A 34 éves SZÍN-TÉR Egyesület a mások számára hozzáférhető művészeti produkciók létrehozásán túl több, mint 25 éve foglalkozik előadóművészeti tehetséggondozással, és művészeti neveléssel. Az egyesület fő profilja az előadóművészet, a független színházként működő Szabad Színház fenntartása, produkciók és kulturális innovációk fejlesztése. 2014-től már párhuzamosan több csoportban is végzünk tehetséggondozást. Jelenleg van egy óvodás- kisiskolás, egy tinédzser, egy gimnáziumi, és egy vegyes csoportunk is a felnőtt színházi társulat mellett. Az elmúlt tíz évben az előadóművészet mellé felzárkózott a film- és intermediális művészeti ág is. Jelenleg négy különböző korosztályban foglalkozunk fiatalok tehetséggondozásával. Mindegyik csoport nyitott, előadóművészeti ill filmművészeti területen képzett csoportvezetővel rendelkezik. Az egyesület elnöke -Szabóné Nagy Judit Ildikó- aki egyben az egyik csoport vezetője is, 2019-ben Bonis Bona díjban, 2021-ben Pro Civitate kitüntetésben részesült. A Tehetséggondozó Műhelyből minden évben több fiatal kerül egyetemi szintű művészeti képzésbe, például színészi, színházi -és filmrendezői, valamint társművészeti területeken. Őket később a Tehetségpontba előadóként, oktatóként visszavárjuk, mert fontosnak tartjuk a folyamatosságot...Évközben az egyes csoportok legügyesebb fiataljai bekerülnek a SZÍN-TÉR Egyesület által fenntartott Szabad Színház előadásaiba, intermediális produkcióiba, vagy éppen filmjeibe., így nagyobb tapasztalatra és rutinra tesznek szert az előadóművészeti területen..
A Tehetségpont hatóköre jelenleg Fejér vármegye és vonzáskörzete. Miután heti rendszerességű programjaink vannak, a hatókör további bővítése nem cél, hiszen a távolság megnehezíti a gyerekek, fiatalok, vagy éppen felnőttek rendszeres aktív jelenlétét. A vidéki gyermekek esetében a gyerekek rendszeres be- és visszautaztatása komoly logisztikai feladatok elé állítják a többgyermekes családokat. Több intézménnyel, civil szervezettel állunk kapcsolatban annak érdekében, hogy egyfelől megtaláljuk a fejlesztésbe bevonható fiatalokat, másfelől, hogy legyen helye a foglalkozásainknak, programjainknak. Együttműködünk például olyan közművelődési intézményekkel, amelyek fiatalok számára versenyeket, megmérettetéseket szerveznek. pl. Tollpihe meseíró pályázat, vagy Óperenciás Mesemondó Verseny, ahol hallgató résztvevőként, illetve zsűriként van lehetőségünk a fiatalokkal és szüleikkel kapcsolatba lépni. De hasonlóképpen általános iskolákkal is gimnáziumokkal és kollégiumokkal is van hasonló együttműködésünk. Ugyanakkor vannak a különböző korosztályoknak szóló nyitott előadásaink, workshopjaink, rendezvényeink, amelyek felkelthetik az előadóművészeti terület iránt érdeklődő gyerekek, fiatalok figyelmét, és ahol meg is találhatnak bennünket személyesen is. Ugyanakkor törekszünk is arra, hogy legyenek fiatal résztvevőkkel és fiatal közönségnek szánt rendezvényeink, ahol az eredmények is megcsillanhatnak. Ilyenek például : a Farsangi Improfeszt vagy a Farsangfarki felvonulás, a Fiatal Drámaírók Házával közösen rendezett felolvasószínházi estek, az ún. Okuláré projekt estek, vagy az Aegis Alapítvánnyal közösen rendezett irodalmi estek, a saját fejlesztésű Pönögei Kis Pál Vándorszínjátszó Fesztivál, az utcaszínházi, múzeumszínházi előadások, táborok. Ezért a toborzás nem okoz nagy gondot, hiszen akit érdekel a színház, az előadóművészet , vagy a film, a széles körű partnerségen keresztül megtalál bennünket. Igyekszünk minél több olyan közös művészeti projektet létrehozni, amelyben több korosztály is együtt szerepelhet, így valódi közösségi élmények jönnek létre egy inspiratív művészeti közegben, amellett, hogy evvel a módszerrel minél több gyakorlati ismeret szerezhető. Együttműködünk továbbá színházi, filmes, irodalmi társaságokkal, alkotókörökkel, akikkel közös programokat szervezünk, amelyekbe igyekszünk bevonni az egyes csoportokba rendszeresen járó fiatalokat is. Ilyen módon nemcsak az alkotás, a teremtés, hanem a szervezés, az életre hívás folyamatát, logisztikáját is elsajátíthatják, szervezési és menedzsment ismeretekre tehetnek szert.
A tehetséggondozó programokba bekerülő gyerekek önismereti, kommunikációs, összetett koncentráción alapuló játékos foglalkozásokon, színházművészeti képzéseken , előadásokon, workshopokon vesznek részt heti rendszerességgel. E mellett évente legalább két produkcióban szerepelhetnek. Az aktívabbak ügyesebbek ennél jóval többen. Az év során összesen mintegy tizenöt fajta rendezvénybe és csaknem tízfajta produkcióba van lehetőség bekapcsolódni. Ezek az alkalmak nem csak a rendszeres résztvevők, hanem családjaik, barátaik számára is nyitottak, ezért a résztvevők is hatékonyabban involválhatók. Több éves tapasztalat mutatja, hogy ha a családok és barátok számára is nyitottá tesszük az eseményt, akkor a fiatalok sokkal szívesebben vesznek részt, mert sokkal kevésbé tántorítja el céljaiktól őket egy-egy családi , vagy baráti program. e mellett a saját környezetük is látja, hogy a jelölt számára mi a fontos, és jobban fogják támogatni őt a későbbiekben céljai elérésben. A bekerülő fiatalokat az éves csoportprogramon túl az őszi indulást követően bevonjuk az adventi ünnepkör szervezésébe, az adventi művészeti projektekbe, a farsangi felvonulásba, az idősebbeket az Improfesztbe, a tavaszi ókori játékokba, a nyári utcaszínházi programokba, a Pönögei Fesztiválba. Egyesületünk elkötelezett a városi és településtörténeti programokban is, több kulturális innovációval is rendelkezünk ezen a területen, ezért nemcsak irodalmi, hanem Székesfehérvár esetében mélyreható településtörténeti, magyarságtörténeti ismeretekkel is gyarapodnak a tehetséggondozó foglalkozásokon résztvevők.
Pályázunk minden profilba illő tevékenységterületen, illetve a civil szervezetek számára adható adó 1%-okat erre a célra fordítjuk. Egyéni adományokat is gyűjtünk erre a célra. Együttműködünk olyan civil csoportokkal, akik tevékenységeikkel , adományukkal tudnak bennünket támogatni. Művészeti tevékenységünkből származó bevételeinket visszaforgatjuk a tehetséggondozásba, pl. Táborok részvételi díját tudjuk mérsékelni olyan gyerekek számára, ahol ezt a szülők nem tudják vállani. Önkénteseket foglalkoztatunk, akik munkájukkal segítik az egyesületünk tehetséggondozó tevékenységét. megpróbálunk minél több szülőt, családtagot is bevonni a közösségi élménybe.