Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Wesely Norbert

Wesely Norbert
50 tehetséges fiatal
robotika

Az én célom nagy, átfogó problémák egyszerű megoldása – jelenti ki Norbert keményen és visszautasíthatatlanul. A soproni fiú amúgy 2010 óta foglalkozik robotikával, ám jelzi, hogy az azért főleg innovációs menedék volt a számára. Hamarosan a HungaroBots robotikacsapat vezetője lett, s lehetőséget kapott a Magyar Tudományos Akadémia 2012-es nemzetközi Mars-konferenciáján, hogy ismertesse Rosetta’s Comet Toutchdown projektjét. Dublinban az ESOF konferencián neves szakemberek előtt ismertethette társával, Bodnár Lászlóval közösen a Rosetta űrszonda általuk épített Lego-modelljét.

Ezután a Puli Space Technologies Kft. támogatásával elindulhattak csapatukkal a soron következő, a Google és a Lego által szervezett Hold-robot világbajnokságon. Csapatuk világelső lett. „Megnyertük a versenyt, pedig még soha nem volt Amerikán kívüli győztes” – meséli büszkén. Ezzel egy tanulmányutat nyertek Hawaiira a NASA központjába. 2013-ban a Lego megbízta őket az új fejlesztésű robotok tesztelésével. „Az érettségivel sajnos szétesett a csapatunk, hiszen több törzstag is kivált” – mondja bánatosan.
Ezután kezdte el foglalkoztatni Norbertet a környezetvédelem. Egy rokona házépítéséhez fejlesztett ki egy környezetkímélő, mikrokontrolleres fűtésvezérlést 2014-ben, amellyel a drágább és kevésbé felhasználóbarát vezérlés helyett számítógépes környezetben sokak számára érthető megoldást talált ki. Az ötletért a Tudok konferencián technika kategóriában első díjat szerzett, a Tudományos Diákkörök XIV. Konferenciáján ugyancsak első helyezést ért el.

A robotikától az űrkutatáson át a környezetvédelemig minden foglalkoztatja. Lépésről lépésre építette föl önmagát, most ért el oda, hogy be akarja kapcsolni magának a világon elérhető tudást. Mindehhez készek a tervei!

„A családban apukám volt az ösztönzőm, aki műszaki ember. Igaz, soha nem fociztunk, viszont áramköröket forraszthattam vele. Aztán elkalandoztam a matek, majd a logika felé, logikabajnok is voltam” – mondja a BME mechatronika szakos hallgatója, akinek nagy tervei közt szerepel, hogy továbbtanuljon Londonban, mégpedig innovációs terméktervezés szakirányban. Mert ez vág egybe jövőbeni vágyaival!

A La femme 50 tehetséges magyar fiatal programtól is új lehetőségeket remél: kapcsolatokat és támogatást ötletei megvalósításához. Például szándékai közt szerepel, hogy az általa kidolgozott fűtésvezérlés fejlesztéséhez-gyártásához megszerezze a szabadalmi jogokat. „Egy olyan vállalat létrehozásában gondolkodom, amely kimondottan innovatív termékeket tervez, hoz létre…” – részletezi nagyszabású terveinek egyikét. Ezért mentora támogatásával főleg a továbblépés üzleti oldalát szeretné megismerni: hogyan fogjon az ember ennek megszervezésébe? „Szeretnék elmerülni az időmenedzsmentben is…” - teszi hozzá…

Egy évszázadra elegendő terv és ötlet kering az agyában. Az idő mindenesetre neki dolgozik.

Mentor:
 

Adatlap: