Tehetséggondozó munkánkat a művészetek, a sport és a tanulmányi munka terén fejtjük ki. Kiemelt oktatási területek: anyanyelvi-, természettudományos-, egészséges életmódra nevelés, informatika, idegennyelv-oktatás. 2017 májusa óta intézményi szinten Minősített Tehetséggondozó Műhely szerepkört látunk el.
Nagy múltú tehetséggondozó programunk évek óta biztosítja, hogy a tehetséget idejében felismerjük, megfelelően gondozzuk. Iskolánkban évek óta folyik tanórai és tanórán kívüli keretek között tehetséggondozás, amelyet elért eredményeink, megrendezett versenyeink, fellépéseink, szakköreink, tehetségműhelyeink is bizonyítanak. A tanítási órákon újszerű módszerek alkalmazásával törekszünk a hatékony tehetséggondozásra.
Emelt szintű matematikaoktatást biztosítunk heti 6 órában a felső tagozaton, amit az alsós évfolyamokon matematika szakkörökkel, a 4. évfolyamon előkészítő órával alapozunk meg.
Az emelt szintű idegennyelv-oktatás csoportbontásban folyik, heti 5 órában. Első osztálytól szakköri szinten tanulják a tanulók az angolt/németet. Harmadik osztályban előkészítő szakköri órában van lehetőség az idegen nyelv tanulására, a 4. évfolyamon heti 3, ill. 4 órában, felső tagozaton pedig heti 3, ill. 5 órában. Nagy előrelépés a nyelvoktatás, a tehetséggondozás terén a DDL digitális nyelvi laboratórium létrehozása alapítványi segítséggel (egyénre szabott, célirányos, differenciált oktatás) Az emelt szintű idegen nyelv oktatása eredményeképpen egyre nagyobb számban tesznek alapfokú nyelvvizsgát tanulóink a 8. évfolyamon.
Szakköreink - matematika, sakk, helyesírás, szövegértés, közlekedés, informatika, számítástechnika, fizika, kosárlabda, röplabda, atlétika, labdajáték, asztalitenisz, úszás, társastánc, néptánc, rajz- képzőművészet, furulya – hozzájárulnak az iskola versenyeredményeihez, a kiemelkedő mérési eredményekhez, a középiskolai továbbtanulási mutatók kedvező alakulásához.
Nagy múltra tekint vissza sportéletünk. Tanulóink több sportágban országos helyezettek a Diákolimpián. Több tanulónk a Kecskeméti Sportiskola leigazolt tagja, röplabda, atlétika, kézilabda sportokban. Városi, szülői, szponzori támogatással 3 alkalommal jutottunk ki a Világjátékokra (Los Angeles, Athen, Bachreim) röplabda és asztalitenisz sportágban.
Iskolánk indította el a mára országos szintűvé vált Varjú Lajos Természettudományi Emlékversenyt 5-8. osztályosok számára, ahol évről évre tehetséges tanulók megmérettetésére nyílik alkalom.
Műfordító versenyünk is segíti a tehetségek kiválasztását, hiszen utána több városi, megyei és országos versenyen veszünk részt.
Iskolánkon belül működik a "Jövőnkért" Alapfokú Művészetoktatási Iskola képzőművészet, dráma tanszakkal. Rendszeresen szervezünk kiállításokat, bemutatókat.
Közel 70 tanulónk tanul valamilyen hangszeren az M. Bodon Zeneiskolában. Nagy létszámú arany minősítő énekkarunk van. Tanulóink rendszeres szereplői városi és iskolai rendezvényeknek.
Pozitív előminősített Referenciaintézmény vagyunk, 6 regisztrált jó gyakorlattal.
Tehetségpontunk hatóköre: regionális.
Együttműködéseink intézményen belüli és intézmények közti kapcsolatokra terjednek ki. Intézményen belül (tagintézmények egymás között) komoly szakmai együttműködést valósítunk meg, azáltal, hogy rendszeresen szervezünk közös továbbképzéseket, bemutató órákat, amelyek betekintést nyújtanak egymás munkájába, műhelyprogramjainkat intézményi szinten mindhárom tagintézmény tanulói számára nyitottá tesszük.
Az intézmények közti kapcsolat kiterjed az intézmény alapítványára, a régió nevelési-oktatási intézményeire, tehetségpontjaira, felsőoktatási, felnőttképzési intézményeire, a Bács-Kiskun Megyei Pedagógiai Szakszolgálatra, a város tehetségtanácsára is.
- Óvodákkal való kapcsolat:
Kapcsolat a Széchenyi Sétányi Óvodával. A beiskolázási program keretében Egészségmegőrző projektnapot, Szivárvány délutánt, Ügyes kezek foglalkozásokat rendezünk, játékos informatikai foglalkozásokat tartunk a leendő első osztályos gyerekeknek, ovi-suli munkaközösségben dolgozunk együtt (meseprojekt), sportnapot szervezünk, ahol a tehetségígéreteket emléklappal, jutalmakkal motiváljuk, nagycsoportosoknak Ugri-bugri délutánt szervezünk.
Az Intézeti napjaink keretében képzőművészeti projektet valósítunk meg, ének szakos kollégánk rendszeresen zsűritag az Óvoda "Fülemüle" fesztiválján.
- Helyi általános iskolákkal való kapcsolat: részt veszünk minden tanévben az általuk hirdetett versenyeken, illetve ők vesznek részt a mi versenyeinken. Gyakran vagyunk együtt különböző továbbképzéseken is. A város több iskolájából érkeznek hozzánk tanulók a természettudományi emlékversenyünkre.
A Béke Általános Iskola tehetségponttal minden tanévben szoros kapcsolatban dolgozunk. Eljárnak a versenyeinkre, és mi is részt veszünk helyesíró, és a Kecskemét város polgára leszek történelmi és képzőművészeti versenyükön. Tehetséggondozással kapcsolatos továbbképzésükön több kollégánk is részt vett.
- A Kecskemét és térsége, valamint a megyehatáron túli iskolákkal is kapcsolatban állunk,minden tanévben találkozunk az iskolánkban szervezett versenyeken. Rendszeresen veszünk részt egymás fejlesztőműhely foglalkozásán. A Szentesi Jövőnkért Alapfokú Művészetoktatási Intézmény az együttműködés keretében dráma-, és képzőművészeti tanszakot működtet intézményünkben.
- Középiskolákkal való kapcsolat:
A város valamennyi középfokú intézményével tartunk kapcsolatot: beiskolázási tájékoztatók, szülőértekezletek, tehetséggondozó versenyek, nyílt órák kapcsán.
Az Appendix Alapítvány a Bolyai János Gimnáziumért Tehetségponttal iskolánk szoros kapcsolatot ápol, végzős tanulóink közül sokan tanulnak tovább a gimnáziumban. Tanulóink tanulmányi munkájáról rendszeresen kapunk pozitív visszajelzéseket. Az általuk hirdetett matematika, magyar, német és informatika
versenyen minden tanévben képviseltetjük magunkat. Tehetséggondozó továbbképzéseiken több kollégánk is részt vett. A Bányai Júlia Gimnáziummal az IKT fejlesztőműhelyben dolgozunk együtt.
- Felsőfokú képzőhelyek:
Minden tanévben jönnek hozzánk hallgatók szakmai gyakorlatra (Kecskemét, Baja, Szeged, Budapest) részt veszünk a kecskeméti pedagógusképző kar által szervezett továbbképzéseken.
A Mentorháló 2.0 program keretén belül kialakítottuk az együttműködést a Szegedi Tudományegyetemmel, az egyetem egyik kutatóiskolájává váltunk. Részt veszünk a Pécsi Tudományegyetem MathterMinds kutatásában, a MathterMinds nemzetközi iskolai hálózat tagjaivá váltunk.
Kulturális, közművelődési intézmények:
Minden tanévben eljárunk a társintézmények foglalkozásaira, rendezvényeire, bérletes előadásaira; az Ifjúsági Otthonnal, a Katona József Színházzal, a Ciróka Bábszínházzal, a Kecskeméti Planetáriummal több pályázatában vettünk és veszünk részt együttműködési nyilatkozattal.
- Civil szervezetek, egyéb szervezetek:
Lakótelepi Gyermekekért Alapítvány; Bács-Kiskun Megyei TIT; Szeged Bendegúz Akadémia; Kecskeméti Spartacus Sportkörrel, MATEGYE Tehetségponttal van kapcsolatunk.
Tehetséggondozó tevékenységünk komplex, a teljes folyamatra kiterjedő.
Tanulóink számára életkorukhoz, egyéni képességeikhez, tehetségterülethez illeszkedő programokat kínálunk. Tehetséggondozó műhelyeink a gardneri területek mindegyikére kiterjednek az alábbiak szerint:
–logikai-matematikai: Tudorka, Kuvik;
–természeti: Fizika és kémia a természetben, Fürkész;
–nyelvi: angol, német, Kuvik;
–testi-kinesztetikus: röplabda, kosárlabda, atlétika, asztalitenisz, társastánc, néptánc;
–térbeli-vizuális: Paletta alkotókör, Ügyes kezek;
–zenei: énekkar, furulya;
–interperszonális: dráma-színjátszó műhelyek;
–intraperszonális: Szivárvány.
- Jó gyakorlatként kívánjuk közvetíteni a tehetséggondozó műhelyekben végzett eredményes munkát, és kibővíteni egyéb intézmények tehetséges tanulóira is. Jelenleg hat jó gyakorlattal rendelkezünk: Az óvoda és iskola átmenet megkönnyítése az „Aranyos Kóstolgató” programmal; Kémia és fizika a természetben; „Aranyos” DÖK programok: „Agymo-show” és „Tréfás szaladgáló”; Adventtől karácsonyig projekt; Egészségmegőrző nap az „Aranyban”; Varjú Lajos Természettudományi Emlékverseny. Ez utóbbihoz az évfordulókhoz kapcsolódóan elkészítjük kiadványunkat, amely az előző évi versenyek feladatlapjait tartalmazza.
További programjaink:
Hagyománnyá tettük, évente megrendezzük a tehetségkutató fesztivált „Tavaszköszöntő” címmel.
- A szomszédos óvodával közösen szervezett témanapok, rendezvények, foglalkozások kapcsán a „tehetségcsírák” továbbgondozására különös figyelmet fordítunk az iskolai környezetben.
- Évente több témahetet szervezünk. Ilyenek például: az „Alkotótábor Parádfürdőn” amelyet 3.-8. évfolyamra hirdetünk meg.
- A tehetségműhelyekben tanulóink elkészített alkotásaiból rendszeres kiállításokat, bemutatókat szervezünk.
- Az iskolánk ünnepségein zeneileg tehetséges tanulóinknak bemutatkozási lehetőséget biztosítunk.
- ECDL vizsgára való készítjük fel a tanulóinkat.
- Az iskola pedagógusai számára a tehetséges tanulók azonosítását, motiválását, a tehetségek szakszerű felismerését, továbbfejlesztését segítő továbbképzéseket szervezünk; iskolaközi munkaközösségek szervezésével továbbadjuk Jó gyakorlatainkat.
- Részt veszünk a tehetséggondozással kapcsolatos tanácskozásokon, előadásokon, eseményeken; továbbra is együttműködünk azokkal a nevelési-oktatási, kulturális intézményekkel, amelyekkel iskolánk hagyományosan jó kapcsolatot ápol, és bekapcsoljuk azokat az intézményeket is, amelyekkel a fejlesztőműhelyben együtt dolgozunk.
- Az XCLASS multimédiás oktatórendszer alkalmazása tanítási órákon a tehetségfejlesztés terén címmel továbbképzéseket szervezünk saját és más intézmények pedagógusai számára.
- A jövőben továbbra is figyelemmel kísérjük a MATEHETSZ honlapját, lehetőség szerint részt veszünk az általa kínált továbbképzésekben és konferenciákon; együttműködéseket alakítunk ki különböző Tehetségpontokkal, Tehetségtanácsokkal.
Az iskola a pedagógiai programja, valamint a tehetségstratégiája szerinti szakmai programok koordinálásával, a tehetséggondozással kapcsolatos partneri kapcsolatok kiépítésével egyaránt támogatja az intézménybe járó tehetségígéreteit, tehetséges gyermekeit.
Tevékenysége anyagi fenntartását az alábbi területek bevonásával biztosítja:
- Szülői önkéntes támogatások, egyéni felajánlások segítségével alakítja ki a megfelelő környezetet.
- Tehetséggondozó műhelyek, versenyek megrendezését a fenntartó is támogatja.
- Folyamatosan figyelemmel kíséri a tehetséggondozás témakörében kiírt hazai és EU-s pályázatokat, és pályázatok adta lehetőségekkel tehetséggondozó programokat, tehetségműhelyeket alakít ki, működtet, a tehetséggondozás személyi és tárgyi feltételeit fejleszti. (Városi Támogatási Program – Varjú Lajos Természettudományi Emlékverseny megrendezésére, Bács-Kiskun Megyei Közoktatás Közalapítvány tehetséggondozó pályázatai; Nemzeti Tehetség Program, EU-s pályázatok)
- A "Lakótelepi gyermekekért" Alapítvány az esélyegyenlőség biztosítása érdekében rendszeresen támogatást nyújt a családoknak azzal, hogy segíti a tehetséges gyermekek tanulmányi versenyekben való részvételét (versenydíjak, utazási hozzájárulás stb).