Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Jelentős összegekhez juthatnak a tehetséggondozás szereplői

2015. január 14.

2015 első félévében a Tehetséghidak Programban 1,2 milliárd forint szolgálja a tehetséggondozást.

A személyi jövedelemadó „második” 1%-ából működő Nemzeti Tehetség Program (NTP) még nyitott, valamint a Széchenyi 2020 fejlesztéspolitikai program pályázatairól tartott tájékoztatót Novák Katalin, család és ifjúságügyért felelős államtitkár, valamint Bajor Péter, a Magyar Tehetségsegítő Szervezetek Szövetsége (MATEHETSZ) ügyvezető elnöke. 2015 első félévében az NTP hazai forrásából 1,364 milliárd forint, uniós forrásból, a Tehetséghidak Program keretein belül pedig 1,2 milliárd forint szolgálja a hazai és határon túli tehetséggondozás céljait. Novák Katalin kiemelte: az állampolgári 1%-os adófelajánlásait az idei évtől kezdve az állam megduplázza, ennek köszönhetően a 2015-2016-os tanévben felhasználható NTP források az idei kétszeresére, 2,8 milliárd forintra emelkednek.

A Nemzeti Tehetség Program alapvető célja a Magyarországon és a külhoni magyarlakta területeken a tehetségsegítés fejlesztése. A Program idei legfrissebb eseményeiről, pályázati kiírásairól számolt be Novák Katalin államtitkár asszony. Az Emberi Erőforrások Minisztériuma megbízásából az Emberi Erőforrás Támogatáskezelő (EMET) által 2014 decemberében meghirdetett pályázatokra a korábbi évekhez hasonlóan a magyarországi, valamint a határon túli magyarlakta területek köznevelésben és felsőoktatásban, valamint a tehetséggondozásban részt vevő szakembereinek, műhelyeinek széles köre nyújthat be támogatási igényt. Az 1,4 milliárd forint összértékben meghirdetett pályázatok beadási határideje 2015. január 23.

A nyílt kiírások több módon támogatják a tehetségügyet. A kisiskolák csoportos tehetséggondozó programra vagy bentlakásos tehetséggondozó táborra, középiskolák pedig legalább 30 órás tehetséggondozó programokra pályázhatnak. Témanapok, témahetek megvalósítására nyújthatnak be pályázatot a tehetséges fiatalok felkészítését végző, alapfokú művészetoktatási intézmények, és olyan köznevelési intézmények, amelyek a matematikai, természettudományos és műszaki, informatikai, valamint a szakmatanuláshoz szükséges kompetenciákat kívánják ezen a módon erősíteni. A pályázati források lehetőséget adnak a magyar kulturális örökség megőrzését, a hagyományok és a népi kultúra ápolását felvállaló tehetséggondozó programok támogatására.

Az általános iskolai, gimnáziumi, szakközépiskolai és szakiskolai tanulók számára meghirdetett, országos, felmenő rendszerű tehetséggondozó tanulmányi és művészeti versenyek megrendezésének, továbbá hazai tanulók és csapatok nemzetközi versenyeken való részvételének támogatására külön felhívás szolgál, és adott a lehetőség a tehetségek kiválasztását segítő diáksport versenyek támogatásának elnyerésére.

Roma és/vagy szociokulturálisan hátrányos helyzetű fiatalok tehetségfejlesztésének, a mentorálást végző pedagógusok továbbképzésének támogatása is a célok között szerepel. Külön pályázat nyújt lehetőséget a fogyatékkal élő tanulók integráló környezetben lévő programjainak megvalósulására, tehetségsegítő szolgáltatásokhoz történő hozzáférésük és a fiatalokat fejlesztő szakemberek tehetségsegítővé válásának támogatására.

A Tehetséghidak Program 2012 nyarán indult, első felhívásait 2012 decemberében tette közzé. A program első szakasza 2014 nyarán zárult le, ebben az időszakban közel 2 milliárd forint értékben támogatott mintegy 25 ezer tehetséges fiatalt. Az EMMI kezdeményezésére a Kormány 2014 nyarán döntött arról, hogy a sikeres pályázati megvalósítást elismerve lehetővé teszi a Tehetséghidak Program kiterjesztését 1,2 milliárd forint forrásbővítéssel. Bajor Péter tájékoztatása kiterjedt a már lezárt pályázatokon túl a Program további tervezett aktivitásaira is.

A második szakasz felhívásai 2014 novemberétől jelennek meg, eddig mintegy 550 millió forint támogatás felhasználásáról született döntés a Tehetséghidak projektiroda által közzétett felhívásokon keresztül. Az eddig meghirdetett hat témakörben (csoportos tehetségsegítés, kiemelkedő tehetségek egyéni személyiségtámogatása és pályaorientációja, mentori támogatás, nemzetközi tapasztalatszerzés, kommunikációs műhelyek, pedagógus-továbbképzés) a források szabta lehetőségeket jelentősen meghaladó pályázói érdeklődés mutatkozott, így a beérkezett pályázatok kb. 60%-át tudta támogatni a Tehetséghidak Program.

A legnagyobb érdeklődés a „Csoportos tehetségsegítő tevékenységek megvalósítására” című pályázati felhívást övezte, mely Tehetségpontokban és más intézményeknél, szervezeteknél támogatja gyerekek és diákok csoportos, közösségi formában megvalósuló tehetségfejlesztését. Összesen 410 pályázat érkezett az ország minden részéről. A bíráló bizottsági döntés értelmében 239 támogatott pályamű benyújtójával kezdődhetett meg az együttműködési megállapodás kidolgozása. Ugyancsak széles körű igény mutatkozott az elsősorban gyakorló pedagógusok számára szervezett, tehetséggondozás szakirányú, tanúsítványt nyújtó képzésekre is. A Tehetséghidak Program negyedik képzési ütemében több mint 80 féle képzésen vehetnek részt a tehetséggondozást végző pedagógusok és szakemberek.

A 2015 januárjában megjelenő új felhívások tervezett témái a Tehetséghidak Program forrásainak felhasználásával:
•    Szakkönyv-küldési akció Tehetségpontok számára
•    Tanodák és szakkollégiumok tehetségműhelyeinek együttműködése
•    Halmozottan hátrányos helyzetű tanulók tehetséggondozása: szakemberek továbbképzése műhelynapok keretében
•    A tehetség hónapja – Tehetségnapok és kreatív akciók országszerte (2015. március 25. – április 25.)
•    A tehetségbarát vállalatok jó gyakorlatainak elismerése

A Tehetséghidak Program 2. szakasza a Széchenyi 2020 részeként 2015. június 30-ig támogatja a hazai tehetséggondozást. A további felhívások folyamatosan jelennek meg a tehetseg.hu honlapon.