Intézményünk 1994 óta szervez és oktat tanulókat speciális osztályokban, 6 és 4 évfolyamos képzésben, melyekben emelt óraszámban tanulhatják az idegen nyelvet, informatikát és matematika tantárgyakat. 2013 szeptemberétől a négy osztályos képzésben beindul az Angol-nyelvi, Történelem, Matematika, Fizika, Biológia és Kémia tagozatos oktatás.
Emellett párhuzamosan szervez megyei tehetségkutató versenyeket: természettudományos (levelezős háromfordulós, behívásos döntővel) 2013-14 es tanévtől szeretnénk kibővíteni matematikával is. Iskolánk kiemelkedő eredményeket ér el sport területén is, mindig fontos szerepet töltöttbe az iskola életében a sport. Rendszeresen részt veszünk szaktárgyi versenyeken. A Református Iskolák Országos biológia versenyét évek óta iskolánk rendezi.
Tantestületünk szakmailag jól képzett, innovatív, elhivatott, az oktató munkát magas színvonalon végző pedagógusokból áll. Pályázati pénzből az idén elkészül két fizika-biológia-kémiai-földrajz labor, melyben az iskolával szerződést kötött általános iskolák tanulóit is bevonjuk, ezzel emelve az oktatás színvonalát, segítve a következő tanévtől induló mat-fiz-bi-kém tagozatos osztályban a tehetség gondozást, tehetség azonosítást, melyet a hatosztályos képzésben a Renzulli-forgó ajtó modellel szeretnénk biztosítani. Rendelkezünk tehetség-szakvizsgás kollégákkall, több kolléga rendelkezik egy-egy tantárgyból harminc órás tehetség gondozói továbbképzéssel, egy kolléga most végzi a tehetség gondozó szakvizsgát, rendelkezünk még mentálhigiénikussal, és fejlesztő pedagógussal, melynek a munkáját a TIREK pedagógiai szakszolgálat is segíti.
Mindezek mellett évek óta kiemelten foglalkozunka tanulók szociális kompetencia-fejlesztésével, az interperszonális és intraperszonális képességeik fejlesztésével.
Tevékenységünket intézményen belül kívánjuk végezni, saját tanulóközösségünk azonosításával, fejlesztésével, valamint a természettudományos megyei versenyeinkkel tehetségígéreteket kutatni az iskolánk számára. A már működő Tehetségpontokkal kívánunk majd részt venni azokban a kiterjedt szakmai kapcsolatokban, amelyek jelenleg is jellemzik intézményünket.
Természetesen szeretnénk együttműködni más tehetségpontokkal és segítséget nyújtani gyermeknek, szülőnek, kollégának egyaránt a tehetséggel kapcsolatos kérdésekben.
A tehetséges tanulók megismerése, azonosítása, fejlesztése, értékelése olyan komplex feladat, amely rendkívül idő- és munkaigényes, ezért más tehetségpontok tapasztalatát, a szakma elismert tudorainak hozzáértését egyaránt szívesen vesszük.
Szeretnénk kialakítani egy jól működő kapcsolatot a Miskolci Egyetemmel. Iskolánk tanulói sikeresen felvételiznek az ország különböző felsőoktatási intézményeibe.
Iskolánkban jól működő cserediák program is van ( Ausztráliai iskolával, Erdélyi, Felvidéki, Kárpátaljai magyar nyelvű iskolákkal), melyet a következő évtől egy Holland iskolával fogunk bővíteni.
Az intellektuális területekről: matematika, informatika, idegen-nyelv, természettudomány. Előadói tehetségformát tekintve: prózamondás, színjátszás, néptánc, népdaléneklés. Pszichomotoros tehetségek: röplabda, labdarúgás, kézilabda, atlétika. Vizuális művészi: grafika, agyagozás
Meglévő programjaink, melyeket ebben az évben is megrendezünk:
- Megyei Csorba György természettudományos: biológia-kémia-fizika-földrajz verseny
- Iskolai vers és prózamondó verseny
- Tudok konferencia a városi egyházi iskolák részvételével
- Iskolai rajzverseny
- Mikulás kupa (lány röplabda torna)
- Idegen-nyelvi szavaló verseny
A szaktanárok, munkakörükön belül látják el feladataikat, amiért külön juttatásban csak a mentor programban résztvevő kollégák, a szakköröket vezetők részesülnek, ezeket alapítványi pénzből és a református egyház segítségével biztosítja az iskola vezetés. Természetesen a szaktáborokra, különböző versenyek lebonyolítására pályázati forrásokat is igényelünk és nem utolsó sorban az iskolai alapítványok is támogatják a tehetség gondozást.