80 éves iskolánk – az Orosházi Táncsics Mihály Tehetséggondozó Gimnázium, Szakközépiskola, Általános Iskola és Kollégium – referenciaiskola, a Szegedi Tudományegyetem bázisiskolája, 2011 óta rezidens központja, a Magyar Vöröskereszt és a Nemzedékek Tudása Tankönyvkiadó bázisiskolája, Ökoiskola. Fő célunk a sikeres érettségire és felsőfokú tanulmányokra való felkészítés, a holisztikus személyiségfejlesztés, alkotó, értékteremtő munkára képes emberek kinevelése.
Sokszínű tevékenységünk része a speciális és emelt óraszámú gimnáziumi, a sportosztályos, az informatikai és közgazdasági szakközépiskolai képzés. Kiemelkedő helyet foglal el az idegen nyelvek oktatása nyelvi lektorok foglalkoztatásával. Nagy figyelmet fordítunk a természettudományos tantárgyak oktatására: speciális biológia és emelt óraszámú matematika képzés. Humán tagozatunkat a helyi múzeum, a járásbíróság, az egyetemi vendégtanár program segíti. Sportosztályunkban a MOB támogatásával nemzeti utánpótlás-nevelés folyik.
Térségi jelentőségű az emelt és középszintű érettségi, valamint az akkreditált vizsgaközponti szerepkörünk. Tanulóink helyben tehetnek idegen nyelvi és informatikai vizsgákat: DSD vizsgát (nemzetközi német nyelvvizsga), társalgási és szakmai nyelvvizsgákat, ECDL vizsgát.
Kiváló technikai és infrastrukturális feltételek állnak az oktató-nevelő munka szolgálatában: jól felszerelt szaktantermek, taniroda, tanstúdió, könyvtár. Felújított iskolaépületünk, kollégiumunk és sportudvarunk esztétikailag is igényes környezetet kínál diákjainknak. Segítjük a hátrányos helyzetű és a tanulási gondokkal küzdőket, de kiemelt figyelmet fordítunk a tehetségek támogatására is.
Céljainkat modern pedagógiai-pszichológiai módszerek alkalmazásával, a kompetenciaalapú oktatás bevezetésével kívánjuk megvalósítani. A tehetségazonosítást, tehetséggondozást, a tehetségtámogató rendezvények lebonyolítását szakembereink segítik: iskolapszichológus, szakvizsgázott és szakértői végzettséggel rendelkező pedagógusok.
Tevékenységi körünk kistérségi, sőt regionális jellegű. A szűkebb és tágabb térségben a szakmai szervezetekkel, oktatási és kulturális intézményekkel, sportszakosztályokkal, klubokkal, civil szervezetekkel, társulásokkal való együttműködésre törekszünk. Ennek jegyében számos együttműködési megállapodást kötöttünk, és továbbiak megkötését tervezzük. Hazai és külföldi partnereink bevonása, a folyamatos kapcsolattartás fenntartása érdekében a pályázati lehetőségek maximális kihasználásra törekszünk.
Részt vállalunk a helyi kulturális és művészeti programokban, teret adva ezzel tehetséges fiataljaink bemutatkozására, szereplésére. Támogatjuk fiataljaink karitatív, szociális segítő munkáját.
Általános iskolai tagintézményeinkkel együtt alapító tagjai vagyunk a Körös-vidéki Tehetségsegítő Tanácsnak, ezen keresztül meghatározó feladatunknak tekintjük a hálózatépítésbe való bekapcsolódásunkat, a tehetséggondozó programokban való aktív részvételünket. A szervezett továbbképzések, tanácskozások segítségével bővíteni fogjuk a munkában részt vevő pedagógusaink körét, a tehetségazonosítás és a tehetséggondozás feltételrendszerét.
Kiemelkedő jelentőségű a Szegedi Tudományegyetemmel és más felsőfokú intézményekkel való együttműködésünk tehetséges diákjaink továbbtanulásának előkészítésében. Teret adunk különböző rendezvények formájában ezen intézmények bemutatkozására, illetve bekapcsolódunk lehetőség szerint a kutató diák programokba.
Pedagógiai Programunkban meghatározott célunk a magas szintű szaktárgyi ismeretszerzés biztosítása, valamint a tehetséggondozás sokféle módszerrel.
- A tudományos kutatómunka módszereinek elsajátítására különböző szakköröket, felkészítő foglalkozásokat indítunk.
- Az életkori sajátosságok figyelembe vételével, játékos módszerekkel a logikus gondolkodás fejlesztésére törekszünk.
- Érdeklődési köröket, művészeti csoportokat szervezünk, működtetünk.
- Megállapodásokat kötünk minél több szakosztállyal, testedző klubbal, szervezettel.
- Változatos módszerekkel teret adunk tehetséges tanulóink számára a továbbfejlődésre, bemutatkozásra:
• tantervi differenciálás
• versenyeken való részvétel
• tudományos diákköri tevékenység
• egyéni feladatvállalás és önmegvalósítás
• egyetemi, főiskolai oktatók előadásainak meghallgatása
• a felsőoktatási intézmények által biztosított kísérleti, gyakorlati programokban való részvétel
• kulturális rendezvényeken, karitatív célú bemutatókon való szerepvállalás – tehetségnap, diákgálák szervezése, iskolai (Táncsics-nap, Angol és Német nyelv hete, iskolai karácsonyi műsor, Sámli-bál stb.) városi, térségi rendezvények
• iskolai (Táncsics Galéria), városi szinten szervezett kiállításokon való megjelenés
• hagyományőrzés, sikeres életpályát bejárt volt diákok visszahívása, motiváló előadásai, illetve a Sikeres életpályák emlékfal bővítése
• tanulásmódszertani gyakorlatok
• látogatások más intézményekben
• az elért eredmények publikálása, nyilvánossággal való megismertetése
• a szociális hátrányok kompenzálására programok szervezése
• alapítványi (Táncsics-díj, Kaáli díjak stb.) és egyéb tehetségtámogató díjak odaítélése
• az iskolai Aranyfal (Dicsőségfal), szaktárgyi Dicsőségtablók folyamatos kiegészítése az újabb eredményt elért tanulók képeivel, adataival
• folyamatos motiváltság fenntartása.
Szükségünk van a fenntartó KLIK és a működtető Polgármesteri Hivatal erkölcsi és anyagi támogatására, ezért a hagyományosan bevált tanulmányi területeink fejlesztésére kell törekednünk. Csak így remélhetjük a további támogatást, több évtizedes sikertörténetünk folytatását.
A törvényesen biztosított feltételrendszert a jövőben is kiegészítjük a pályázatok adta lehetőségekkel. Az iskolát támogató alapítványokra, civil szervezetekre, volt diákokra, partnerekre ugyancsak támaszkodni kívánunk.