Az irodalmi és ökológiai kultúra teremtése és terjesztése céljával létrehozott közhasznú Liget Műhely Alapítvány 1991-től működik. Tevékenységének egyik produktuma az 1988 őszétől folyamatosan megjelenő Liget folyóirat. A folyóiratra támaszkodik a máig megjelent mintegy 220 Liget-könyv. A műhelymunka harmadik területe a folyóirathoz és a laphoz kapcsolódó különféle rendezvények, könyvbemutatók, kiállítások, konferenciák, előadássorozatok és pedagógusképzés szervezése. Kiemelt szerepet kap a pályakezdő szerzők és illusztrátorok szakmai segítése, műveik publikációja és szerepeltetésük a rendezvényeken. 2008 tavaszán indult a SZITAKÖTŐ integrált ökológiai program 8 év feletti gyermekek részére. A folyóiratra alapozó programban mintegy 10 000 diák és 1000 pedagógus vesz részt. A fenntarthatóság jegyében fokozatosan egyre nagyobb hangsúlyt helyezünk az elektronikus megjelenésre. A Liget és a Szitakötő honlapján (http://liget.org, http://szitakoto.com) a folyóiratban megjelent írásokat, segédanyagokat, információkat teszünk közzé. A két folyóirathoz felnőttek, illetve gyerekek számára működő blogok (http://ligetmuhely.blog.hu, http://szitakoto.blog.hu) kapcsolódnak.
Az alapítvány mintegy ötven-hatvan állandó jelleggel közreműködő, de újra és újra bővülő-változó munkatársi gárdával dolgozik, amelyet neves művészek és tudósok alkotnak. Szerzőink között tudhatunk számos egyetemi oktatót. Segítségükkel széles körben tudunk szakmai segítséget és publikálási lehetőséget nyújtani a pályakezdő alkotóknak. Az egyetemisták számára meghirdetett pályázatainkat hazai és határon túli egyetemeknek is megküldtük. A Liget 2015 januártól új, online formátumban jelenik meg, lehetővé téve a legmodernebb technikai újítások beépítését is, ami reményeink szerint vonzó lesz a fiatalabb generáció számára is, és megjelenési lehetőséget biztosít a művészeti ágak összeolvasztásán dolgozó alkotóknak is (pl. audiovizuális eszközök beépítése irodalmi szövegekbe.)
Részt veszünk több olyan szervezet munkájában, ahol több civil szervezettel összefogva dolgozunk, pl. DEMO, a Demokratikus Ifjúságért Alapítvány programja; A mi iskolánk projekt alapítótagjai közé tartozunk.
Az alapítvány Szitakötő programjának keretében az országhatáron átnyúló hálózat mintegy 10 000 általános iskolai diákot von be a művészeti és környezeti nevelés összeolvasztásán alapuló ökológiai programba. A Szitakötő folyóirat cikkei, a honlapon elérhető segédanyagok és játékok, a pedagógus továbbképzések, a különféle kreatív pályázatok és a szakmai szervezetekkel folytatott együttműködések révén az alapítvány a tehetségek felfedezése és gondozása terén is jelentős eredményeket érhet el. A 2014-ben indított, egyelőre kilenc bázisiskolában működő Szitakötő mentorháló résztvevőinek segítségével a helyi igényekhez és viszonyokhoz tudjuk igazítani a program működését.
A Szitakötő program keretében országszerte és a határon túli magyar lakta településeken (pl. Nagyvárad, Zenta, Szatmárnémeti) pedagógus továbbképzések szervezése, rendhagyó tanórák, előadások tartása általános iskolákban, kreatív pályázatok hirdetése, tábor szervezése, együttműködés más tehetséggondozó civil szervezetekkel, szakmai szervezetekkel (pl. Unicef).
A Liget három szerkesztője, Horgas Béla, Levendel Júlia és Horgas Judit mind pedagógus végzettségű, hosszú időn át különböző intézményi keretekben tanító, illetve oktatással foglalkozó szakember.
A Szitakötő program természettudományos vezetője Victor András, a környezeti nevelés egyik leginkább ismert hazai szakértője.
A Szitakötő program egyik alapja, hogy a résztvevő intézményektől háromhavonta kötelező jelleggel visszajelzést kérünk a végzett munkáról. 2014-től tíz fő részvételével országszerte kilenc bázisiskolában működik a Szitakötő pedagógusi mentorháló, amely az általános iskolai diákok és pedagógusaik számára nyújt információt ls szakmai segítséget a programmal kapcsolatban (segédanyagok felhasználása, kreatív pályázatok, képzések).
A jövőben tervezzük, hogy fokozzuk a program sajtóvisszhangját, illetve a közösségi oldalakon folyamatosan dolgozunk az ismertség növelésén, abban bízva, hogy ezzel a hatékonyságunk is növekszik.
Az alapítvány tavaly indított pályázatot gyakornokoknak, a három nyertes fiatal hat hónapon át dolgozott az alapítványnál. 2014/15-ben publikációs és mentorálási esszépályázatot hirdettünk meg egyetemistáknak.
Folyamatosan pályázunk minden meghirdetett lehetőségre a kultúra és az oktatás területén. Alapítványunk több pályázatát támogatja a Nemzeti Kulturális Alap, a Szitakötő program aktív állampolgárságra nevelő projektjét az Open Society Foundation és kisebb összegekkel számos egyéni támogató segíti munkánkat. A kiadványok eladásából származó bevételt az alapítvány működtetésére fordítjuk. Egyik projektünkkel második körbe jutottunk a Norvég Civil Alapnál. Mivel nem vagyunk munkáltató szervezet, számos önkéntes segíti munkánkat. A Liget folyóirat januártól online formátumban jelenik meg, a jelentős technikai újításoknak köszönhetően növelni kívánjuk a szervezet ismertségét, ezzel új támogatókat szerezve.