A Dunaújvárosi SZC Rudas Közgazdasági Technikum és Kollégium komplex készségek fejlesztésére törekszik. A technikumi képzés központi szakmai programja a választott ágazati tanulmányokra helyezi a hangsúlyt nagyon feszes tempóval, a középpontban a szakmai vizsgára való felkészítést helyezve. Nincs idő a tanórai keretek között a tanulói képességek fejlesztésére különösen a tehetséges, kiemelten tehetséges tanulókkal való differenciált foglalkozásra. Ezért minden tanév szeptemberének feladata, hogy minden osztályfőnök, valamint szaktanár mérje fel a tanulók képességeit, monitorozza többek között ki miben lehet tehetséges, melyek az átlagon felüli(aluli) képességei az adott diáknak. Kiemelt feladat a tehetségazonosítás. Az így iskolai szinten készült felmérést összerendezzük a motivált diákok jelentkezésével, a tehetségeket segítő technikumi oktatók(pedagógusok) kiválasztásával, az oktatók által felajánlott tehetségfejlesztő foglalkozásokkal. Az ily módon megtervezett iskolai tehetségi munkaterv biztosítja, hogy minden motivált fiatal kiteljesítse személyiségét, tehetségét a rudasos középiskolás évek alatt. Az élethelyzetnek megfelelően a beiskolázási eljárási folyamatokban számtalan tehetség tanácsadást szervezünk az általános iskolai korosztálynak, míg a rudasos középiskolásoknak egyetemekkel /Dunaújvárosi Egyetem, BGE, Neumann János Egyetem Kecskemét/ kötött együttműködési megállapodás alapján szervezünk tehetség tanácsadást. Fenti programjaink már régi hagyományokra épülnek, 2011 óta vagyunk tehetségpont, több alkalommal nyertük el a kiváló tehetségpont címet. tevékenységünk azóta csak bővült, tehetségsegítő programjaink legnagyobb elismerése a sportiskolák között elért országos 10. helyezésünk. Intézményünkkel egybe építve kollégium is működik, viszont külön tehetségprogramot alakított ki. Komplex módon gondolkodunk a tehetségsegítésben, programjaink összekapcsolódnak. A tehetség segítés területén tapasztalt oktatóink vannak, elfogadott végzettsége csupán 3 kollégának van, de továbbképzési hajlandóságát több oktató kinyilvánította. Iskolánk tehetséggondozó munkáját is pszichológus segít. A Rudas Tehetségpont kapcsolattartója agilis személyiség, így biztos támogató segítője a tervezett programok megvalósításának. A tehetségterületekhez kapcsolódó tevékenységről a konkrét programok kapcsán írok.
A Rudas Tehetségpont hatóköre helyi, elsősorban az intézményre terjed ki: az iskola és külön a kollégium tekintetében. Mindkét iskolarész külön tehetségprogramja jól elkülöníthető az intézmény iskolai oldala a középiskolai korosztályban még fejleszthető képességek tehetségprogramjaira épül, míg a kollégium a tehetség-tanácsadás területén szervez kiemelkedő programokat. A következő együttműködési szint a szülő, akiknek a pályaorientációs tanácsadás mellett a diákok túlvállalásáról tartunk tanácsadó előadást. A Rudas intézmény falain túl az együttműködés az általános iskolások tehetség tanácsadásában valósul meg. A következő lépcső a dunaújvárosi tehetség tanáccsal való együttműködés tehetségprogramok kidolgozásában és megvalósításában. Az idei tanévben korstílushoz kötődő vándorkiállítást valósítunk meg, mely alkalmak megnyitója jó lehetőség néhány előadóművészeti fellépés megvalósulásának is. A társintézményekkel, dunaújvárosi középiskolákkal meghívásos alapon tehetségnapokat szervezünk. Együttműködésünk több felsőoktatási intézménnyel is élő, de közülük három emelkedik ki. A Dunaújvárosi Egyetemmel közösen tehetség tanácsadó alkalmakat szervezünk, valamint a tehetségfejlesztő csoportjaink lehetőséget részt venni az egyetemi tehetségnapokon. A Budapesti Gazdaságtudományi Egyetem a gazdálkodás és menedzsment ágazaton tanulók számára biztosít tehetségkibontakozást az un. Kevin versenyen. Az idei tanévtől kötöttünk együttműködési megállapodást a kecskeméti Neumann János Egyetemmel, akik a tehetségfelismerésben nyújtanak segítséget az informatika valamint a turisztika ágazaton tanuló diákjaink számára (szakemberek támogatják a rudasos programokat). Kiemelendő a sport szervezetekkel való együttműködésünk, ahol a sport tehetségek felismerésében, fejlesztésében kapunk nagy segítséget. Az újraéledő dunaújvárosi tehetség tanácsban a középiskolák közötti programok közül már a fentebb említett vándorkiállítás kapcsán konkrétan a Rudas Tehetségpont a képzőművészeti vándorkiállítás résztvevőinek kiválasztását, képességeinek fejlesztését, s effektíve a kiállítás megszervezését vállaltuk a 2023/2024. tanévben. Új kapcsolatunk, együttműködésünk alakult ki a sport tehetségek megsegítése kapcsán a Pécsi Tudományegyetemmel.
A Rudas Tehetségpont a szakmájában tehetséges tanulók mentorálása mellett külön hangsúlyt fektet az egyéb készségek fejlesztésére, melynek formája többek között a tehetség felismerése és gondozása. Két nagy területet emelhetünk ki: a technikumi képzésben kissé háttérbe szorult általános műveltségi terület, valamint az önkifejezés művészeti aspektusaira épülő tehetséggondozó tevékenység, mely az aktuális tanévben egymásra épülve átfogja a teljes szorgalmi időszakot. Szeptemberben a tehetség azonosítást (motivált egyéni jelentkezés, osztályfőnöki, szaktanári felmérések) követően indul a tehetségfejlesztés. Ennek is két útja van: egyrészt a diák erősségeinek fejlesztése, másrészt a tehetségek gyengébb területeinek megsegítése (pl a humán területen tehetséges diáknak a matematikai készségek fejlesztése, robotikával a koncentráció javítása ). Az erősségekben évente négy alkalommal mutatkozhatnak be tanítványaink, amely mérföldkövek egyben az adott tehetségprogram értékelése is (kiállítások, média kiadványok, előadóművészeti alkalmak), Nagyné Fauszt Csilla támogatja. A tanév végén a tehetségcsoportok tehetségnapon mutatkoznak be, illetve a Rudas falain kívül társintézményekben rendezett eseményeken, diákfesztiválokon vesznek részt. A tevékenységet a humán munkaközösség támogatja. Az itt elért eredmények, minősítések mérői a tehetségfejlesztő csoportoknak. A heti perioditással folytatott foglalkozások mellett tehetségsegítő táborokat is szervezünk elsősorban a nyelvi készségek fejlesztésére. Matussné Füleki Hella oktató koordinálja. Másrészt a szakmai képzés kapcsolódó Szakmák Napján tehetségtanácsadás programokat valósítunk meg: képességfelmérő foglalkozással, szakmájában kiváló volt rudasos tanítványok tehetség tanácsadásával, illetve a média tehetségcsoport egyik gyakorlati tevékenységének mérföldköve az írott és digitális sajtó számára készült riportok, tudósítások, fotók készítésével. A programokat , a tehetségcsoportok tevékenységét elemezve határozzuk meg a képesség kiteljesítésének következő feladatát, tehetségsegítő Orbán Mária gyakorlati-oktatásvezető. Az eddig felvázolt összetettebb tehetségsegítő programok mellett minden évben népszerű a természettudomány területén a földrajz tudást szélesítő foglakozások, melyet Horváth Csaba kolléga segíti. Innen kerülnek ki eredményes versenyzőink is. Az informatika jellegű tematika is több diákot motivál, főleg a programozás a listavezető, mert összetettebb logikai képességeket fejleszt. Ebből a tehetségfejlesztő csoportból a versenyeken kívül a társintézményekben tartanak diákjaink ismeretterjesztő előadásokat Homolya Zoltán-Nyéki István tehetségsegítő tevékenysége eredményeként. Tehetségterületek szerint pl: interpesrszonális, nyelvi, zenei terület a vándorkiállítás előkészítése, a nyelvi tábor, logikai-matematikai a robotika foglalkozás, természeti, térbeli-vizuális a Hol élünk? fesztivál jellegű tehetségsegítés, testi-kinesztetikus a sport tehetségek segítése, mely utóbbit Kecskeméti Andrea segít.
A Dunaújvárosi Szakképzési Centrum anyagilag is támogatja tevékenységünket (részt vevők díjazása, jutalmazás a tehetségnapokon), biztosítja a versenyekre, diáktalálkozókra, tehetségkutató diákfesztiválokra történő utazást busszal vagy hozzájárul az utazási költségekhez. Az iskolánk mellett működő Rudas-alapítvány elsősorban a tehetségprogramokhoz kapcsolódó tárgyi feltételeket teremti meg. A Rudas Szülői Szervezet, a SzüSze anyagi és szellemi (előadók, szakemberek) támogatást nyújt. Több területen, de főleg a sport tevékenységek során a gyakorlati megvalósítás helyszínét biztosítják, illetve szakemberként segítik a technikumi oktatók(pedagógusok) tehetségkibontakoztató munkáját. Minden tehetségprogramhoz szponzori támogatással is hozzájárulunk: már nem aktív kollégák anyagi támogtása, az intézménnyel kapcsolatban álló gazdasági szervezetek célzott támogatása, szülői kezdeményezésre szervezett gyűjtés (Dunaújváros kenyere), volt tanítványok segítő tevékenysége, pályázatok. Természetesen az intézmény oktatói testülete, akik szellemi javaikkal segítik a tehetségprogramokat.