A természettudományok, a műszaki tudományok és az informatika területén kiemelkedő teljesítményt nyújtó középiskolákat, középiskolai tanárokat díjazott a BME Pro Progressio Alapítványa, mely az innovatív gondolkodást elősegítő tehetséggondozást állította tevékenysége középpontjába.
2013-ban tíz középiskolai tanár és tizenhárom középiskola kapta meg a Pro Progressio díjat.
Az alapítvány kuratóriuma ebben az évben is kiemelkedő eredményekkel rendelkező, általában 50 év alatti tanárokat részesített elismerésben. További feltétel volt, hogy a díjazott tanárok az elmúlt 3-4 évben más díjazásban nem részesültek. A díjazott pedagógusok szinte mindegyikének van nemzetközi sikert is elért tanítványa, vagy rendszeresen publikálnak és idegen nyelven is oktatják tanítványaikat.
Az elismeréseket, ünnepélyes keretek között dr. Pakucs János a kuratórium elnöke adta át 2013. október 9-én 15.00 órakor a BME Informatikai épület oktató klubjában.
Az Alapítvány egy nappal korábban, október 8-án a BME rektorával közösen, valamint a vele együttműködő vállalatok (Siemens, Huawei) közreműködésével újszerű ötleteket tartalmazó, innováció teljesítmény növekedését elősegítő diplomamunkát készítő egyetemi hallgatókat is díjazott több mint 12 millió Ft értékben.
Az alapítvány az elmúlt 5 évben több mint 50 középiskolai tanárt részesített fejenként 300.000 Ft-os ösztöndíjban, akiknek tanítványai kiemelten magas számban tesznek emelt szintű érettségit matematikából, fizikából vagy informatikából, eredményesen szerepelnek az országos középiskolai tanulmányi és innovációs versenyeken.
Az alapítvány a pedagógusok elismerésén túl támogatást nyújt középiskolai természettudományi szakmai versenyek, bemutatók szervezéséhez, ezzel is hozzájárulva a műszaki pálya népszerűsítéséhez. Az eltelt 5 év alatt közel 70 középiskola részesült összesen több mint 20 MFt díjazásban.
Pro Progressió díjak 2013
Pedagógusok
Bíró István (fizika), Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
Gilicze Tamás (matematika-informatika), Batsányi János Gimnázium és Szakközépiskola a Csongrádi Oktatási Központ Tagintézménye, Csongrád
Kiss Gergely Botond (matematika-fizika), Piarista Gimnázium, Budapest
dr. Koncz Gábor (biológia), Bessenyei György Gimnázium és Kollégium, Kisvárda
Kovács Attila Andrásné (matematika-fizika), Földes Ferenc Gimnázium, Miskolc
dr. Krakomperger Zsolt (biológia-környezet), Debreceni Egyetem Kossuth Lajos Gyakorló Gimnáziuma, Debrecen
Szilágyi Balázs (matematika-fizika), NYME Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium, Szombathely
Szittyai István (matematika-fizika), Németh László Gimnázium és Általános Iskola, Hódmezővásárhely
Tóth Edina (matematika-kémia), Petrik Lajos Két Tanítási Nyelvű Vegyipari, Környezetvédelmi és Informatikai Szakközépiskola, Budapest
Veizer Valéria (matematika-kémia), Evangélikus Egyház Aszódi Petőfi Gimnáziuma, Szakképző Iskolája és Kollégiuma, Aszód
Középiskolák
Andrássy Gyula Gimnázium és Kollégium, Békéscsaba
József Attila Gimnázium, Makó
Tiszavasvári Középiskola Váci Mihály Gimnázium Tagintézmény, Tiszavasvári