Intézményünk több, mint 10 éve működik, a Szentendrei Református Gyülekezet fenntartásában. Képzésünk 8 évfolyamos gimnázium. Az élő idegen nyelvek (angol, német, francia, olasz) mellett lehetőség van a latin nyelv tanulására is, amit a kisgimnázium 7-8. évfolyamán tanítunk, versenyre készítünk. Tanulóink olyan házi versenyünkön tudják megmérni magukat, mint a Tentamen a 7. osztálytől és a mestermunka az 5-6. évfolyamnak. A házi versenyek mellett folyamatosan készítünk az OKTV-kre, országos és regionális versenyekre, verseny-előkészítővel, tehetséggondozó foglalkozásokkal, tehetséggondozó sávval. A versenyző, tehetséges tanulóinknak, a hátrányos helyzetű tanulóinknak egyaránt felzárkóztató, esélyegyenlőség biztosító foglakozásokat szervezünk, számos szakköri lehetőség és egyéb foglalkozás formájában. Valamennyi képzésünkön a 11-12. évfolyamos tanulóink számára a közismereti tárgyból emelt szintű képzést indítunk ezzel is elősegítve az egyetemi, főiskolai továbbtanulást. Ezeken az órákon folyamatosan kutatjuk a tehetségeket, segítjük eredményes kibontakozásukat. Tanulóink a kisgimnáziumi évek alatt népi táncolnak, nagygimnáziumi éveik alatt valamennyien társas táncolnak. Az oktatásnak a pozitív társadalmi és pszichés hatásán túl segíti a koncentráció erősítését, a hatékonyabb tanulási folyamatot, a tehetségek erősödését.
A tehetségek számára különféle szakköri foglalkozásokat indítunk, humán, természettudományos, művészeti és sport területeken.
Intézményünkben az esélyegyenlőség megteremtése érdekében fejlesztő pedagógus működik, aki rendszeres készség és képességfejlesztő foglalkozásokon segíti a felzárkózás és továbblépés lehetőségét.
Intézményünk részt vesz a TÁMOP programban, tanulás módszertani órák keretei között segíti elő a hatékonyabb és eredményesebb tanulást.
Mindezek mellett törekszünk környezettudatos neveléssel a környezetvédelem erősítésére, tanulmányi kirándulásaink során hazánk ismert tájegységeit, vidékeit mutatjuk meg tanítványainknak.
Az idei tanévben tanítványaink Szakács Erzsébet tanárnő vezetésével eredményesen szerepeltek az "Út a tudományhoz" pályázaton, csillagász szakkörünk pedig elnyerte a maximális támogatást.
Munkastílusunk alapvetően a személyes törődés, szakmai és pszichés fejlesztés, az önfejlesztés készségeinek fejlesztésével együtt.
Szakköri fogalakozásaink a szakmai ismeretek bővítése mellett lehetőséget nyújtanak a személyes képességfejlesztésre, a koncentráltabb, specifikusabb tehetséggondozásra.
Házi versenyeink a szülők számára is nyitottak, a szülőket igyekszünk rendszeresen tájékoztatni, a tanulók fejlődését az együttműködéssel is elősegíteni.
A foglakozásoknak köszönhetően bekerültünk a 100 legjobb gimnázium közé, és az OKTV-ken döntős helyeket, és az első tíz közé való jutás lehetőségét is megszereztük történelem, angol nyelv, informatika, biológia, tantárgyakból, 2011-ben tanulónk nyerte az ifjúsági Bólyai Díjat.
Az intézmény beiskolázási területe a Dunakanyar, a Budai és a Pilis hegyvidékek környéke és Budapest óbudai térsége, de vannak diákjaink az ország távolabbi részéről is. Diákjaink a Szentendre városa mellett a Dunakanyar térségi települések lakói. Rájuk, ezáltal intézményünk valamennyi diákjára szeretnénk - és tudjuk is - kiterjeszteni a tehetséggondozás lehetőségeit, a tehetséggondozó foglalkozásokat. Ebben a munkában számíthatunk az intézmény tantestületének valamennyi tagjára, az intézménnyel kapcsolatban álló valamennyi társ, és - felsőoktatási intézményre, a városi közművelődési intézményekre (Károli Gáspár Református Egyetem, Szentendrei Skanzen, PMK, jó kapcsolataink vannak az ELTE TTK kémia tanszékével, a BTM-el, és az Országos Levéltár mellett a a Szécsényi Könyvtárral is stb.) Az utóbbi években megélénkül az erdélyi testvériskolai kapcsolatápolás, ők is rendszeres részvevői Tentamen versenyünknek. Az évek óta folyó hollandos projekt és az utóbbi években elindult német cserekapcsolatok és közös tehetséggondozásnak köszönhetően a nyelvi képzéseink magasabb színvonalúak, tanulóink a nyelvi versenyekre eredményesebben készülnek.
A környéken lakó leendő diákjaink számára előkészítő foglalkozásokat, versenyeket szervezünk, képességet fejlesztünk.
A diákok révén igyekszünk a környék lakosságát is bevonni a gimnáziumban folyó oktató-nevelő munkába, hiszen rendszeresen jelen vagyunk a város életében színjátszókörünk előadásaival, szavalatainkkal, a Ki mit tud versenyen, emellett különféle versenyek helyszíneként aktívan jelen vagyunk és kapcsolatokat keresünk a város és a kistérség polgáraival. A város társintézményeivel szoros kapcsolatban állunk, rendezvényeinkkel feléjük is nyitunk.
konkrét fejlesztési programjaink:
Intézményünk elsősorban 8 évfolyamos gimnázium, amely különféle szakkörökkel (színjátszókör, énekkar, rajzszakkör, pszichológia szakkör, történelem szakkör, nyelvi szakkörök (angol, német, francia, latin, olasz) ), emelt szintű képzéssel, nyelvi előkészítővel, képességfejlesztő sportfoglalkozásokkal, tánctanulással, tematikus és tantárgyakhoz kötődő felkészítő foglalkozásokkal igyekszik az intézmény tanulóinak tehetséggondozását elősegíteni.
- nyelvi osztályainkban a kettőnél több idegen nyelv beszédközpontú, kommunikációs szintű elsajátítása, használata
- emelt szintű képzéseinken törekszünk a felsőfokú intézményekbe a lehető legjobb eredményekkel történő sikeres felvételi vizsgához hozzásegíteni tanítványainkat
- versenyeken, különféle megmérettetéseken való eredményes részvételre való felkészítés, képességfejlesztés
- a 8 évfolyamos tagozaton a kisgimnazisták rendszeres készség- és képességfejlesztése, érdeklődésük felkeltése a humán tantárgyak mellett a természettudományos és informatikai ismeretek bővítésére, készségszintű elsajátítására
- a "Tudomány házhoz jön" programjainkkal a tudományos élet egy-egy jeles képviselője tart előadást tanulóinknak
- művészeti ismeretek és tehetségek ápolása és fejlesztése
- a fizikai erőnlét megtartása. rendszeres testmozgásra szoktatás,(úszás, röplabda, vitorlázás, foci stb.), tehetséggondozás, versenyeztetés, tánctehetség fejlesztése
Konkrét feladataink a közeli jövőben:
- házi versenyeken való részvétel (Tentamen), kirándulások, természettudományos szakkörök és kutatások, csillagászat, nyelvterületek látogatása, bekapcsolódás a kutatódiákok mozgalmába.
- Az iskolai költségvetés részbeni támogatása.
- A gimnáziumban - szülői támogatás révén - sokféle ösztöndíj van, amit a legtehetségesebbek egész éves kitartó és a tanulmányi munkán túl végzett kimagasló szakmai munkájuk elismeréseként elnyerhetnek. Ezt szigorú pont-és szabályrendszer rögzíti. Örvendetes, hogy a 2010-es tanévtől már természettudományos ösztöndíjjal is rendelkezünk.
A gimnázium a tehetséges tanulók támogatását saját költségvetésből is megfinanszírozza.
- Tehetségpontként is igyekszünk felkutatni a különféle pályázati lehetőségeket, az alapítványi támogatás mellett.