Iskolánk 1963 óta működik. A makói székhelyintézmény mellett általános iskolai telephelyek vannak Királyhegyes, Nagyér és Apátfalva településeken, és az alapfokú művészeti iskolánk Apátfalva, Királyhegyes, Makó JAG, Csanádpalota településeken van jelen.
Általános iskolánkban általános tanrendű és ének-zene tagozatos osztály is működik, utóbbiakban két kórust vezényelnek tanáraink. Az Alapfokú Művészeti Iskolánk által a többi osztályunkat is áthatja a művészeti nevelés. Délutánonként hegedű, zongora, szintetizátor, gitár, furulya, fuvola, klarinét, gordonka, harsona, kürt, szaxofon, tenor, trombita, tuba, ütőhangszerek (dob, marimba) közül választhatnak tanítványaink. A tehetségeket különböző kamara foglalkozásokon fejlesztik tovább művésztanáraink. A kiemelkedő tehetségek az iskolánkban működő utánpótlás és a nagyzenekar tagjaiként is megmutathatják magukat. A széles spektrumú hangszeres kínálat mellett képzőművészet és néptánc tanszakok nyújtanak lehetőséget a művészi tehetség kibontakozására. A művészeti tagozat képzései mellett tehetséggondozó foglalkozások ének-bicinium, magyar történelem, kémia, biológia és matematika tantárgyakból működnek rendszeresen. A sport tehetségeket is tanórán kívüli tehetséggondozó foglalkozáson (kosárlabda, röplabda, szivacskézilabda, kölyökatlétika, futball) készítik fel testnevelőink.
Az erősség alapú tehetséggondozásunk része a versenyre való felkészítés is, minden tehetségterületen. Számos nemzetközi, országos, regionális, megyei és térségi versenyeredménnyel büszkélkedhetünk. Ezek mellett megragadunk minden lehetőséget arra, hogy tanítványaink a nyilvánosság előtt is bemutatkozhassanak. Minden területen igyekszünk ezt megvalósítani, de különösen az előadói képességeket igénylő művészeti tehetség számára szoktunk lehetőséget biztosítani. Ezeken az alkalmakon nem ritka, hogy tanár és tanítvány együtt zenél. A személyes példamutatás ereje az elköteleződést erősíti, így számos növendékünk indul művészi pályára.
Alapvető célkitűzésünk, hogy változó világunkban szeretnénk a gyerekeket felkészíteni arra, hogy képesek legyenek együtt élni a változásokkal, meg tudjanak felelni a velük szemben támasztott elvárásoknak. Olyan útravalót igyekszünk nekik biztosítani, hogy használható tudás birtokában tudásuk és képességeik maximumát tudják nyújtani a mindennapokban.
Modern, jól felszerelt, új iskolaépületünkben változatos módszerekkel oktatnak pedagógusaink. A kognitív képességek fejlesztése mellett fontos számunkra az érzelmi intelligencia erősítése is, melynek a művészeti nevelés mellett számos általános iskolai tevékenység is a megvalósítója. Boldogság iskolai, Erősség központú, Sakkpalota, Aktív Iskola, Disputa és Komplex Alapprogram programokat működtetünk, amelyek nagyban hozzájárulnak tanulóink önismeretének, pozitív énképének, testi-lelki egészségének megerősítéséhez. A Komplex Alapprogramon belül művészeti, testmozgás, logika és életvitel alapú alprogramok, ráhangoló és Én órák működnek.
Térségi hatókörrel rendelkező tehetségpontként kívánunk működni, tehát tevékenységünket Makón és az intézményi telephelyek településein kívánjuk folytatni. A munkához igyekszünk összegyűjteni azokat az intézményeket és szakembereket, akik tudásukkal, tapasztalataikkal, lehetőségeikkel erősíthetik az itt folyó tehetséggondozó munka szakmai- módszertani tevékenységét. Folyamatosan kapcsolatot tartunk azokkal a volt híressé vált növendékeinkkel, akik példaként állhatnak a tanulóink előtt, hogy a kitartó munkával hova lehet eljutni.
Folyamatosan törekszünk arra, hogy tevékenységünk ne maradjon meg saját zárt iskolai keretek közt, hanem táruljon ki a körülöttünk élő világ felé is. Pedagógiai Programunk részeként a nevelési oktatási tervben megfogalmazott feladatokon túl művészeti munkánk kezdettől fogva felvállalt egy, a helyi sajátosságokra és igényekre épülő, külső kapcsolatokra támaszkodó közművelődési funkciót is. Tanulóinkkal aktívan kapcsolódunk a város és tágabb környezete művészeti életébe, rendszeresen jelen vagyunk a települési rendezvényeken.
Tehetséggondozó tevékenységünk során építünk az eddigi sikereinkre, eredményeire. A tehetséges növendékeink fejlődését folyamatosan támogatjuk: számukra előadásokat, konzultációkat biztosítunk, továbbhaladásukat, pályaorientációjukat célirányosan irányítjuk.
A Tehetségpont munkájában részt vevő valamennyi pedagógus rendelkezik a szakirányának megfelelő végzettséggel és szakképzettséggel. Az alapító szervezetekben dolgozó munkatársak között elismert tanárok, és fiatal, innovatív szemléletű kollégák is vannak. További szakmai, módszertani és tehetséggondozó képzéseket tervezünk éves rendszerességgel.
Célunk, hogy a lehetőségeinkhez képest minél több tehetséges gyermeket segítsünk fejlődésében, gondolkodásban, kibontakozásában. Meglévő tehetségfejlesztő tevékenységeinket a továbbiakban is folytatjuk.
A már működő két kórusunk – a Kicsinyek kórusa és Bartók kórus - harmadik nyolcadik évfolyamos növendékekből áll. A kamara együtteseink, a két nagyzenekarunk az iskola falain túl is népszerűek. Rendszeres fellépéseiket továbbra is tervezzük. A művészetek, sport és tudományok területén végzett versenyfelkészítést, foglalkozások vezetését tovább folytatjuk.
Folytatjuk az érzékenyítést, pályára állítást és a megkezdett nyomonkövetést is.
Ezen kívül új elemként tehetség-napot kívánunk tartani, ahol a szakmai előadások mellett tehetséges tanulóink is megmutathatják tudásukat.
Kiemelt feladatként kívánjuk kezelni pedagógusaink szakmai-, módszertani továbbképzésének támogatását.
A jövőben tervezzük olyan szakmai program szervezését, ahol a szülők számára is nyújtunk tájékoztatást a tehetséggondozás témakörében.
Tehetségdiagnosztika:
A tehetségek kiválasztása több lépcsős folyamat: érdeklődés, megfigyelés, iskolai válogatás tesztek, kérdőívek (osztályfőnökök, szaktanárok) és pszichológus segítségével történik.
Tehetség-tanácsadás gyermekeknek, tanároknak, szülőknek (beszélgetések, lehetőségek ismertetése)
Pályázati források segítségével szeretnénk megteremteni a tehetséggondozáshoz szükséges anyagi feltételeket. Három iskolai alapítványunk van, melyeknek alaptevékenysége között van a tehetséggondozás.
A foglalkozások, tevékenységek nagyobb része intézményi keretek között zajlik, a fenntartó finanszírozásával.
Igyekszünk megragadni a pályázati lehetőségeket is.
Alapítványi bálakat, jótékonysági hangversenyeket rendezünk, melynek bevételét tehetséggondozásra fordítjuk.
A térség civil szervezeteivel igyekszünk együttműködni, személyi, és anyagi forrásokat felkutatni.