2000-ben Kecskeméten kb. 30 középiskolás diák járt diákszínjátszó-körbe, 2014-ben a kecskeméti középiskolás diákszínjátszók száma meghaladja a 130-at. Ha kiterjesztjük a korosztályokat és megvizsgáljuk az általános iskolák és a főiskolák résztvevőit is, akkor kiderül, hogy jelenleg Kecskeméten több mint 250 fiatal munkálkodik valamilyen társulásban, műhelyben, vagy vesz részt drámapedagógiai képzésben. Kecskemét ma Magyarországon az öt legintenzívebben működő (Pécs, Debrecen, Budapest, Győr), és legszebb eredményeket felmutató diákszínházi városok közé tartozik.
Eredményeink
2014-ben a csoportok az ország különböző fesztiváljain összesen 6 Arany, 4 Ezüst, 2 Bronz minősítést és legalább 10 különféle (színészi, csoportos, rendezői) különdíjat hoztak haza Kecskemétre.
Tíz oldal is kevés lenne felsorolni azt a rengeteg elismerést és díjat, amit a kecskeméti csoportok bezsebelhettek az elmúlt évek során. Elég, ha az intézmények folyosóin végigsétál az érdeklődő, s máris kiszúrja a szemét a falakat mozaikként borító rengeteg bekeretezett oklevél. Továbbá tanúsítja az eredményeket az a sok Kecskemétről származó színész és színésznő akik most vezető szerepeket töltenek be többek között budapesti színházakban. Ilyen például Bata Éva aki a Vígszínház vezető színésznője, és birtokosa a Príma-Primissima Junior díjának, de találunk dramaturgokat, kritikusokat, színháztudománnyal foglalkozókat sőt filmeseket is.
A Való-Színű Egyesület alapvetően helyi és azon túl regionális szinten próbál hozzájárulni a diákszínház hagyományainak megőrzéséhez. Céltelepülések: Kecskemét, Szeged, Békéscsaba, Szentes. Feladatainknak tekintjük, a régióban élő és színházzal foglalkozó diákság összefogását, a megfelelő információ áramlás megteremtését, kommunikációs csatornák létrehozását. Ösztönözni a csoportokat a szakmai fejlődésre, tréningeket és szakembereket biztosítani, konferenciákat szervezni. Helyi szinten pedig az a kitűzött célunk, hogy a Kecskeméten tanuló diákokat színház értő és szerető felnőttekké neveljük.
Együttműködéseinket tekintve, a színjátszó köreink egy-egy iskolában, vagy kulturális közintézményben működnek, így szoros kapcsolatot ápolunk az iskolákkal és a helyi Agórával is. Továbbá Kecskemét Megyei Jogú Várostól is sokféle megbízást szoktunk kapni. Ezek között kiemelendő a városi nagy ünnepségeken való fellépés (pl. Március 15. Október 23. Katona József Emléknap, Tanévzáró Fesztivál, Versmondók Találkozója stb.), továbbá a városi ifjúsági tanácsban való aktív jelenlét is. Minden alkalommal amikor lehetőségünk van, értesítjük a szegedi, szentesi és békéscsabai színjátszókat, hogy jöjjenek Kecskemétre és vegyenek részt a drámapedagógiai szakmai programokan, vagy amikor profi színészeket hívunk meg tréninget tartani. Szerencsére egyre többször és egyre nagyobb számban érkeznek Kecskemétre fiatalok.
Meg kell még említeni a határon túli kapcsolatainkat is Testvérvárosi kapcsolatban állunk a színjátszás tekintetében is, Szabadkával és Marosvásárhellyel. Több alkalommal voltak már cserekapcsolataink és közös tréningjeink.
Továbbá az Egyesületünk tagja az Országos Diákszínjátszó Egyesületnek, a Magyar Színjátékos Szövetségnek és a Magyar Drámapedagógiai Társaságnak is.
Az Egyesület immár 20 éve egyénileg és csoportosan is fejleszt fiatalokat, egészen általános iskola 5. osztálytól, érettségiig. Egyéni fejlesztés első sorban a művészi beszéd kurzus, a versmondás, az egyéni ének. Csoportosan pedig a színjátszó körök éves munkaterve adja meg a fő programokat.
Szeptembertől novemberig az előadás orientált csoportok (jelenleg 6 csoport, kb. 120 fiatal) közösségépítésben, személyiségfejlesztésben vesznek részt. Ilyenkor összeszoknak, megismerik egymást, megtudnak önmagukról sok információt. Mindezt drámajátékok segítségével, melyek kiválóan hozzájárulnak a játékos tehetséggondozáshoz. Novemberre végleges lesz a csoport létszáma, azok maradnak akiket tényleg motivál a színházi munka. Novembertől decemberig keressük együtt az adott évi előadásunk témáját, tartalmát. Ilyenkor többféle fejlesztő és kreativitást megmozgató játék segítségével jelöljük ki, hogy a csoportot milyen témakörök foglalkoztatnak a legjobban. Ezután decembertől márciusig tart a próbafolyamat, melynek során létrejön az előadás. Ebben a munkafázisban a színészi eszköz tarát tanítjuk meg használni. Márciusban a kecskeméti FRINGE fesztiválon mutatjuk be először az elkészült produkciót, melyet azotán több megyei és országos fesztiválra is elutaztatunk, hogy szakmai zsűri minősítse, értékelje azt.
A forrásteremtés igen nagy feladat a civileknek manapság, de megteszünk mindent, hogy az Egyesület éves munkáját fenntarthatóvá tegyük.
Helyi és országos pályázatokon veszünk részt.
A színjátszókörökön való részvétel feltétele az éves tagdíj megfizetése.
Folyamatosan kutatjuk a lehetséges támogatókat. Promóciós anyagokkal hívjuk fel a figyelmet munkásságunkra.
A város vezetésével szoros együttműködésben dolgozunk, akik úgy támogatnak minket, hogy fellépéseinkért cserébe anyagi támogatást nyújtanak.
Az alumni tagságról sem feledkezünk meg, korábbi diákjaink, akik azóta fényes karriert futottak be, szívesen járulnak hozzá az egyes programjaink megvalósíthatóságához.