A veszprémi Csermák Antal Alapfokú Művészeti Iskola (zeneiskola) munkájában mindig is kiemelt területként kezeltük, kezeljük a tehetségek felfedezését és a tehetséggondozást.
A tehetségazonosítás már a zeneiskolai beiratkozás során megtörténik. A főtárgy és szolfézs meghallgatás során a jelentkező diákok készségeit, képességeit, zenetanuláshoz szükséges adottságait is felmérik kollégáink. Az előképző évfolyamokon lehetőséget biztosítunk csak szolfézstanulásra (előképző) és a hangszeres tanulmányok (hangszeres előképző) megkezdésére is. Iskolánkban a tehetséggondozó „B” tagozatot való tanulásra szaktanári javaslat alapján már második évfolyamtól lehetőséget biztosítunk. Alsóbb évfolyamokon minden tanszakon szervezünk háziversenyeket, tanáraink a tanév során tanszaki koncerteken szerepeltetik növendékeiket. A félévkor és év végén emeltszintű „B” tagozatos meghallgatásokat, vizsgákat szervezünk. Az arra érdemes diákok más iskolai és városi kulturális rendezvényeken mutathatják meg zenei tudásukat.
Magasabb évfolyamokon tanuló diákjaink számára biztosítjuk a megyei-, regionális-, országos versenyekre történő felkészülést, és a részvételt. Alapfokú tanulmányaikat befejezve a továbbképző évfolyamokon is biztosított az emeltszintű képzés, előkészítve a szakirányú felsőfokú tanulmányokat. Szakirányú középfokú továbbtanulás is biztosított az intézmény zeneművészeti szakközépiskolai intézményegységében, vagy az ország más hasonló iskolatípusában.
Iskolánk tanulmányi versenyeket is szervez. Megyei szinten a Káté István Hegedűverseny (korábban Auer Lipót Hegedűverseny), regionális rendezvényünk a Lantos Magda Zongoraverseny, a Trombitaverseny, Mélyrézfúvós és Kürt Verseny, Rézfúvós Kamarazenei Verseny.
Iskolán belül a „STÚDIUM” program keretében a tanszakok tanárai rendszeres szakmai konzultációk, hospitálások, bemutatóórák keretében osztják meg egymással szakmai tapasztalataikat. Minden tanszakon szakmai napokat szervezünk, melyre előadónak a szakma kiválóságait hívjuk meg. Tanáraink rendszeresen vesznek részt szakirányú továbbképzéseken, egyre nagyobb számban tanulnak tovább szakvizsgával záruló képzéseken és választják az egyetemi kiegészítő képzéseket, hogy frissítsék, elmélyítsék pedagógiai ismereteiket.
A Csermák Tehetségpontot helyi (települési) hatókörrel kívánjuk létrehozni.
Jelenleg is igen jó kapcsolatokat ápolunk a település (Veszprém) általános- és középiskoláival. A zeneiskolai beiskolázás előkészítése során szoros kapcsolat alakult ki a város óvodái és iskolánk között. Tanáraink rendszeresen tartanak hangszerbemutatókat az óvodákban, és a zeneiskola is fogadja az óvodásokat „Kakaó koncerteken” a zeneiskola épületében, ahol hangszerbemutató hangversenyen ismerkedhetnek meg a gyermekek a zeneiskolában tanulható hangszerekkel.
Az általános iskolák közül jelenleg négyben van telephelyünk, ahol helyben kaphatják meg az oda járó diákok a zenei órákat. Az általános iskola 1-2. osztályosai számára „Vár a zenede” címmel hangszerbemutatókat szervezünk, a 4. osztályosok számára „Kalandozások a hangszerek világában” címmel zenei ismeretterjesztő koncerteket tartunk. Ezek a rendezvények a zenetanulás iránti érdeklődés felkeltését szolgálják, valamint a kapcsolattartást az általános iskolai tanítók/tanárok és zenetanárok között, hogy az általános iskolában felismert jó zenei képességű gyerekek mi előbb a zeneiskolai oktatásba bekapcsolódhassanak.
A város középiskolái közül jelenleg is kiemelkedően jó az együttműködés a Lovassy Gimnáziummal. Diákjaikból – akik a középiskolai tanulmányaik mellett zeneiskolánk növendékei is – alakult Lovassy zenekar iskolánkban próbál, és tanárkollégánk segíti a felkészülésüket. A gimnázium Helikon Fesztiválon elért eredményeiben jelentős szerepet játszott a zeneiskolánkban tanuló gimnazista növendékek felkészültsége. Tehetségpont is működik iskolájukban, szeretnénk ezen a téren támogatásukat és segítségüket kérni saját tehetségpontunk működésével kapcsolatos kérdésekben.
Legfontosabb partnerünk az intézményen belül működő Dohnányi Ernő Zeneművészeti Szakközépiskola tehetségpontja lesz. A két intézményegység között szoros kapcsolat van. Tanáraink jelentős számban áttanítanak egyik intézményegységből a másikba. A tehetséges diákjaink szakmai továbbtanulásának is egyik lehetséges iskolája a veszprémi zeneművészeti szakközépiskola.
A Csermák Tehetségpont a zenei tehetségek felfedezésével és gondozásukkal kíván foglalkozni. A zeneoktatás terén sok évtizedes tapasztalatokkal rendelkező iskola a múltban is a legkülönbözőbb típusú programokkal, szakmai rendezvényekkel támogatta a zenei tehetségek fejlődését.
A következő tanévtől hagyományos programjaink mellett tehetségpontként szeretnénk pedagógus továbbképzéseknek helyet biztosítani a képzési profilunk teljes területén. Itt a már meghirdetett zenetanári továbbképzések iskolánkban történő lebonyolítását kívánjuk megszervezni, bevonva a járás és a megye zeneiskoláinak tanárait is.
Tanáraink számára kéthavi rendszerességgel szakmai konzultációkat kívánunk szervezni, ahol a tanszakok tanárai szakterületük egy-egy problémáját és az arra készült pedagógiai megoldásaikat mutatják be.
Diákjaink, tanáraink számára félévente egy-egy alkalommal bemutató órákat szervezünk, ahol növendékeinket tanítva „mesterkurzust” tartanak a szakma neves művésztanárai.
Az elkövetkező év során erősíteni kívánjuk kapcsolatunkat az esztergomi Zsolt Nándor Zeneiskolával és a budapesti Solti György Zeneiskolával. Diákjaink számára cserelátogatásokat tervezünk, ahol koncerteken mutathatják be tudásukat, mindeközben tanáraink számára szakmai konzultációkat tartunk hospitálással, bemutatóórákkal.
A tehetségek bemutatkozását lehetővé tevő „Matiné koncerteket” szervezünk a város új hangversenytermében, a Hangvillában minden hónapban két alkalommal.
Zenei tanulmányi versenyeinket regionális hatókörre bővítjük, másrészt új versenyek indítását kezdeményezzük a következő években. Elsőként a 2014/2015-ös évben a gitár kamarazenei verseny megszervezését tervezzük. Szintén ebben a tanévben szeretnénk iskolánkban megszervezni és lebonyolítani az Országos Négykezes és Kétzongorás tanulmányi verseny területi válogatóját. A tanév során megrendezésre kerül az I. Káté István Hegedűverseny, a Regionális Trombitaverseny, majd tavasszal a Regionális Mélyrézfúvós és Kürtverseny.
A tanév végén zenekaraink és együtteseink (Veszprémi Ifjúsági Fúvószenekar, Gárdonyi Zoltán Kamarazenekar, Tücsök Zenekar, Népzenei együttes, Írisz kisegyüttes, Kürtkórus, VVV Csermák Gyermekkórus) nyári táborozását tervezzük, ahol intenzív felkészítéssel megalapozhatják a következő tanév zenei produkcióit.
Tehetséggondozási tevékenységeink anyagi támogatásához a korábbi években a Szülői Munkaközösség, a Veszprém Polgárai a Városi Zenedéért Alapítvány és a szülők segítségét vettük igénybe. Szakmai programjaink megvalósítása során az előadók napidíját a KLIK-től igényeltük meg. A fenti források terveink megvalósításához nem voltak elegendőek.
Tehetségpontként működve a jövőben is számítunk a fent felsorolt szervezetek segítségére. Tervezett rendezvényeink, programjaink lebonyolításához szükséges anyagi forrásainkat a Tehetségpontok számára meghirdetett pályázatokon történő részvétellel szeretnénk kiegészíteni.