Felfedezettjeink – 2016. A Nemzeti Tehetségsegítő Tanács (NTT) pályázata - különdíj
Milyen területen hasznosítottad az ösztöndíjat?
A pályázat elnyerése sokban hozzájárult a fejlődésemhez a matematika és fizika területén. Számos szakkörre jártam, így a kapott összeg nagyrészét utazásokra költöttem. Ezek összesen 90245 forintba kerültek. További 10000 forintot költöttem táborra.
A Nukleáris Szaktábor idén Keszthelyen került megrendezésre. Itt elismert magyar tanárok és kutatók tartottak egy héten keresztül szakmai előadásokat melynek köszönhetően a nukleáris fizikával kapcsolatos ismereteim sokat bővültek. Volt lehetőségem részt venni a Magyar Tudományos Akadémia Energiatudományi Kutatóközpontjának Műszaki Fizikai és Anyagtudományi Intézete által szervezett MFA Nyári Iskolában is. Itt több napon át dolgozhattam a kutatókkal együtt. A felkínált témák közül a mikrofluidikát választottam, így betekintést nyerhettem a mikrofluidikai chipek gyártásába és azok széleskörű felhasználási lehetőségébe.
Hogyan telt az elmúlt bő fél éves tevékenységed?
Tavasszal és nyáron a budapesti a Milestone Intézetben tanultam matematikát is fizikát angol nyelven. Nagyon fontosnak tartom, hogy a természettudományokkal foglalkozó ember beszéljen angolul. Ennek, valamint a többi általam látogatott szakkörnek köszönhetően több versenyeredményt is elértem. A Budapesten megrendezett XXV. Nemzetközi Magyar Matematika Versenyen dicsértben részesültem. A Szilárd Leó atomfizikai verseny országos döntőjén ötödik lettem Pakson. A Tornyi Sándor Fizikaversenyen első lettem. Meghívást kaptam a Kunfalvi Rezső fizikaversenyre, ami a Nemzetközi Fizika Olimpia magyarországi válogatója. Itt tizenegyedik helyezett lettem, de a saját évfolyamomban harmadik helyen végeztem, tehát az idei tanévben jó esélyem van bekerülni az ötfős csapatba. Ennek az eredménynek köszönhetően meghívtak a Román-Magyar Előolimpiára, ahol dicséretet kaptam.
Otthon magamtól tanultam asztrofizikát, ami elég volt ahhoz, hogy bejussak a Kulin György csillagászati és asztrofizikai verseny országos döntőjébe és ott negyedik helyezést érjek el. Az itt első hét helyezést elérő embert, így engem is meghívtak, hogy felkészítsenek a következő Nemzetközi Asztrofizikai és Csillagászati Olimpiára. Tavasszal és nyáron számos több napos felkészítőn vettünk részt. Ezek közt voltak elméleti foglalkozások, észlelési gyakorlatok és planetáriumi gyakorlás is. Nyár végén egy egyhetes tábor első napjaiban intenzíven készültünk, és végül egy versennyel lett kiválasztva az az öt ember, aki részt vehet az olimpián. Én ezen első helyezést értem el. Az olimpiát idén decemberben, Indiában rendezik. Ezt megelőzően részt fogunk venni egy előolimpián ahol a szerb, horvát, és magyar csapatok mérik össze tudásukat.