Akadálymentes verzió
Menü megnyitása

Megbúvó drágakövek

2020. január 7.

Erasmus programmal a tehetséggondozásért - a Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium programja

A Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium 2018. decembere óta Akkreditált Kiváló Tehetségpont. Az Erasmus program-adta lehetőséggel élve, széleskörű kitekintést nyerhettek tehetséggondozó pedagógusaik nemzetközi színtéren. 
Tapasztalataikról, a projekt hasznosságáról Ráthné Murányi Rita projekt koordinátor és Krix Antalné tehetséggondozási területen szakvizsgázott mestertanár az alábbiakban számolt be:

Pedagógus filozófiánk középpontba helyezi a tehetséggondozást, talán nem véletlen, hogy az idei országos rangsorban iskolánk az első harminc legjobb eredményt elérő intézmény között szerepel. Szándékunk a tehetséges környezet gazdagítása, a tehetségbarát tér fenntartása. Pedagógusi munkánkat átszövi a tehetségpotenciálok feltérképezésének igénye, a különleges képességgel rendelkező diákokkal való foglalkozás. Az intra- és interperszonális kompetenciák és a kreativitás fejlesztését idén kiemelt feladatként kezeljük. 2014 óta veszünk részt sikeresen Erasmus+ pályázatokon, amelyek tanáraink külföldi továbbképzéseit támogatják.
Az idei projektünk célja az, hogy pedagógusaink megismerjék a kreatív módszereket, a 21. századi modern iskolában eredményesen alkalmazható tanórai technikákat, amelyeket beépítünk az intézményi oktatásunkba, hogy lehetőségeinkhez mérten a legfelkészültebben tudjuk támogatni tehetségeinket.
A projektben résztvevő kollégáinkat ennek az intézményi törekvésnek megfelelően választottuk ki, természetesen figyelve arra, hogy legyenek olyanok, akik a tehetséggondozás területén már nagy tapasztalattal bírnak, de helyet adtunk a fiatal, lelkes kollégáknak is, hogy ők is szakmailag felkészülten tudják ellátni az iskolai tehetséggondozási feladatokat.

Kollégákkal Prágában (fotó: Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium)


Fontos kritérium volt, hogy a projektben résztvevő tanárok az iskolai oktatás változatos területén tevékenykedjenek, hogy minél szélesebb körben be tudjuk építeni az új ismereteket az órai munkába.
A 15 továbbképzés számos európai helyszínen valósult meg, mint Bécs, Barcelona, Firenze, Oxford, Dublin, Tenerife, Düsseldorf, Berlin, Prága, Broadstairs, vagy Exeter, így sokféle szakmai, módszertani tudásra, tapasztalatra tudtak pedagógusaink szert tenni.

A kiválasztott módszertani képzések tematikái a kreativitás és a kommunikáció fejlesztését segítik mind gyakorlati technikákkal, mind a flexibilis, ötletgazdag pedagógusi attitűd kialakításával. Úgy éreztük, hogy éppen ezek hiányoznak a módszertani repertoárunkból, viszont nélkülözhetetlen feltételei a tehetséggondozásnak. A képzések lehetőséget teremtettek arra, hogy tanáraink megismerjék más európai iskolákban folyó munkát, a tehetségek ápolásában elért eredményeket, a jó gyakorlatokat, más külföldi intézményben zajló pedagógusi munka nehézségeit.

Azt tapasztaltuk, hogy adott területen kimagasló képességgel rendelkező diákok elég korán kapcsolatba kerülhetnek a felsőoktatásban hasonló területen működő mentorral, aki segíti a tehetség erős oldalának fejlesztését együttműködve a középiskolás képzésben részvevőkkel.
Nagyobb hangsúlyt fektetnek a kompetencialapú oktatásra a tantárgyközpontúság helyett. Jobban tudnak alkalmazkodni a különböző kulturális környezetből érkező diákok viselkedésében megnyilvánuló különbözőséghez. Az infokommunikációs technikák és technológiák mindennapi használatában előbbre járnak, az alkalmazott ahierarchikus, kooperatív struktúrák eredményesebbeknek látszanak. A pedagógus által alkalmazható diagnosztikus és fejlesztésre irányuló tesztrendszerek jobban rendelkezésre állnak.

A kurzusok elvégzése után egyértelművé vált számunkra az iskolai oktatásunk fejlesztésének fő irányvonala a tehetségek hatékonyabb támogatásához.
Javítani kell a kommunikációt, sarkalni a motivációt és a kreativitást, támogatni a csoportmunkát, mert ezek segítenek felismerni és megoldani a konfliktushelyzeteket, legyőzni az izgalmakat és kezelni a stresszt.
A képzéseken szerzett ismereteket, tapasztalatokat a tehetségazonosítás és fejlesztés területén tudjuk hasznosítani a mindennapi munkánkban. A szakmai kapcsolatrendszerünket bővítettük, hogy a jövőben partneriskolát találjunk, emellet érzékelhetően nőtt a pedagógus kreativitási hajlam, valamint hatékonyabban fel tudjuk mérni a tehetséges tanítványaink speciális igényeit.

Az új ötletek sikeres beépítéséhez újraélesztettük az iskolánkban régebben működő Pedagógus Önképző Kört, ahol havi rendszerességgel műhelymunkákon keresztül osztjuk meg a tudást azokkal a kollégáinkkal, akik nem vettek részt a projektben, de a Dunakeszi Tankerületi Központtal is szervezünk tavasszal egy Erasmus napot, ahol átadjuk a gyakorlati tudást a tankerületi iskoláknak is.

Az idei projektünkben vesz részt a legnagyobb számban a tantestület, így ennek megvalósítása során sokkal többször kerülünk egymással kapcsolatba a munkakapcsolatokon kívül is. A kötetlen beszélgetések révén, a programhoz kapcsolódó prezentációinkat megtekintve többlet energiát tudunk egymásnak átadni, jobban megismerjük egymást, felfedezhetjük jó tulajdonságainkat az őszinte beszámolók során. Az egymással megosztott gyakorlatok átadásának köszönhetően tudásunk bővül, készségeink fejlődnek az együttműködés, a kommunikáció területén, új utakat találunk a kollegialitásban.

Összességében a tehetséggondozásban szerzett tapasztalatainkat hatékonyabban meg tudjuk osztani. A kreatív szervezeti klíma fejlődik, a megszerzett információkat közösen tudjuk értékelni.
A következő években szeretnénk továbbfejleszteni az iskolai tehetséggondozást az önképzőköri tudásmegosztást hagyománnyá téve és új szakmai távlatokat nyitni.

Csoportmunka, fejlődés, perspektíva (fotó: Dunakeszi Radnóti Miklós Gimnázium)

 

Az Erasmus programokról bővebb információ a Tempus Közalapítvány honlapján található.