Az Alapító Okiratunkban kiemelt tevékenységként szerepel a tehetségfejlesztés. Támogatni és segíteni kívánjuk:
- a kiemelkedő képességű, tehetséges tanulók tanulmányi munkáját, versenyeit, a gyermekek szociális helyzetétől függetlenül (nevezési díj, utazási költség)
- a kiemelkedő versenyeredményeket (Év kórus tagja, Évfolyam első, Év tanulója, Jó tanuló, jó sportoló, jó közösségi tanuló, Vörösmarty plakett stb.)
- a hátrányos helyzetű tehetséges tanulók tanulmányi munkáját (művészeti iskola térítési díjának támogatása)
-a tehetséges diákok szakmai táboroztatását (anyag-eszköz, utazási költség)
- a művészeti csoportok bemutatóihoz való hozzájárulás (fellépő ruha, díszletek, protokoll)
- az ének-zenei, az idegen nyelvi tagozatos képzést, a számítástechnikai oktatást, a népi tánc és hangszeres zene oktatását és más támogatást igénylő tantárgyak eszközbeszerzéseit és versenyeit,
- az alsó- és felső tagozatos énekkar bel- és külföldi fellépéseit,
- a tanulók külföldi nyelvi gyakorlatát, a külföldi cserekapcsolatokat.
A Debreceni Egyetem Pedagógiai és Pszichológiai Tanszéke által korszerű mérési módszerekkel városunkban kiválasztott tehetségígéret tanulói számára komplex művészeti programot szervezünk, melyhez az egyetem pedagógiai pszichológiai tanácsadóinak segítségét is igénybe vesszük.
Iskolánkban pszichológiai tanácsadó munkatárs is dolgozik.
Területi hatókör szerint: helyi (intézményi, települési).
- A fejlesztésben megcélzott tehetségfajták száma alapján: több tehetségterületre fókuszáló (komplexen funckionáló)
- Életkor szerint: 6-15 éves korig
Tehetségtanács megalakításával biztosítjuk a tervezett hatókör tehetséggondozó kezdeményezéseit. Az érdeklődő embereket, intézményeket és forrásokat aktívan szeretnénk bevonni a tehetséggondozó munkába.
A környék szűkebb és tágabb lakókörnyezetére vonatkozóan művészeti csoportok bemutatkozásával, alapítványi gála műsorral, a környéken lévő köznevelési intézményekben való fellépésekkel kívánjuk népszerűsíteni a tehetséges tanulók széleskörű munkájának megismertetését.
A tehetségazonosítás, tehetséggondozás és tehetség-tanácsadás feladatköre mellett kiemelten kívánjuk kezelni a tehetségpontok hálózatába való bekapcsolódás tevékenységét. Különös tekintettel a határon túli magyar lakta területeken lévő oktatási intézményekkel való kapcsolattartással.
Kiemelt hangsúlyt fordítunk a művészeti tehetség fejlesztésének: zeneművészeti ágban, színművészeti ágban és képzőművészeti ágban egyaránt.
Együttműködünk a Városi Pedagógiai Szakszolgálattal, a Nevelési Tanácsadóval, a Családsegítő Szolgálattal és a Széchenyi kerti Református Egyházközség Közösségi házával.
Szakembereink:
- A Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben 1 fő rendelkezik tehetség és fejlesztése szakvizsgával
- Feketéné Molnár Katalin
- Szebenyi Sára (külső munkatárs)
-Pummer Józsefné pszichológiai tanácsadó
- A Debreceni Egyetem Pedagógiai Pszichológiai Tanszékének előadóival, tanáraival szakmai konzultációt kezdeményezünk.
A Vörösmarty Mihály Általános Iskola kórusa immáron második évtizede, minden évben az István király téri református templomban tartja adventi koncertjét, az Év kórustagja tehetségdíj átadásával együtt. A Vörösmarty Tehetségpont több alkalommal jótékonysági rendezvényeket szervezett, CD hangfelvételeket készített a templomban. A Vörösmarty Iskola művészeti iskolás növendékei rendszeresen részt vesznek a Széchenyi kerti Református Egyházközség bálján, kiállításmegnyitóin. Az egyházkerület ad otthont a Többkultúrájú Családok rendezvényeinek is, melynek farsangi rendezvényén több alkalommal szerepeltek Vörösmarty iskola diákjai. A Közösségi házban megrendezett sportvetélkedőkön szintén részt vettek az iskola tanulói. A Többkultúrájú Családok Egyesülete rendszeresen szervez különböző multikulturális rendezvényeket. Ezeken több alkalommal művészeti bemutatót tartottak a Vörösmarty iskola diákjai. Az egyesület kézműves foglalkozásain, játékos családi délutánjain, szüreti mulatságain részt vettek a Vörösmarty Tehetségpont képviselői. A Városi március 15-ei ünnepi műsor megrendezésében is aktívan részt vesznek tanulóink. Év végi alapítványi gálaműsor megrendezése a Vörösmarty Mihály Általános Iskola és Alapfokú Művészetoktatási Intézményben. Tehetségpontunk 2016-ban együttműködési megállapodást kötött az Eötvös DSE-vel, amely immár 22. alkalommal rendezte meg az Eötvös Kupa nemzetközi röplabdatornát. A díjkiosztó gálán a tehetséges tanulóink fellépnek. Tehetséges tanulóink minden évben karácsonyi műsorral kedveskednek a környező óvodák gyermekeinek. Intézményünk évek óta a Méliusz Juhász Péter Könyvtárral rendezi meg a Megyei Vers, Népmese és Prózamondó Fesztivált Szabó Magda írónő emlékére. A fesztivál nyitányaként tehetséges diákjaink énekelnek és zongoráznak a vendégeknek és résztvevőknek.
A Tehetségpont anyagi fenntarthatóságának, önfenntartásának biztosítása érdekében tervezzük a szülők által felajánlható adó 1 %-ának bevételét, a térségben működő vállalkozók, magáncégek és egyéb szervezetek által történő anyagi támogatást, pályázatok útján, a tehetséggondozásában aktívan működő szakemberek önkéntes munkájának hasznosítását. A Vörösmarty napok rendezvénysorozat keretében intézményünk zenetanárai, tehetséges diákjaik és intézményünk volt diákjai hangversenyt adnak az érdeklődő közönségnek.