Kiemelkedő képességű diákjaink és tehetségígéreteink további, szélesebb körű, hatékony fejlesztésére, ezzel egyidejűleg iskolánk minőségi oktatásának további erősítésére szeretnénk egy olyan egységes szemléletű keretet létrehozni, amely iskolánk szervezeti kultúrájával összhangban van, és a mai kor elvárásainak megfelelően a szülőkkel, községünk önkormányzatával, a helyi vállalkozásokkal, a környező középiskolákkal és a munkaerőpiaccal együttműködve lesz eredményes.
Az intézményi tehetségpont létrehozásával csatlakozni szeretnénk a tehetségpontok országos hálózatához, ami megalapozná a külső kapcsolati rendszerünket a tehetséggondozás területén elkötelezett intézményekkel, a különböző szakmai szervezetekkel, lakóhelyünk vállalkozásaival és a szakképzést támogató vállalkozásokkal. A tehetségpont munkájában részt vállalnak azon pedagógusaink, akik tanulóink fejlődését tartják szem előtt és igyekeznek felismerni és támogatni a tehetségeket. Közepes létszámú intézmény vagyunk, közel 130 tanuló jár az iskolába és 13 pedagógus igyekszik segíteni és támogatni a fiatalokat. Egy pszichológus segíti is munkánkat az intézményben, illetve 1 mesterpedagógus tehetségfejlesztő területen végez tehetségfejlesztő munkát. Együttműködünk a Kisnánai Tehetségpont pedagógusaival, akikkel együtt szeretnénk megvalósítani a tehetséggondozás területén is többféle programot, valamint segítséget tudunk kérni tőlük a tehetségazonosításban és gondozásban. További célunk az is, hogy a tevékenységek, melyek a tehetséggondozást támogatják, megfelelő módon elő tudják készíteni a sikeres pályaorientációt is. Iskolánkban folyamatosan fejlesztjük a zenei tehetségeket, táncórákon a művészi képességeiket. Sportversenyeken és különféle tanulmányi versenyeken sikeresen szerepelnek tanítványaink. Nyertes NTP tehetségpályázatok által már második éve végzünk tehetségfejlesztő munkát az iskolában tehetséges tanulóink részvételével. Szeretnénk tehetségponttá válni, hogy tanulóinkat támogatni tudjuk továbbra is, és ki tudjuk bontakoztatni több területen is a tehetségeket és minél jobban fejleszteni tudjuk őket. Alkalmassá pedig azért válnánk, mert több tehetségterület van az iskolában délutáni tehetséggondozó programok keretében, amik alkalmassá teszik iskolánkat a tehetségek még sokrétűbb támogatására.
A tehetségpontunk hatókörét intézményi szinten az általános iskola korosztályra, 1-8. évfolyamig fokozatosan kívánjuk kiterjeszteni a tehetségazonosítást és fejlesztést. Mivel iskolánk Helyi/intézményi besorolású, ezért művészeti területeken (képzőművészet, tánc, népzene, néptánc, hangszeres zene) illetve sport (foci, kerékpározás, atlétika, röplabda, asztalitenisz és lövészet) területéről is várunk gyerekeket. A környezetünkben megalakuló tehetségpontok közül azokat, amelyek az általános iskolai (6-14 éves) korcsoporttal foglalkoznak, a rendszerbe való kapcsolódásunk következtében együttműködéssel megkeressük és a gyerekek további tehetséggondozását, mentorlását vállaljuk a rögzített tehetségterületeken. Mivel a Domoszlói III. András Általános Iskola Kisnánai Tagintézménye és a Domoszlói III. András Általános Iskola Markazi Várvölgye Tagintézménye is, hozzánk, mint Gestor intézményhez tartozik, így szoros kapcsolatban tudjuk segíteni egymás munkáját és tudjuk tanulóinknak kiszélesíteni a tehetségfejlesztés területeit. Az évenkénti találkozók során, a Gestor és a tagintézmények diákjai számára tanulmányi és művészeti versenyeket szervezünk, bemutatkozási lehetőséget biztosítunk az említett intézményekkel közösen. Ezek az alkalmak kiváló lehetőséget teremtenek az élő együttműködésre, tehetségfejlesztő munkánk kiszélesítésére. Emellett tehetségponttá válva, együttműködési megállapodás kötésével kívánjuk csatlakoztatni az erre nyitott intézményeket, egyesületeket, személyes találkozók, közös szakmai rendezvények, szülői és pedagógus-tájékoztatók, tanácsadás kapcsán. Célunk, hogy segítségükkel minél sokoldalúbban mutassuk meg a Tehetségpontban folyó tehetségfejlesztő munkát, ezzel növelni tudjuk a beiskolázási mutatóinkat és a szülők elkötelezettségét a tehetséggondozás, mint értékteremtés iránt.
Jelenleg tehetségműhelyeinkben az alábbi területeken folyik a szakköri tevékenységen túlmutató tehetséggondozás:
- térbeli-vizuális tehetségterület
- természeti
- nyelvi, interperszonális tehetségterület
- zenei tehetségterület
- logikai-matematikai terület
- logikai-matematikai
-testi-kinesztetikus
Terveink között szerepel a 2024-2025-ös tanévre vonatkozóan is és a későbbiekben is, hogy fenntartsuk, valamint helyben szervezzük meg az alábbi egyéb tehetséggondozó foglalkozásokat iskolánkban.
• Táblajáték szakkör
Tehetséggondozó_Meseklub
Játékvilág
Angol nyelvi szakkör
Kompetenciafejlesztés
Digitális kompetenciafejlesztés
Tg_Felvételi előkészítő_Matematika
Tg_Felvételi előkészítő_Magyar nyelv és irodalom
Természetbúvár szakkör 5_6
Bimbócska szakkör (3_4)
Minidigi
Kézműves szakkör_I. (3_4)
Életgyakorlat szakkör
Helyesírási szakkör
Kreatív szakkör 1_3
Informatika szakkör
Népzenei tanoda_2_3
Népzenei tanoda_5_6
Zenei egyéni fejlesztés
Csengő-bongó szakkör
Egyéni fejlesztés_Furulya
Egyéni fejlesztés_Zongora
ISK_Labdarúgás_III. (5_6)
ISK_Labdajátékok_I. (5_8)
ISK_Asztalitenisz (5_6)
ISK_ Labdajátékok_II. (1-4)
ISK_Tömegsport_II. (5_6)
ISK_Labdarúgás_I. (1_2)
ISK_Labdarúgás_II. (3_4)
ISK-Tömegsport_I. (1_3)
Mozgásfejlesztés_I. (1_2)
Mozgásfejlesztés_II. (3-4)
A műhelyekben heti rendszerességgel, holisztikus szemléleten alapuló gazdagító programmal, párhuzamos tanmenet alapján folyik a fejlesztés. A tehetségműhelyek működésének megkezdése szemléletbeli változásokat hozhat iskolánk életében, mert a kiválóság érzetét erősíti a résztvevőkben. A diákok számára rangot jelent a többiek szemében, ha a tehetségműhelybe járhatnak. A szülőket büszkeség tölti el gyermekük teljesítményét látva, úgy érzik eddigi nevelésük igazolást nyert. A programjainkat a jövőben szeretnénk kiszélesíteni más tehetségterületek feltárásával illetve nyitott műhelyfoglalkozásokat is szeretnénk szervezni iskolánkban.
A tehetségműhelyek foglalkozásai minden résztvevő diák számára ingyenesen elérhetőek lennének. A tehetséggondozó programok színvonalas megvalósításához a fenntarthatósághoz a helyi szervezeteket szeretnénk, ha hozzájárulnának anyagilag és támogatnák a munkát, ahogy eddig is tették. Igyekszünk a Domoszlói Általános Iskolásokért Alapítvány támogatásával programokat, rendezvényeket szervezni és megvalósítani. Legfontosabb anyagi fenntarthatóságaink között nagy hangsúlyt kapna a pályázati lehetőségek felkutatása, tehetségek támogatása. Szeretnénk bevonni a Domoszlói Önkormányzatot is illetve más civil szervezeteket is igyekszünk megszólítani. A Szülői munkaközösség is nagy segítségére van az iskolának, támogatják és segítik iskolánk és tanulóink tehetségfejlődését is. Az NTP pályázatok anyagi támogatásával nagyobb volumenű programokat, műhelymunkákat, kirándulásokat és eszközbeszerzéseket tudunk megvalósítani, mely mind a tehetségfejlesztő munkánkat segíti.