Óvodánkban minden gyermeket megillet személyiségének feltétel nélküli elfogadása, a szeretet, a bizalom, az együttérzés, szükségleteinek kielégítése, a fejlődését elősegítő egyéni bánásmód. Ezért is vált szükségessé, hogy a tehetséges gyermekekre is kiemelt figyelmet fordítsunk. A mindennapokban évek óta jelen van a tehetséggondozás, mert csoporton belül a differenciált bánásmód elvét alkalmazva, óvodapedagógusaink törekedtek a tehetségesebb gyerekek fejlesztésére is. Szükségessé vált, hogy ezt tudatosabban alkalmazzuk, ezért az egyik munkaközösség ennek a jegyében indult el 2016. szeptemberében.
Pedagógusaink az óvodába lépés első pillanatától kezdve figyelik a gyermekeket és törekszenek arra, hogy minden gyermeknek lehetősége legyen érdeklődésének és képességeinek megfelelően tevékenykedni.
A megfigyelés eredményeit az Anamnézis lapon rögzítjük.
Tevékenységeinket mikro csoportos formában szervezzük, biztosítva a játékosságot, a felfedezés örömét, a közvetlen tapasztalatszerzést.
Tehetségígéretes gyermekeink számára fejlesztő foglalkozásokat szervezünk.
A folyamatba a tanköteles korú gyermekek közül azok kerülnek be, akik az egyéni fejlődésükben eljutottak arra a pontra, amelyben adottságaik megértek a programba való bekerülésre.
A gyermekek kiválasztásához az óvodapszichológusunk által kidolgozott megfigyelési szempontok alapján mérjük fel a gyerekeket, és a kiértékelés során kerülnek be a tehetséggondozási foglalkozásra a gyerekek.
Két tehetségműhelyt indítottunk: 2017. január óta a Logikai tehetségműhely működik, és 2018. szeptemberétől, e mellett, a Zöld Óvoda munkaközösség által kidolgozott külső világ tevékeny megismerése a környezetismeret témában indult tehetség foglalkozás. Mindkét program 30-30 órás foglalkozást ölel fel.
Az internet segítségével folyamatosan figyelemmel kísérjük a tehetségpontok működését, a megjelenő cikkeket, interjúkat, tanulmányokat. Felvettük a kapcsolatot más óvodákkal pl. Budapesten a XVII. kerületben, melyek már tehetségpontként működnek.
Szakmai továbbképzésen 6 fő óvodapedagógus vett részt az Innovatív Műhely által tartott ” A tehetséggondozás elmélete és gyakorlata a köznevelési intézményekben”
2010 óta működtetjük minőségbiztosítási rendszerünket.
2015 óta Zöld Óvodaként a környezettudatos nevelés során tudatosítjuk gyermekeinkkel környezetünk védelmének fontosságát, fenntartható életmódra nevelésre törekszünk. Madárbarát óvodaként a nálunk élő madárfajok megismerésér és gondozására neveljük gyermekeinket.
Nevelőtestületünk nyitott a szakmai megújulásra és a folyamatos tanulás szemléletének alkalmazására.
A gyermekek nevelésében a legfontosabb partnerünk a szülő. Folyamatos, napi szintű kapcsolattartás mellett sokszínű programokkal tudjuk az együttműködést még hatékonyabbá tenni. A szülők tájékoztatása a tehetségfejlesztő munkáról folyamatos. Azt erősítjük a szülőkben, hogy minden gyermek tehetséges valamiben, de a kibontakozást segíthetjük, akár itt az óvodában, akár úgy hogy a megfelelő helyre irányítjuk.
Az óvodában működő két tehetség műhely mellett tudjuk irányítani a szülőket, ötletet adni, hogy a tehetséges gyermekek a különböző területeken, hol tudják kibontakoztatni tudásukat. Szerencsére óvodán belül is és a kistérségben is erre számos lehetőség adódik:
- Iskola választásnál
- Bozsik programban részt veszünk 2008 óta
- Zeneóvoda működik helyben a helyi Zeneiskola által
- Sakk szakkör van heti 1 alkalommal
Óvodán kívül:
- Marcipán Fitness
- Színjátszó szakkör
- Pannónia néptánc
- Teakwondo
- Úszás
- Triatlon
- Íjászat
- Lovaglás ( Deres Lovasudvar )
- Harmónia Tánccsoport
- KIKE szervezésében rajz- és mesemondó verseny
- Folyamatosan figyeljük és beküldjük a tehetséges gyerekek rajzait a különféle rajz pályázatokra.
Nemcsak a tehetséges gyermekeknek biztosítjuk:
- színház látogatást ( Gödöllő, Erzsébetligeti Színház Bp. )
- Múzeum pedagógiai foglalkozást
- erdészeti foglalkozást
- kirándulásokat, tanösvények látogatását, Natura 2000 területek megismerését,
Óvoda pszichológusunk heti egy alkalmat tölt nálunk, így biztosított a konzultáció, segítséget kapunk tőle a tehetségígéretes gyermekekkel való foglalkozásokhoz is.
Pedagógiai szakszolgálat munkatársaival folyamatos a kapcsolattartás a gyerekek fejlődéséről.
Minden évben, szeptemberben felmérik az óvónők a saját csoportjukban az óvodapszichológus által összeállított kérdőív alapján a nagycsoportosokat. A munkaközösség kiértékeli a kérdőíveket, és összeállítja a tehetséges gyermekek névsorát. Az év elején felmért tehetségazonosítási kérdőív eredménye alapján az igények szerint alakítjuk ki a tehetség foglalkozási területeket. Eddig elsősorban a logikai-matematikai gondolkodás mutatott kiugró eredményt, és ezért elsőnek erre a területre dolgoztuk ki a 30 órás foglalkozást.
Amennyiben más tehetségterületen , mint a kidolgozott tehetségműhelyeink ( logikai-matematikai és a természeti) tapasztalunk tehetségígéreteket, akkor vagy elindítunk más területen is tehetség műhelyt, vagy a kistérségben keresünk olyan irányú foglalkozást, mely a konkrét gyermek fejlesztésére válhat.
Az eddigi tehetségműhelyeinket:
- Logikai
- Zöld Óvodai
heti rendszerességgel továbbra is működtetjük. A munkaközösségeken a tapasztalatokról konzultálunk. Minden foglakozásról feljegyzést írunk.
A csoportnaplókban feljegyezzük a csoporton belüli tehetségígéretek fejlesztési lehetőségeit. Lehetőségeinkhez mérten bővítjük a csoportokat „Okosjátékokkal” , hospitálások alkalmával ötleteket gyűjtünk egymástól.
Felvesszük a kapcsolatot még több tehetségpontként működő óvodával.
Célunk a belső szakmai munkaközösség keretében a tehetségazonosító és -gondozói munka lehetőségeinek folyamatos bővítése, gyakorlatának fejlesztése a tapasztalatok beépítésével.
A faliújságon és web oldalon a szülők tájékoztatása a tehetséggondozó szakmai munkánkról.
A helyi újságban publikáljuk az óvoda tehetséggondozó tevékenységét
Tehetségműhelyink személyi feltétele intézményen belül megvalósítható, jól szervezetten tudjuk megtartani a tehetség műhelyeket. Az eszközök biztosítva vannak a kidolgozott foglalkozásokhoz. További fejlesztési lehetőségeinkhez segítséget kaphatunk:
- Dömötör alapítványunk által , melyre az adók 1 %-a folyik be
- karácsonyi kézműves vásár bevétele
- Dömötör családi nap bevétele
- Papírgyűjtés
- Költségvetés
- Decathlon Áruház felajánlása
- Auchan Áruház felajánlása
- Illés Cukrászda felajánlása
- Kistarcsai Sóbarlang
- Deres Lovasudvar
- Lengyelkert
- Szülői felajánlás: eszközök
Zöld óvodaként környezettudatosan: a meglévő tárgyi feltételek, eszközök megóvása, és újrahasznosítás.