Intézményünkben
1986/87 -os tanévtől 1 osztályban NYIK (Nyelvi, irodalmi kommunikációs program)
1991/92-es tanévtől 1 osztályban ÉKP (Értékközvetítő és képességfejlesztő program)
1991/92-es tanévtől 1 osztályban báboktatás
1992/93-as tanévtől angol és német nyelv emelt óraszámú oktatása
1995/96-os tanévtől nívócsoportokban emelt óraszámú matematika oktatás folyik.
Az iskola Minőségirányítási és Helyi Pedagógiai Programja is kiemelten kezeli a tehetséggondozás ügyét.
- Pedagógiai programunk matematika és idegen nyelvi helyi tanterve az emelt óraszám 20%-ában, tantervi anyagon túli, ismeretet tartalmaz, és módszerekben a különböző tanulási technikák elsajátítására helyez nagy hangsúlyt. Az irányított önálló tanulás kiemelt szerepet kap ezekben a csoportokban.
- A csoportba kerülő gyerekek kiválasztása 4. osztály végén történik, külön mérések alapján (tantárgyi, pszichológiai).
- A fenti csoportokban tanuló gyermekek 72 %-a szakirányban tanult tovább az elmúlt évben.
- 25 éve minden tanévben megrendezzük a névadónkról elnevezett Tehetségnap-Bolyai Matematikaversenyünket, a megye 150-200 tanulójának részvételével.
2004/2005-ös tanévtől többcélú intézmény lettünk (általános iskola, alapfokú művészetoktatási intézmény).
2003/2004-es tanévtől Bábjáték és színjáték tanszakon folyik oktatás az Alapfokú Művészetoktatási Intézményegységben, 2007-től pedig képző- és iparművészeti (kerámia) tanszakon is. 2007-ben kiváló minősítést kapott a művészetoktatás.
Iskolánkban a művészeti területeken tehetségesnek bizonyult tanulók átirányításra kerülnek a művészetoktatási egységbe.
Az Alapfokú Művészeti Iskolában 17 éves korig fogadjuk a város valamennyi általános és középiskolájából érkező gyermekeket.
Iskolánk Ökoiskola Cím birtokosa, mely azon iskolák munkájának legmagasabb szintű állami elismerése, melyek iskolafejlesztési, pedagógiai munkája magas színvonalon képviseli a környezeti nevelés, a fenntarthatóság pedagógiája értékeit.
Az intézményben ökoiskolai munkaközösség működik, amelynek tagjai között helyet kap minden szakmacsoport képviselője.
A Debrecen Megyei Jogú Város Önkormányzata által létrehozott "Debreceni Példa" Városi Tehetséggondozó Programban iskolánk a kezdetektől (2007-től) fogva részt vesz.
Az intézményben tehetséggondozó munkacsoport működik, amelynek tagjai között helyet kap minden szakmacsoport képviselője, így az intézményi működés minden területén érvényesülnek az összetett tehetséggondozás szempontjai. Iskolánk pedagógusaiból hozzávetőlegesen 10 fő az, aki bázis jellegűen a Városi Tehetséggondozó Program moduljait évek óta tartja.
A tehetséggondozást minősítik a városi , országos versenyeken elért kiváló eredmények.
Intézményünkben jelenleg is pszichológus és fejlesztőpedagógus dolgozik. A szaktanárok és a tehetségfejlesztő pedagógusok mellett ők is végzik a Tehetségpont pedagógiai és pszichológiai szempontból is megfelelő segítését az érdeklődő fiatalok tehetségének minél jobb felismerése és segítése érdekében.
- Helyi hatókörrel rendelkező tehetségpontként működünk. Együttműködünk más tehetségpontokkal, köznevelési intézményekkel (óvodák, általános iskolák, középiskolák, múzeumok, könyvtárak), civil szervezetekkel (pl.: Zöld kör). (bővebben lásd: akkreditáció részletei)
- Fel kívánjuk kutatni a tervezett hatókör tehetséggondozó kezdeményezéseit. Koordinálni az e munkában aktív, illetve az ez iránt érdeklődő szakembereket, pedagógusokat, intézményeket.
- Az intézményben tehetséggondozó munkacsoport dolgozik, vezetője koordinálja a tehetséggondozói feladatokat. A tehetségfejlesztők között két pedagógus is rendelkezik tehetséggondozói ECHA diplomával.
Tervezett együttműködéseink
1. tanévenként a Tehetségek Napja a Bolyaiban rendezvény keretében
- tehetségek bemutatkozása
- versenyek
- szakmai tanácskozások
- továbbképzések .
2. napi kapcsolattartás a tehetséggondozásban résztvevő más intézményekkel, szervezetekkel
3. szoros kapcsolat a Debreceni Egyetem Pedagógiai, Pszichológia tanszékével
4. a kiemelkedő művészeti tehetségű tanulókat szakirányú továbbtanulásra ösztönözzük, az Ady Endre Gimnázium dráma szakára minden évben több tanulónk is felvételt nyer
5. Fontosnak tartjuk az együttműködést a különböző szakmai szervezetekkel, szakszolgálatokkal, melyek tehetséggondozási programjaink megvalósítását segítik elő.
Az anyagi háttér biztosításához szponzorok és pályázati források felkutatása folyamatos. 2017 december 1-től 2019. november 30-ig intézményünk Debrecen város három általános iskolájával együttműködve egy nagy volumenű pályázatban vesz részt, mely szorosan támogatja a tehetségfejlesztő tevékenységünket is. Az EFOP- 3.3.7-17-2017-00015 azonosítószámú, XXI. század-XXI.századi oktatás - Informális és nem formális tanulási lehetőségek kialakítása a köznevelési intézményékeben című pályázatban a három intézmény együttműködésével, részleges szakmai integrációjával, a szervezet-, a képzési rendszer, s a képzési tartalmak fejlesztésével az erőforrások hatékonyabb felhasználása valósul meg.
- A három intézmény összesen 8 módszertani fejlesztést dolgoz ki, amiket még legalább 2 intézménnyel megoszt.
- Az iskolák minden pedagógusa részt vesz legalább egy 30 órás továbbképzésen.
- Az intézmények tanulóinak 100%-a részt vesz a programokban, illetve más intézmények tanulói is részesei lehetnek az eseményeknek.
A matematika, angol nyelv valamint a báb-és színjáték, játékos sport területen tehetséges tanulók segítésével kívánunk kiemelten foglalkozni.
A megalakulásunk utáni első évben egy komplex rendezvényt indítottunk el. A "Tehetségek Napja a Bolyaiban" rendezvény keretében valósul meg:
- a Művészeti Iskolánk tehetségeinek bemutatkozása széles közönség előtt minden korosztályban
- 25 éves megyei Bolyai matematikaverseny folytatása.
Kiemelt célunk, a nyelvvizsgára való további sikeres felkészítés valamint terveink között szerepel angol nyelvi versenyt elindítása.
Továbbképzést, szakmai tanácskozást kívánunk szervezni a tehetségügy iránt érdeklődő, tehetséggondozásban résztvevő pedagógusoknak (általános iskola, alapfokú művészetoktatás).
Intézményünkben lehetőséget biztosítunk tanulóinknak arra, hogy az angol nyelvet vagy a matematikát emelt óraszámban tanulják.
Minden intézményegységünkben, az általános iskolában és az alapfokú művészeti iskolában is történik tehetséggondozás. 2011-ben négy területen - a matematikai tehetséggondozás, a idegen nyelvi tehetségsegítő program, a művészetoktatási tehetséggondozás és tehetségsegítés
játékos módon a sport területén – érdemelte ki iskolánk, hogy bekerüljön a szakmailag megalapozott, bizonyítottan hatékony tehetséggondozási formák közé.
A tehetségpont működtetéséhez legfontosabbnak pedagógusaink szakmai elhivatottságát, önerejét, a tehetséggondozás megvalósítása során befektetett munkáját tartjuk.
Ezen kívül természetesen szükséges a megfelelő anyagi háttér biztosítása is melyhez nélkülözhetetlen a fenntartó a Debreceni Tankerületi Központ szakmai és anyagi támogatása. Az intézmény munkájának megsegítésére működik egy alapítvány, amelynek céljai között szerepel a tehetséges tanulók segítése, eszközfejlesztés támogatása és a kiváló munkát végző pedagógusok jutalmazása. Az alapítvány anyagi forrása az SZJA 1 % felajánlások, adományok és pályázati úton elnyert összegek. Munkánk során támaszkodhatunk a környezetünkben működő civil szervezetek támogatására is.