Iskolánk 2007-ben indult, mint egyházi iskola. Az intézményvezetők és a fenntartó elsődleges célja biztosítani a hazafias szellemű és keresztény hitből élő fiatalok nevelését, a kor követelményeinek megfelelő oktatását. Kezdetektől fogva nagy hangsúlyt kapott a természettudományi tárgyak megerősítése is.
Fontos célként került megfogalmazásra kezdetektől az iskolai művészeti élet színvonalassá tétele, illetve már az első évben letettük az alapjait egy hamarosan beindítandó művészeti iskolai ágazatnak. A báb- és színjátszás az első években szakköri keretek közt működött, ahogyan a néptánc és a rajz szakkörök is.
2013-tól intézményünk alapfokú művészeti iskolává is vált. Ettől kezdve saját jogon képezzük növendékeinket. Az eltelt három tanév során a művészeti iskola létszáma egyre nő. Az egyre növekvő érdeklődés mögött minden bizonnyal az elmúlt év sikerei, a jó hangulatú délutáni órák, a fellépések, fesztiválok és egyéb megmérettetések állnak. Néptáncosaink és színjátszóink arany minősítésekkel és országos helyezésekkel büszkélkedhetnek. Diákjainknak négyféle művészeti ágban, számos tanszakon van lehetőségük a tehetségük kibontakoztatására. ezek: képző- és iparművészeti ág, zeneművészet, színjáték és táncművészet. Növendékeink sokoldalú képzésére törekszünk, valamint arra, hogy értsék a különféle művészeti ágak komplexitását, az egyetemes kultúrát, mint egységet lássák, értékeljék. A jelenleg 16 művészeti iskolai pedagógus egységes szemlélete, jó hangulatú, színvonalas oktató-nevelőmunkája a biztosíték arra, hogy tehetséges növendékeink megkapják tőlük mindazt, ami a további fejlődésüket, művészi elhívatottságuk kiteljesítését szolgálja.
Iskolánkban az első évfolyamtól kezdve jelen van az angol és a német nyelv oktatása, amit kiegészítünk heti két óra szakköri órával a felső tagozatban. Célunk az adott ország kultúrájának megismerése, gyerekek idegen nyelvi kommunikációjának fejlesztése. Immár negyedik éve segíti munkánkat amerikai önkéntes. Az éves programunkat egy egyhetes nyelvi táborral zárjuk.
A hazafias nevelést szolgálják a rendhagyó irodalom órák alsó tagozaton és a rendhagyó történelem órák a felső tagozatokon. Az órák hazánk kiemelt történelmi korszakainak feldolgozását segítik elő, így a honfoglalás-kora, Mátyás-kora, a huszárság és 1848 korszaka. A rendhagyó történelemórákat egy régészóra is kíséri. Tapasztalataink azt bizonyítják, egy több százéves koponya, egy honfoglalás kori íj, vagy az első világháborús katonai ruházat és fegyverek jóval közelebb hozhatják a magyar történelem eseményeit a diákok számára, mint egy hagyományos, sokszor meglehetősen száraz történelemóra.
A kreativitást, a matematikai-logikai gondolkodás fejlesztése érdekében, matematikai tehetséggondozó szakkört indítottunk, ahol elsődleges célunk a problémamegoldó képesség fejlesztése, a tananyag mélyítése, matematikai játékok megismertetése és a versenyeztetés.
Kiemelt kapcsolatban állunk Országos Evangélikus Egyházzal, valamint fenntartónkkal a Szombathelyi Evangélikus Egyházközséggel. Az egyházon belül komoly szerepet kap még az EPSZTI is. A művészeti iskola tevékenysége elsődlegesen a Szombathelyi Reményik Sándor Evangélikus Általános Iskola és alapfokú Művészeti Iskola 8 évfolyamára terjed ki. Emellett természetesen szívesen látjuk a más alapiskolába járó, de művészeti tevékenységet nálunk folytatni kívánó növendékeket is. Erre jó példa a néptánc és a színjáték tanszak, ahová a város és a városkörnyék iskoláiból is érkeznek gyermekek. A szülőkkel folytatott egyeztetés után a gyermeket a megfelelő művészeti képzési szakra irányítjuk. Középiskolásként továbbra is lehetőségük van az egyes művészeti ágak továbbképző szintjein tanulni. Erre minden évben több példa van, jelenleg főként a színjáték és a zenei tanszakokon. Tervezett tehetségpontunk hatóköre tehát az óvodától az felnőtté válásig terjed.
Folyamatos kapcsolatot tartunk az országban működő evangélikus iskolákkal és más, művészeti képzést folytató intézményekkel. Növendékeink rendszeresen szerepelnek az ország különböző pontjain megtartott művészeti fesztiválokon, találkozókon, versenyeken.
Szombathelyen több nagy intézménnyel tartunk fenn állandó munkakapcsolatot.
Ezek:
- Bartók Béla Zeneiskola
- Savaria Szimfonikus zenekar
- NYME SEK Zenei Intézeti Tanszék
A tanszéken belül működő Szökős Néptáncegyüttes
- Szombathelyi Weöres Sándor Színház
- Ács Mihály Alapfokú Művészetoktatási Intézmény
- AGORA Szombathelyi Kulturális Központ
- Don Bosco Művelődési Ház
A fenti intézményekkel fenntartó állandó és rendszeres együttműködés által lehetőségeket teremtünk tehetséges növendékeink szerepeltetésére, illetve a professzionális művészekkel való közös fellépésre.
Tagja vagyunk a Magyar Művészetoktatásért Országos Szakmai Szervezetnek (MAMOSZ), az Országos Diákszínjátszó Egyesületnek (ODE), az Örökség Gyermek Népművészeti Egyesületnek.
A rendhagyó irodalom és történelemórák megtartásához az évek során több hagyományőrző egyesülettel kötött iskolánk együttműködési megállapodást:
- Magyar Nemzeti Múzeum Nemzeti Örökségvédelmi Központ: A régészórák számára biztosítja a tárgyi leleteket és a szakértelmet
- Magor Íjász Hagyományőrző Egyesület: Honfoglalás kora
- Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület Fekete Sereg Hagyományőrző Csoport: Mátyás kora
- Klapka György Lovas Polgárőr- és Hagyományőrző Egyesület Huszár Tagozat: Huszárság
- Vasi Skanzen: Huszártoborzó helyszíne, hon- és népismeret órák
- Kossányi József Magyar Tanítási Nyelvű Alapiskola, Komáromszentpéter (Szlovákia): A Határtalanul program keretében magyar nyelvterület meglátogatása az államhatáron túl.
- 735. számú Reményik Sándor Cserkészcsapat
- Credo Rádió Szombathely
A rendhagyó történelemórák hatókörét növelik az iskolai foglalkozásra is épülő egyesületi rendezvények, mint a Huszártoborzó, mely szabadon látogatható a város és a környéken élők számára. Szoros a kapcsolatunk a Johannita Lovagrenddel is.
Az Amerikai Evangélikus Egyház (ELCA=Evangelical Lutheran Church in America) Fiatal felnőttek világméretű misszióban címet viselő (YAGM=Young Adults in Global Mission) programjának keretében immáron negyedik éve érkeznek Magyarországra amerikai önkéntesek, akik a Magyarországi Evangélikus Egyház különböző területeken végzett munkájában, jelen esetben az iskolánkban szolgálnak egy éven át.
A Zeneművészeti ág különféle tanszakos növendékei a legtehetségesebbek, lehetőséget kapnak tanáraikkal közös koncerteken való részvételre. Országos és regionális szólóhangszeres versenyeken mutatkozhatnak meg.
A Néptánc tanszakon a legtehetségesebb gyerekek számára lehetőség nyílik szólótáncversenyeken való bemutatkozásra – az elmúlt években produkcióikat számos díjjal értékelték. Ezekről a megmérettetésekről rendszeresen jó tapasztalatokkal, arany és ezüst minősítésekkel térnek haza. Emellett gyakran szerepelnek a város és vonzáskörzete rendezvényein (Szombathelyen: Tánc Világnapja, Márton-napi Vásár, Szent György-napi vásár, Savaria Karnevál).
A Kortárstánc tanszak annak ellenére, hogy második éve működik – szép sikereket tudhat maga mögött. Második és harmadik díjat nyertünk a városi művészeti fesztiválon, és felléptünk Szombathely város Tánc Világnapja alkalmából szervezett nagyszabású rendezvényén.
A Színjáték tanszak évente több alkalommal előadásokat tart a városnak. Az aktuális színdarabot a Weöres Sándor Színház stúdiójában mutatjuk be. A 2015-ös évben kezdődött együttműködés alapján legidősebb növendékeinknek lehetőségük van a színház színművészeivel közös színházi nevelési előadások bemutatására.
Jelen vagyunk az Országos Diákszínjátszó Találkozókon, a Weöres Sándor Országos Gyermekszínjátszó Találkozón résztvevői.
A Környezet- és kézműves kultúra tanszak naptárt készít munkáiból. A Vasi Skanzen rendezvényein, a kézműves Ki Mit Tud-on mutatják meg tanulóink kreativitásukat, tudásukat. Megyei rajzversenyt rendezünk, az év igéjéhez plakátokat tervezünk a Szombathelyi Evangélikus Egyházközségnek. Év végén összegző kiállításon lehetőség nyílik tanulóink legsikeresebb alkotásait bemutatni.
A rendhagyó történelemórákat az iskolai tantervben előre kijelölt időpontokban tartjuk meg. Így az alkalmak a tananyagnak megfelelő helyen és időben kerülnek megtartásra. A rendezvények között a Huszártoborzóra március 14-én kerül sor, míg a Trianon emlékhónap keretein belül június 4-én közösen emlékezünk testvériskolánk diákjaival a békediktátumra. A Határtalanul program keretében minden év októberében négynapos látogatást teszünk a Felvidéken, ahol testvériskolánkat is felkeresve emlékezünk az aradi vértanúkra. A megszerzett tudásra alapozva a tanév során több tanulmányi versenyen veszünk részt eredményesen.
A nyelvi kompetenciák fejlesztéséhez kapcsolódóan a felső tagozaton minden tanulónak lehetőséget adunk heti két óra szakköri foglalkozásra mindkét nyelven. Az éves munka befejezéseként egyhetes nyelvi tábort szervezünk immáron sokadik éve. Lehetőségeinket kihasználva idegen nyelvi versenyeken sikeresen szereplünk.
A tervezett programok saját erőforrásból megvalósíthatók. A fenntartói támogatást kiegészíti iskolánk alapítványa, a Néhai Szent Imre herceg Alapítvány. A megvalósítás érdekében a témához kapcsolódó pályázatokon kívánunk továbbra is folyamatosan részt venni.
Pályázati lehetőségeink:
- Európai Uniós pályázatok: pl. Innovativ Iskola, TÁMOP, Erasmus+ pedagógusok mobilitási pályázata
- Állami pályázatok: Határtalanul, Széchenyi 2020
- Önkormányzati pályázatok: kultúrális rendezvények lebonyolítására
- Egyházi fenntartású intézmények számára kiírt pályázatok