A KRE-ÁJK-n az utóbbi évtizedben egyre sikeresebb tehetséggondozó program működik. A tehetséggondozás koordinálását a Kari Tudományos Diákköri Tanács (kari TDT) végzi, de a munkában aktívan részt vesznek a Kar tanszékei, intézetei és ezek kutatóműhelyei. A tehetséggondozás komplex rendszerben történik, amelyben nappali és levelező tagozatos, elsősorban jogász szakos hallgatóink is részt vesznek.
A tehetséges, érdeklődő hallgatók bármikor felkereshetik oktatóikat ötleteikkel, kéréseikkel. Részt vehetnek a tanszékek/intézetek által heti/kétheti rendszerességgel szervezett, mindenki számára nyitott TDK-üléseken. Ha egy-egy jogterület iránt különösen érdeklődnek, már másodévtől részt vehetnek a tanszék munkájában demonstrátorként, amelynek keretei között tanszéki programokat szerveznek és kutatást segítő feladatokat kapnak. Ha a tudományos kutatás iránt érdeklődnek, TDK-dolgozatokat, OTDK-dolgozatokat írhatnak, tudományos pályázatokon próbálhatják ki magukat oktatóik felügyelete alatt, akár a tanszéki/intézeti kutatóműhelyek keretei között. Írásaik publikálására rendszeresen sor kerül. Ha más jellegű tevékenység vonzza őket, akkor hazai és külföldi perbeszédversenyeken, tanulmányi versenyeken vehetnek részt oktatóik felkészítése mellett. Ilyen, és ehhez hasonló, folyamatosan bővülő lehetőségekkel kívánjuk megtalálni és segíteni a tehetséges hallgatókat.
Oktatóink nagy része minősített oktató, sokan rendszeresen részt vesznek a tehetséggondozás részét képező programok megszervezésében, lebonyolításában, a hallgatók mentorálásában, felkészítésében.
Oktatóink jelentős része gyakorlati szakemberként is tevékenykedik, amelynek köszönhetően saját intézményük keretei között rendszeresen lehetőséget biztosítanak intézménylátogatásra, a legtehetségesebb hallgatók számára szakmai gyakorlatra, tapasztalatszerzésre.
Változatos szakmai programjainkkal rendszeresen részt veszünk a Nemzeti Tehetségprogramban kiírt pályázatokon, amelyek kifejezetten a tehetséges hallgatók támogatására irányulnak.
Tehetséges hallgatóink továbbá felvételt nyerhetnek a Kar mellett működő Bocskai István Szakkollégiumba, amelynek keretei között további szakami programokban vehetnek részt.
Tehetséggondozási programunkat folyamatosan bonyolítjuk. Tapasztalataink szerint a legnehezebb feladat a tehetséges hallgatók megtalálása és becsatornázása a tehetséggondozás rendszerébe. Ha ez sikerül, akkor a hallgató minden bizonnyal tanulmányai végéig a kari TDT látókörében marad.
A KRE-ÁJK elsősorban továbbra is saját hallgatóinak tehetséggondozására kíván koncentrálni, a rendelkezésre álló lehetőségek körének bővítése mellett.
A hallgatók becsatornázása során az oktatók jelzései és a TDT általános tájékoztató előadásai jelenthetik a kapcsolatfelvétel első pontját. Az egyes hallgatók eltérő érdeklődési körrel és eltérő potenciállal rendelkeznek, a megfelelő, személyre szabott lehetőségek biztosítása ennek megfelelően kulcsfontosságú.
Az oktatóink jelenleg is aktívan részt vesznek a tehetséggondozásban, de az újonnan kialakítandó, jobban definiált tehetséggondozási irányokról az őszi félév során tájékoztatást kapnak a kari TDT-től. A tehetséggondozásban való részvételük, aktív munkájuk pályázati forrásokból támogatható.
A kari TDT tagjai között hallgatók, fiatal és idősebb, tapasztaltabb oktatók is helyet kapnak, amely lehetőséget teremt a TDT-nek arra, hogy az igényeket mérlegelve a lehető leghatékonyabban koordinálja a tehetséggondozást.
Támogatjuk a tanszéki/intézeti TDK programok szervezését, a kutatóműhelyek működését, a pályázati források felkutatását és a pályázatok elkészítését, benyújtását.
Ösztönözzük hallgatóink részvételét egyéni és csoportos tudományos és tanulmányi projektekben. Kiemelt figyelmet fordítunk a külföldi tanulmányi versenyekre, amelyek idegen nyelven zajlanak, és amelyek nagyszerű kapcsolatépítési és tapasztalatszerzési lehetőséget biztosítanak hallgatóinknak nemzetközi környezetben (pl. részvétel a hágai székhelyű Nemzetközi Büntetőbíróság szimulációs versenyén vagy a munkajogi témájú Hugo Sinzheimer Moot Courton).
Hazai perbeszédversenyeken is kiválóan szerepelnek hallgatóink (pl. Országos Büntetőjogi Perbeszédmondó Verseny 2017: ügyész III. és védő II. helyezés; Országos Büntetőjogi Perbeszédmondó Verseny 2016: ügyész I. helyezés); a potenciális résztvevők számára a tanév során felkészítő kurzusokat tartunk.
A 2017. évi OTDK-n a Kar történetének legjobb eredményét értük el, amelyet – a 2017/2018-as és a 2018/2019-es tanévre tervezett tematikus felkészülés segítségével – szeretnénk túlszárnyalni 2019-ben. Az OTDK-n mind nappali, mind levelező munkarendben tanuló hallgatóink remekül szerepeltek, ami jól mutatja, hogy mind a fiatal, mind a tapasztaltabb korosztállyal foglalkoznunk kell.
Tehetséggondozási programunkat folyamatosan bonyolítjuk. Tapasztalataink szerint a legnehezebb feladat a tehetséges hallgatók megtalálása és becsatornázása a tehetséggondozás rendszerébe. Ha ez sikerül, akkor a hallgató minden bizonnyal tanulmányai végéig a kari TDT látókörében marad.
Az információáramlás biztosítása és a tehetséges hallgatók figyelmének felkeltése érdekében a 2017/2018-as tanév őszi félévétől a kari TDT tematikus, kreditet érő kurzus indítását tervezi a tudományos munka iránt érdeklődő hallgatók számára a tudományos kutatás mibenlétéről, módszereiről, a tudományos életben rendelkezésre álló lehetőségekről. A terv szerint már az egyetem megkezdésének pillanatától elérnénk az érdeklődő hallgatókat és felhívnánk figyelmüket a tehetséggondozó programokra, megkönnyítve számukra a mentor szerepét betöltő oktató megtalálását és a tehetséggondozásban való folyamatos részvételt.
A 2019. évi OTDK-ra tematikus felkészülést tervezünk, amely előzetesen megállapított rendben végigkísérné a hallgatókat a kutatási témájuk kiválasztásától annak kidolgozásán át a dolgozat beadásáig és megvédéséig, elegendő időt biztosítva a felkészülésre és a minőségi munkavégzésre. Ennek érdekében a hallgatók toborzását már ősszel megkezdjük, az OTDK-val kapcsolatban tájékoztató előadást szervezünk, valamint korábbi versenyzőknek adunk lehetőséget arra, hogy tapasztalataikat megosszák az érdeklődőkkel.
A kari TDT igyekszik átfogó képet kapni a tanszéki/intézeti TDK-k munkájáról a félévi TDK-programok összegyűjtésével, elemzésével.
Terveink szerint a kari TDT munkáját, a tudományos és egyéb tanulmányi lehetőségeket minden tanév elején kari TDK ülésen mutatjuk be.
Változatos szakmai programjainkkal rendszeresen részt veszünk a Nemzeti Tehetségprogramban kiírt pályázatokon, amelyek kifejezetten a tehetséges hallgatók támogatására irányulnak. Évente sikeresen pályázunk részben a kari TDK munka támogatására, részben az OTDK részvétel finanszírozására. Reményeink szerint idén pályázati forrásból finanszírozhatjuk (a TDK munak mellett) a legtehetségesebb hallgatók kiválasztását és részvételüket szakmai rendezvényeken, konferenciákon és tanulmányutakon.
A KRE-ÁJK kari szinten is részt vállal a TDK és az OTDK programok anyagi terheiből, mert a Vezetőség is elkötelezett a tehetséggondozás sikere mellett.
Programjaink finanszírozását a jövőben is elsősorban pályázati és kari forrásokból kívánjuk megoldani.