Intézményünkben 4 művészeti ágon folyik a képzés. Az elmúlt években folyamatosan törekedtünk a tehetségek felkutatására, adottságaik minél magasabb szintű kiaknázására, ami már nemcsak a zeneművészeti ágon valósult meg az elmúlt két tanévben, hanem a képzőművészeti területen tanuló növendékeink esetében is. Ez egyfelől jelenti a szakirányú továbbtanulást, illetve a kiállításokon történő bemutatkozást. A színjáték tanszakon jelenleg öt csoport folytat tanulmányokat, a kezdeti kettőhöz képest. Megragadva a benne rejlő személyiségfejlődést elősegítő attitűdöt, illetve kommunikációs készség fejlődésének elősegítése is célunk. Az önismeretfejlesztés lehetőségének biztosítása a részt vevő gyermekek számára, illetve a művészeti tevékenység végzése, valamint az alkotás örömének megélése motiválja a mindennapjainkat. Ebben a tanévben pedig a néptánc tanítása által felerősödött a hagyományápoló tevékenység.
Az érdeklődők a Családi nap elnevezésű rendezvényen találkozhatnak az egyes tanszakokon tanító pedagógusokkal. Továbbá szakmai napok szervezésével segítjük a kollégáink minél korszerűbb, a növendékek fejlesztése érdekében felhasználható ismeretekkel rendelkezzenek. Úgy gondolom, hogy tehetségpontként szélesebb körben meghirdethetővé tehetnénk ezeket. Legutóbb – tisztelegve névadónk előtt – kurzust és koncertet szerveztünk Ari-Bencses Anikó vezetésével. Elképzelésem 2023 szeptemberében született meg, amikor Névadó hangverseny keretében ünnepeltük meg, hogy Intézményünk felvette Liszt Ferenc nevét. Ennek megfelelően a továbbiakban, minden évben növendék gálával, és workshoppal adózunk Liszt Ferenc munkássága, zongoraművészi nagysága előtt. Ennek égisze alatt, első ízben 2024 novemberében A Zongoramesék sorozat 5. kötetének darabjait adták elő növendékeink. A nyúl, az őzike meg a répa című mese illusztrációját a képzőművészeti ágon tanuló növendékeink készítették. A célunk az volt, hogy művészeti ágakon átívelő projektet hozzunk létre.
Közismereti intézmények, melyek telephelyeinkként funkcionálnak: rendhagyó énekórák, hangszerbemutatók, adventi percek. Óvodákkal történő együttműködési megállapodás, melynek értelmében évente négy alkalommal teszünk látogatást a fóti óvodásoknál. Tehetségkutató, illetve ismeretközlő foglalkozások által. 2024 tavaszán a bölcsődében is tettünk látogatást a Fóti Apponyi Franciska Egyesített Óvoda és Bölcsőde, Holdvilág Bölcsőde tagintézményébe. A gyermekek érdeklődő tekintettel fogadtak Bennünket. A környezet elvarázsolt bennünket: a kisgyermeknevelők és dajkák gondoskodó lénye, a tavaszi dekoráció sokszínűsége. A bölcsődések lelkes közönségként hallgatták kolléganőm gitárjátékát.
A Fóti Népművészeti Szakgimnázium és Gimnázium, mellyel évekre visszamenően terveztük, és tervezzük a közös program megvalósítását, amely a táncművészeti ágon történő képzésindítást követően 2025-ben realizálódik. Ugyanakkor felkérések teljesítésével a citera tanszak növendékei, és a néptáncot tanuló gyermekek járulnak hozzá az együttműködés színtereinek bővítéséhez.
Három évtizede tart az együttműködés a veresegyházi Lisznyay Szabó Gábor Alapfokú Művészeti Iskolával. Az eddigiekben a zongora tanszakok növendékei adtak közös koncertet, ez 2025. március végén kiegészül a vonós tanszakok együttműködésével. A vezetővel a fúvósok közös programját is tervezzük a jövő tanévben.
Debreceni Zenede, mellyel közösen 2025 őszén szakmai napot szervezünk debreceni, illetve fóti helyszínen.
Névadó hangversenyünket megelőzően felvettük a kapcsolatot három, szintén Liszt Ferenc nevét viselő intézménnyel, a további együttműködés céljából. Terveink szerint, jövőre Bajára látogatunk el, a Bajai Liszt Ferenc Alapfokú Művészeti Iskolába. A mesterkurzus célja, hogy a klasszikus zenei oktatás hagyományait ápolva és továbbfejlesztve, magas színvonalú szakmai képzést biztosítson fiatal csellisták számára. A program keretében a résztvevők különleges lehetőséget kapnak arra, hogy elismert csellóművész, művésztanárunk irányítása alatt fejleszthessék technikai és zenei tudásukat. A mesterkurzus olyan tanulási élményt nyújt, amely a tehetséges növendékek számára új távlatokat nyit a zenei karrier építésében, valamint az önbizalom és a kreatív kifejezés terén egyaránt.
Az iskolában több mint 40 tanár tanít, közülük többen egyetemi végzettségűek, több diplomával rendelkező pedagógusok. Jelenleg egy pedagógus doktori iskolában tanul, egyidejűleg a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanít, illetve további egy pedagógusunk a Debreceni Egyetem Zeneművészeti Karának oktatója. A textil- és bőrműves tanszakot vezető pedagógusunk MMA ösztöndíjas, segítségével magasszínvonalú szakmai munka folyik Intézményünkben.
Kiemelkedő tanáregyéniségeink szakmai munkájuk elismeréseként „Miniszteri Elismerő Oklevél” kitüntetésben részesültek.
Célunk tovább folytatni a tehetségazonosítással kapcsolatosan elkezdett tevékenységet. A fent említett együttműködési megállapodásra tekintettel. Ennek keretén belül játékos formában (tánc, mondókák) ismertetjük meg a legkisebbeket a hangszeres zenével. Családi koncertet szeretnénk szervezni, hiszen volt növendékeink közül többen a gyermeküket/gyermekeiket is beíratták. Van több olyan család, amelyből több gyermek, és maga a szülő is nálunk tanul. Felmerült az igény az együtt muzsikálás koncertszerű bemutatására. Tavaly Liszt Ferenc munkásságát bemutató regionális műveltségi versenyt rendeztünk, ennek folytatását tervezzünk: minden második tanévben folytatnánk a kezdeményezét Liszt Ferenc egy-egy kortársával. A köztes évben pedig intézményi szolfézs verseny megszervezésére vállalkozunk. Ebben az évben a Tehetség napján tartjuk majd. Szakmai napokat szerveztünk, szervezünk majd, segítve növendékeink fejlődését. Továbbá koncertjeinkkel a komolyzene népszerűsítése a célunk. A képzőművészeti ágon tanuló növendékeink tanév végi kiállítását megtartottuk 2024 júniusában, illetve 2025-ben is tervezzük, valamint az elkövetkezendő évben is. A színjáték tanszak, valamint a néptáncot tanuló növendékek egy-egy vizsgaelőadáson mutathatják be az eddigiekben szerzett tudásukat.
A Magyar Klasszikus Zene Napja alkalmából szervezett programsorozathoz a kezdetektől (2021-től) csatlakoztunk, terveink szerint a koncert megvalósulását a továbbiakban is elő fogjuk segíteni. Az magyar szerzők által komponált művek bemutatása, ennek értékként történő közvetítése kiemelt célunk.
Folytatjuk, szintén már hagyományként megrendezésre kerülő Fóti Regionális Gitárversenyt, 2026-ban negyedik alkalommal. Igény merült fel, hogy tovább bővítsük a részt vevők körét, így jövőre országos szinten fogjuk meghirdetni.
A Debreceni Zeneművészeti Szakgimnázium és Zeneiskola citera tanszakával közös szakmai napot szervezünk debreceni, illetve fóti helyszínen. A program keretében a Pendely Énekegyüttes is fellép majd, akik a Fölszállott a páva rendezvénysorozat nyertesei voltak, biztosítva a program szakmai színvonalát.
Fenntartónk, a Dunakeszi Tankerületi Központ maximálisan támogatja a szakmai célkitűzéseinket. Programjaink lebonyolításához segítséget nyújtanak. Továbbá számíthatunk – az 1993 óta működő - Fóti Dal Alapítványra, melynek deklarált célja intézményünk növendékeinek segítése. Támogat bennünket Fót Város Önkormányzata is, melynek nyomán ingyenesen használhatjuk a helyszínként a Vörösmarty Művelődési Ház helyiségeit koncertjeink, regionális-, és intézményi versenyeink lebonyolításához.
További célunk szponzorok megkeresése, illetve pályázati források bevonása. Jelenleg a Bethlen Gábor Alapkezelő Zrt. kiírásának áttekintését követően pályázati anyagot készítünk elő.