Eddigi tevékenység bemutatása:
Logikai-matematikai és nyelvi tehetségterület:
Két egymással szorosan összefüggő, egymásra épülő komplex tehetséggondozó program működik: Az 1-4. osztályban” Játék program” néven történik a matematikai tehetségígéretek felismerése, felfedezése, fejlesztése. A program megvalósítására tanórai keretek között, a matematika tantárgy tanmenetébe beépítve, 30 órában kerül sor felmenő rendszerben.
5-8. osztályban a komplex differenciált képességfejlesztő program megvalósítása tanórákon és tanórákon kívül.
Tanórán kívül: angol nyelvi szakkör, matematika szakkör, Kis nyelvész szakkör az alsó tagozatban
Természeti tehetségterület:
Aktív részvétel az Aggteleki Nemzeti Park által szervezett programokban. Fizika szakkör.
Zenei tehetségterület:
Iskolánk a Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészeti Iskola telephelye. Tanulóink délutáni foglalkozások keretén belül részesülnek fuvola, furulya, zongora és szolfézsoktatásban. Az alsó és felső tagozatosok részvételével kórus működik.
Több tanuló társintézményünk, a Kodály Zoltán Alapfokú Művészeti Iskola tagja.
Vizuális és térbelitehetségterület:
Rajz szakkör. Évente rendszeres időközönként kézműves játszóházak. Együttműködési megállapodás keretén belül évente 3-4 alkalommal kézműves foglalkozások, bábkészítés stb. a Városi Könyvtárban
Testi, kinesztetikus tehetségterület:
Atlétika, kézilabda, labdarúgás szakkör. Ritmikus gimnasztika sportkör.
Úszás minden évfolyam tanórai keretek között. OTP Bozsik Gyermek Labdarúgó Program keretén belül labdarúgás. Magyarországi Iskolai Tenisz Program keretén belül tenisz oktatás
Iskolánk a Magyar Tollaslabda Szövetség tagja.
Intraperszonális tehetségterület:
Tanulásmódszertani tréning a komplex differenciált tehetséggondozó program részeként.
Önismeret fejlesztés
Interperszonális tehetségterület:
Drámaszakkör. Kórus. A Kisdiákok Presbitériuma rendszeres időközönként tart fórumot a tanulók véleményének megismerése
Tehetségpont segítése pedagógiai és pszichológiai szempontból:
A pedagógusok továbbképzéseken vesznek részt. Két innovatív mesterpedagógus is tagja a nevelőtestületnek, munkájuk támogatja a Tehetségpont működését. A programban részvevő pedagógusok rendszeresen fókuszcsoportos megbeszéléseket tartanak a tanulók munkáját, személyiség fejlődését figyelemmel kísérve.
Pszichológus közreműködésével a tanulók folyamatos és rendszeres mérésekben, hatékonyságvizsgálatokban, a tanulók szülei pszichológiai tanácsadásokon vesznek részt. Más mérőrendszerekkel is vizsgáljuk a tanulók fejlődését: eDia méréssorozatba bekapcsolódtunk.
A Tompa Tehetségpont A Felső-Magyarországi Református Intézmények Tehetségsegítő Tanácsának alapító tagja, a tehetségkoordinátor a tanács alelnöke egyben. Szoros kapcsolatot tartunk a társintézményekkel. Rendszeresen részt veszünk a tanács intézményeinek tehetséggondozó programjain, versenyeken. Iskolánk is rendez minden tanévben két országos versenyt.
Kistérségi Tehetségközpontként a kazincbarcikai régióban tehetségsegítő tevékenységet folytatunk. A térségben alakult új tehetségpontoknak segítünk az akkreditáció sikerességében. Szoros együttműködést ápolunk a Csomasz Tóth Kálmán Református Alapfokú Művészeti Iskola pedagógusaival. A két koordinátor folyamatosan konzultál, segítettük a Csomasz Tehetségpont megalakulását, illetve a jelentkezésüket az akkreditációs eljárásra. A Csomasz pedagógusai készítek fel tanulóinkat a hangszeres fellépésekre, fejlesztik zenei tehetségüket.
Szoros a munkakapcsolat a Borsod-Abaúj- Zemplén Vármegyei Kereskedelmi -és Iparkamara munkatársaival. Az általuk szervezett tanórán kívüli programok segítik a tehetséges tanulók pályaválasztását.
A Tompa Refi Tehetségpont Jó gyakorlatként bekerült az adatbázisba. Rendszeresen meghívást kapunk a társintézmények által szervezett rendezvényeken előadás tartására, ahol a tehetségkoordinátor bemutatja a Tompa Tehetségpontban működő tehetséggondozó programokat, azok működését és hatékonyságát.
Jó kapcsolatot ápolunk a Református Pedagógiai Szakszolgálat. Keressük azokat a lehetőségeket, melyben a tehetséggondozás iránt elkötelezett pedagógusok fejleszthetik tudásukat, új módszereket és korszerű eljárásokat ismerhetnek meg, melyeket beépítenek mindennapi tehetséggondozó munkájukba. A Református Pedagógia Szakszolgálat térítésmentesen tartja a továbbképzéseket.
A Komplex differenciált tehetséggondozó program keretében elsősorban a matematikában, a magyar és az angol nyelvben kiemelkedően tehetséges tanulók fejlesztésével kívánunk foglalkozni tanórai kereteken belül.
A tehetséggondozó munka a pedagógiai folyamatban teljes egészet alkot. A tehetséggondozó programok rendszert alkotva, három jól elkülöníthető szakaszra osztva jelennek meg a mindennapokban.
Bevezető szakasz (1-2. osztály):. A tehetség ígéretek felkészítése a tehetségfejlesztő programban való részvételre.
Alapozó szakasz (3-4. osztály): A felső tagozatban kezdődő komplex tehetséggondozó program beválogató szakasza.
Felső tagozat (5-8. osztály): A tanórai komplex differenciált tehetséggondozó program megvalósulásának szakasza.
Tehetségazonosítás, beválogatás a programba
A tehetséges tanulók azonosítása és beválogatása a programba az osztályfőnök, a diákot tanító pedagógusok, a tehetségkoordinátor és a pszichológus összehangolt munkája során valósul meg. A tehetség azonosítása a programba való bekerüléshez a 4. évfolyamban tanév végén több lépcsőben történik annak érdekében, hogy minél tágabb képet kapjunk a tanulóról.
1. Objektív információgyűjtés : versenyeredmények, tanulmányi eredmények matematika, magyar, angol nyelv tantárgyakból félévkor és év végén
2. Szubjektív információgyűjtés : az osztályfőnök véleménye, a tanulót tanító pedagógusok vélemény, a szülők vélemény, a kortársak véleménye, a tanuló saját magáról alkotott véleménye
3. Pszichológiai mérés: figyelemvizsgálat: mennyiségi és minőségi szempontok
emlékezetvizsgálat , gondolkodásvizsgálat: figurális és absztrakt problémamegoldás
A program hatékonyságvizsgálata
A tehetséggondozó munka sarkalatos pontja a programba beválogatott tanulók nyomon követéses vizsgálata, a széles körű monitoring. A vizsgálatok két, egymással párhuzamosan haladó, a tehetséges diák fejlesztésének eredményeit különböző területeken vizsgáló részből áll. A beválogatott tanulók hatékonyságvizsgálata az 5. évfolyam elején kezdődik és a 8. évfolyam végén zárul.
Elégedettség mérés
A nyolcadikos tanulók tanév végén elégedettségi kérdőívet töltenek ki, melyben kifejezhetik véleményüket a tehetséggondozó programról. A kérdőív kiértékelését a tehetségkoordinátor végzi és megosztja a pedagógusokkal, tanulókkal és szülőkkel egyaránt.
Tehetségnap
Minden tanév végén nagyszabású Tehetségnap kerül megrendezésre, melyen a tehetségpont specifikus tehetségei mutatkoznak be nagyközönség előtt. A rendezvény nyitott, jelen vannak az egyházi és a városi vezetőség meghívott tagjai, a partner intézmények képviselői, a szülők, rokonok, barátok és ismerősök egyaránt.
Ötlet elő! Ötletelő- Kreativitás verseny
A logikai-matematikai-nyelvi specifikus tehetségek regionális versenye iskolánkban kerül megrendezésre minden év novemberében.
Bibliaismereti - és zsoltáréneklő verseny
Országos versenyünk minden év decemberében kerül megrendezésre. E versenyünkre határon túlról is érkeznek versenyzők minden évben.
A Tompa Mihály Református Iskoláért Alapítványt 2014-ben alapítottuk meg, a tehetségkoordinátor alapító tag. Az Alapítvány pályázatok benyújtásával és támogatók segítségével törekszik az alapítvány vagyonának gyarapítására. Támogatja az iskolán belül szerveződő tanulói közösségeket, szakköröket, az iskola órarendi képzésén túlmutató kezdeményezéseit, a Tehetségpont tanórán kívüli személyiség fejlesztő és lazító programjait.
Figyelemmel kísérjük a kiírt tehetséggondozással kapcsolatos pályázatokat, pályázatokat írunk.