.
Tehetséggondozó munkánk szakmai hátterét biztosítják pedagógusaink alap- kiegészítő és továbbképzései.
Tehetséggondozás szakirányú szakvizsgázott pedagógusunk: Zelmanné Varga Zsuzsanna
Fejlesztő pedagógusaink: Huszárné Lukács Mária, Iványi Zsuzsanna, Kummerné Salgóvári Ágnes
30 órás tehetséggondozó képzésen részt vett kollégák: 7 fő
21 órás továbbképzés: A kétszeresen kivételes tanulók tehetséggondozása témában blended learning képzés 4 fő
15 órás Gondolkodásfejlesztés táblajátékokkal (R569_047) továbbképzésen vettek részt: 24 fő
10 órás képzés: Gondolkodásfejlesztés táblajátékkal és informatikával 1 fő
Tehetséggondozó tevékenységünket alapvetően intézményi hatókörben végezzük. Hagyományos intézményi hatókörű programjaink az alsó tagozaton: Várjátékok, Mezőjátékok, Haljátékok. Gyöngyöm szakkör. Felső tagozaton: Misulink újságíró szakkör. Sárfürkész természettudományos diákkör. Népdaléneklés alsóban és felsőben is. Projektjeink között van területi hatókörű is: Bolyai matematika csapatverseny, Bolyai magyar csapatverseny, Bolyai természettudomány csapatverseny. Szójátszótér, magyar nyelvi játékos vetélkedőt szervezünk a Sárbogárdi járás negyedik évfolyamos tanulóinak. A záró rendezvényt a Magyar kultúra napján szervezzük. Ezt megelőzően a jelentkező csapatok levelező fordulókban készülnek fel. „Festikék” festő nap, melyre a környező iskolákból is fogadunk tehetséges tanulókat. A téma Csók István művészetéhez kapcsolódik évente. Intézményünk a pedagógiai innováció terén elismert térségünkben. Kiemelt programjainkba sikerrel tudjuk bevonni a sárbogárdi járás iskoláit. Tehetséggondozó tevékenységünkben számíthatunk a helyi civil szervezetekre, egyéni segítőkre. Évek óta együttműködünk a Filharmónia Budapest Nonprofit Kht-vel. Sárbogárdon és környékén lehetőségünk van az alábbi szervezetekkel is együttműködni:
- Sárbogárdi Kulturális Egyesület
- Sárszentmiklósi Iskoláért Alapítvány
- Sárszentmiklósi Katolikus Megújulásért Alapítvány
- Sárréti Csókavirág Népi Együttes
- Violin Alapfokú Művészeti Iskola, Violin Tehetségpont TP 180 004 032
- ISZE Tehetségsegítő Tanács TT 780 002 564
- Sárbogárd SE
- Helyben alkotó képzőművészek, népművészek
Alapító tagja vagyunk a Közép-Mezőföldi Tehetségsegítő Tanácsnak TT851 000 088 és a Fejér Megyei Tehetségsegítő Tanácsnak TT 811 000 134.
Művészeti tehetség (ének, dráma, kézművesség):
- felkészítés járási megyei és országos versenyekre, bemutatókra (népdaléneklés, Tollpihe meseíró verseny, szavaló és mesemondó versenyek, városi rendezvények)
- helyi művészeti kiállítások rendezése („Festikék”)
- karácsonyi és tavaszi koncertek szervezése a helyi templomokban karácsonykor és tavasszal
- nyári, alkotó mezőföldi „Csutka” tábor és "Pajta" tábor szervezése
- filharmóniai koncertek helybe hozása
- Street Art tehetségnap szervezése évente egyszer a járás iskoláinak közreműködésével Sárbogárd főterén
- bepillantás az alkotóművészet kulisszatitkaiba: fotózás, festészet, gyöngyfűzés, írás
- egyéni pályaorientációs támogatás
- művészeti középiskolai felvételire felkészítés
Alulteljesítő tehetségesek gondozása (matematikai-logikai, természettudományok, szövegalkotás, szövegértés területein)
- Bolyai csapatversenyekre felkészítés (matematika, magyar, természettudomány)
- komplex programok kidolgozása, továbbfejlesztése alsó és felső tagozaton: Hal-, Vár- és Mezőjátékok, Szójátszótér, Szülőföld szálai informatikával
- érdeklődés, motiváció, gondolkodás fejlesztése táblajátékokkal
- tanulás módszertani órák, tanulási típusok megismertetése
- a hátrányos és halmozottan hátrányos helyzetű tanulók tehetségének gondozása
- tanácsadás szülőknek, bevonásuk programokba (filmklub, pályakép interjúk)
- pályaorientációs napokon szakmák bemutatása, kipróbálása
- középiskolai börze, megyei középfokú intézmények bemutatkozási lehetősége, milyen tehetségterületeken fejlődhetnek tanítványaink
- külső, közeli helyszínek bevonása a természettudományos vizsgálódásokba Pl.: Rétimajor, Nagylók, Simontornya, Dég
A 23 éve működő Sárszentmiklósi Iskoláért Alapítvány céljai között szerepel a tehetséges sárszentmiklósi gyermekek támogatása. Az adományok és adó 1% felajánlások egy részét erre a célra használjuk fel. Az alapítvány önkénteseire: szülőkre, volt tanítványokra, helyi közösségekre egyaránt számíthatunk.
- Figyeljük és kihasználjuk a pályázati lehetőségeket.
- A Nemzeti Tehetség Program pályázati keretéből tehetséggondozó programokat valósítunk meg: Mez-Hal- és Várjátékok, Izgő-mozgó labdafogó, Festikék, eszközbeszerzés.
- Sárbogárd Város Önkormányzatával szoros a kapcsolatunk. Évente ünnepség keretében is elismeri a tehetséges tanulókat. Sárbogárdi talentum-díjat alapított. Ezt eddig 3 tanítványunk is elnyerte: Tatai Boglárka, Ellenbruck Krisztina, Huszár Anna.