Intézményünkben eddig is figyelemmel kísértük a gyermekek kiemelkedőbb tevékenységét, ami alapján egyénileg differenciáltunk, illetve javasoltuk a szülőknek a tehetségígéret kibontakoztatását. Lehetőségünk szerint szerveztünk különböző gazdagító programokat, melyekbe bevontuk az óvoda valamennyi gyermekét, esetenként a szülőket, családokat is. Fakultatív programok keretében egyénileg választható lehetőségeket kínáltunk a gyermekeknek a pedagógiai munkán felül (például jóga foglalkozás, néptánc, nyelvi foglalkozások, ovi-foci, gyermektánc, stb.)
Óvodánk mesterpedagógusának új, megújító mesterprogramjában szerepel a tehetséggondozás területe, s ebből kiindulva szeretnénk azt az egész óvodára vonatkoztatva működtetni.
A gyermekek megfigyelésére felkészültek a pedagógusaink, megkaptuk azt a támogató segítséget, mely alapján mérlegelni tudtuk, hogy szakmai felkészültségünk elegendő lesz-e a tehetségműhelyek kialakításához, s mivel valamennyi kollégánk motivált és érzékeny a témával kapcsolatosan, így konkrét terveket igyekeztünk megvalósítani azzal, hogy az idei tanévben érkező kiscsoportos gyermekek tehetségének "megcsillanását" kellő szakmaisággal igyekeztünk a tehetséggondozás területén működtetni.
Elsősorban saját intézményi szinten, valamint egyes tevékenységek és programok kapcsán egyesített óvodára (nyolc tagóvoda tartozik egy intézményi egységhez), a jövőben városi szintre kiterjesztve szeretnénk működtetni.
Megyei kapcsolataink során eddig tanácsot, segítséget kértünk a békési kollégáktól, részt vettünk több, ezzel kapcsolatos rendezvényen, beszélgetésen, programon.
Tehetségpont kapcsolattartónk mesterpedagógus, akinek a már említett programjában szerepel a tehetséggondozás, kiemelten havi szinten a gazdagító programok szervezése és lebonyolítása, valamint az együttműködési szerződés kapcsán több városi intézmény bevonása a tevékenységbe. A városi könyvtárral lévő együttműködési szerződés során nem csak az óvodás gyermekek, hanem a felnőttek is képet kapnak - konkrétan itt a működő művészeti program kapcsán - egy tehetségterület kibontakoztatási lehetőségeiről (a városi könyvtár ad helyet a nyílt alkalmak propagálására és lebonyolítására). A szintén együttműködési szerződésünk kapcsán az óvodás gyermekeken kívül az általános iskolai gyermekek is beletartoznak a célközönségünkbe.
A helyi és a megyei sajtó folyamatosan rendelkezésünkre áll intézményünk tevékenységeinek bemutatásához, segítve azt, hogy minél több emberhez eljusson, akár érdeklődés, akár személyes érintettség, akár támogató, ötletadó hozzájárulással.
A későbbiek során szeretnénk minél több rendezvényen részt venni, melyen mi magunk is további ötleteket, tanácsokat kaphatunk a munkánkra vonatkozóan, illetve mi magunk is szeretnénk olyan nyílt napokat tartani, melyre vendég előadókat meghívva megyei szinten tudunk együtt foglalkozni a tehetséggondozás témájával.
Intézményünkben 2024 szeptemberétől kezdtük el felmenő rendszerben a gyermekek képességének megfigyelését, azonosítását. A szülői tájékoztatás és a hatásvizsgálatok után az azonosítás megtörténtével tehetségműhelyeket hozunk létre, tervezetten az egyéni képességekhez igazodva. A mesterprogramnak megfelelően mindenképpen szeretnénk vizuális és művészeti területen létrehozni tehetségműhelyt, a gyermekeket megfigyelve és a pedagógusok érdeklődési körét figyelembe véve tánc, mozgás, természeti és zenei téren látunk lehetőséget a további tervezésben és megvalósításban.
A gazdagító programokat folyamatosan és minden korosztályra vonatkoztatva működtetjük.
Nyitottak vagyunk a tapasztalatainkat megosztani más intézményekkel, kollégákkal, érdeklődőkkel.
Gazdagító programjaink: Autómentes Nap, Állatok, Világnapja, Márton-napi népszokások, Micimackó napja, Parasport Nap, a Föld Napja, a Zene Világnapja, a Magyar Népmese Napja, Hóemberek Világnapja, a Magyar Nyelv Napja, a Pizza Világnapja, a Víz Világnapja, az Autizmussal Élők Világnapja, stb.
A fenntarthatóság és az újrahasznosítás szempontjait előtérbe helyezve szülői támogatással és összefogással kívánjuk a tevékenységeink és programjaink megvalósítását. Gazdagító programjaink eddig is önerőből és a csoportok támogatásával működtek. Ezt a továbbiakban sem tervezzük másként. A szülői és egyéb külső támogatás (kapcsolattartásunk más gyulai intézményekkel, kiemelten például a Gyulai Várfürdő) rendezvényeinken aktívan jelentkezett. Bízunk abban, hogy céljaink és feladataink mindig elérik azt a támogató közeget, mellyel az előre haladás megoldhatóvá válik.