Ernyőszervezetként fogjuk össze a vajdasági magyarság potenciális tudományos utánpótlását, azokat a fiatal kutatókat, akik kortársaik közül kiemelkedve fontosnak tartják a lehető legmagasabb tudásfokozatok megszerzését, az életfogytig tartó tanulást, valamint e tudás és tapasztalat megosztását lételemüknek érzik. Tagjaink között tudjuk a vajdasági magyar értelmiség következő generációját, amely munkáját a belső indíttatás, a közösség iránt érzett hivatástudat hatására végzi. Szerbiai, magyarországi és más külföldi tudományos műhelyekben tanuló, a világ különböző pontjain megfordult, széles látókörű, nyitott gondolkodású fiatalok, akik a máshol látott, tapasztalt jó gyakorlatokat készek alkalmazni térségünkben.
Egyrészt támogatjuk a tehetséges doktoranduszok, kutatók tehetségének kibontakozását, másrészt éppen erre a bázisra építve igyekszünk a tehetségazonosítás, a tehetségtanácsadás és a tehetségfejlesztés egyéb tevékenységeit ellátni a középiskolások és egyetemisták körében.
A Tehetségpont tevékenységét egy egész Európát lefedő hálózatra szeretnénk kiterjeszteni, ugyanis tagjaink Európa különböző egyetemein, tudományos műhelyeiben működnek. Ezt a széles spektrumú tudást, tapasztalatot szeretnénk kamatoztatni a vajdasági magyarság körében, a vajdasági magyar tudományos utánpótlás nevelése érdekében.
E tekintetben az egyik legfontosabb partnerünk a vajdasági magyar felsőoktatási tehetséggondozás legfontosabb intézménye, a Vajdasági Magyar Felsőoktatási Kollégium, amely szakmai színvonalát a szerveiben helyet foglaló egyetemi tanárok, akadémikusok biztosítják. A Kollégium nagy sikerrel végez tehetségazonosítást, tehetségfejlesztést, gazdagítást.
Továbbá szorosan együttműködünk a Kárpát-medence magyar doktorandusz szervezeteivel, a magyarországi Doktoranduszok Országos Szövetségével, a felvidéki TéKa Szlovákiai Magyar Fiatalok Tudományos és Kulturális Társulásával, a kárpátaljai Momentum Doctorandusszal és a Romániai Magyar Doktorandusok és Fiatal Kutatók Szövetségével. Folyamatban van az együttműködési szerződés aláírása Collegium Talentummal.
Egyben doktoranduszaink, fiatal kutatóink révén kapcsolódunk mindazokhoz az intézményekhez, ahol ők tanulnak, dolgoznak.
Hosszú távon szeretnénk, ha sikerülne egy mentorprogramot kialakítani vajdasági középiskolásoknak, ezért is törekszünk egy pontos, naprakész doktorandusz regiszter kialakítására.
Mindegyik tehetségforma segítésével, fejlesztésével szeretnénk foglalkozni, hiszen tagságunk körében minden tudományterület képviseltetve van.
Az egyik legfontosabb hosszú távú programunk a kutatói, tudományos életpálya népszerűsítése a középiskolás korosztálytól kezdve egy jól működő mentorprogrammal kiegészítve.
Fontosnak tartjuk a lehetőség megteremtését a tapasztalatcserékre. Szeretnénk konferenciákat, műhelymunkákat szervezni, vagy társszervezőként fellépni ilyen jellegű rendezvényeken, publikációs lehetőséget biztosítani a fiataloknak.
Kiemelt jelentőségűnek tartjuk a részvételt a Kárpát-medencei szintű közös kutatásokban, amelyek érintik a doktoranduszok helyzetét, elhelyezkedési esélyeit, a tudományos utánpótlás kérdéseit, a természet- és társadalomtudományok iránti érdeklődés felkeltésének lehetőségeit.
Mi vagyunk az a generáció is, amelyik már a pályázatokon nőtt fel, így a Tehetségpont fenntartását, programjaink finanszírozását is pályázatokból tervezzük megvalósítani. A pályázati lehetőségek beszűkülésére felkészülve igyekszünk támogatást szerezni szimpatizánsoktól, cégektől, a már jól elhelyezkedett tagjainktól. Tervezzük továbbá egy alapítvány létrehozását is, amely révén kutatói ösztöndíjakkal serkenthetnénk a tehetséges fiatalokat.
A pedagógiai és pszichológiai szakmai hátteret a neveléstudomány és a pszichológia területén munkálkodó doktoranduszaink, fiatal kutatóink adják:
- Atyimcsev Lívia (a Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskolájának doktorandusza)
- Grabovac Beáta (a Budapesti Műszaki Egyetem Pszichológia Doktori Iskolájának doktorandusza, tanársegéd a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon)
- Janacsek Karolina (egyetemi tanársegéd az ELTE Pszichológiai Intézetében)
- Szlivka Andrea (a Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskolájának doktorandusza)
- Törteli Ágnes (a Pécsi Tudományegyetem "Oktatás és Társadalom" Neveléstudományi Doktori Iskolájának doktorandusza, tanársegéd a szabadkai Magyar Tannyelvű Tanítóképző Karon)
A társaság tudásbázisa emellett igen széles spektrumra épül, minden tudományágat felölel, így mindenki a saját tudományterületén belül a legszakszerűbben tudja elvégezni a tehetséges fiatalok azonosítását, felkarolását, fejlesztését:
- Ágyas Réka (szociológus, középiskolai tanár)
- Nagy Viktor (a Pécsi Tudományegyetem Regionális Politika és Gazdaságtan Doktori Iskolájának doktorandusza)
- Novák Anikó (a Szegedi Tudományegyetem Irodalomtudományi Doktori Iskolájának doktorjelöltje, középiskolai tanár)
- Rózsa Rita (a Pécsi Tudományegyetem Politikatudományi Doktori Iskolájának doktorandusza)
- Szeghő Patrik (az ELTE-BTK Új- és Jelenkori Egyetemes Történelem Doktori Iskolájának doktorandusza)
Terveink között empirikus kutatások, karrierkövetés, kérdőíves, mélyinterjús vizsgálatok szerepelnek. A legsürgetőbb feladat a vajdasági magyar doktoranduszok adatbázisának létrehozása, amely alapul szolgál majd a további kutatásokhoz.
Nagyon fontosnak tartjuk a folyamatos és akadálymentes kommunikációt, a tagok közötti szoros, személyes együttműködést, így kihasználva a közösségi médiumok lehetőségeit folyamatosan kapcsolatban vagyunk egymással, bármiről azonnali visszajelzést kaphatunk, valamint közösen alakítjuk munkánkat, projektumainkat. A legfőbb csatornát köztünk az internet jelenti, hiszen mi vagyunk az a generáció, amelyet az informatikai forradalom a legmegfelelőbb életkorban ért.
Mindezek ellenére nélkülözhetetlennek tartjuk a személyes kapcsolatok még szorosabbra fűzését, ennek érdekében csapatépítő programokat, tréningeket is tervezünk.
A közösséghez tartozás érzését egy szimbolikus gesztussal szeretnénk még fokozni. Szeretnénk megajándékozni minden tagunkat egy az összetartozást erősítő, a szervezet célkitűzéseit jelképező tárggyal a tudományos fokozat megszerzésekor.
Tevékenységünket az önkéntesség jegyében fejtjük ki, mindannyiunk közös érdekéért munkálkodunk az aktuális tendenciákkal összefüggésben.
Munkánk során számítunk a közvélemény, a pártolók, az intézmények, a releváns szakmai szervezetek véleményére, tapasztalatára, jó gyakorlatára.