Szentlőrinci Kistérségi Óvoda és Bölcsőde, pedagógiai programunkban kiemelt feladatunk a tehetségsegítés. Intézményünkben hat éve működik tehetségműhely, „Aprók Tánca” tehetségműhely elnevezéssel. A gyerekek a táncon keresztül ismerhetik meg a magyar tánchagyományokat, annak lépésanyagát, mozgásvilágát és zenei anyagát. Fejlesztjük a tehetségígéretes gyermek erős oldalát, valamint a tehetségével kapcsolatos gyenge területeit. Intézményünkben tehetséggondozó munkaközösség működik, ahol módszertani tudásunkat elméleti ismereteinket bővítjük, tudásunkat megosztjuk. Az „Aprók Tánca” tehetségműhelyen az óvodás gyermekeknek a testi-kinesztetikus és a zenei területeiket fejlesztjük. Az óvodapedagógusok képesek a tehetségígéretes gyerekek felismerésére, beazonosítására és annak fejlesztő támogatására. Az óvodapedagógusok rendelkeznek a tehetséggondozás elméleti és gyakorlati ismereteivel, melyet akkreditált képzés és önképzés formájában sajátítottak el, így pedagógiai szempontból megfelelő segítséget tudnak nyújtani a tehetségígéretes gyermekek számára. Pszichológus szakemberrel együttműködési megállapodást kötöttünk, aki rendszeres tanácsadással segíti a fejlesztő tevékenységünket. Nevelési év végén az eredmények és a fejleszthető terület mentén értékelést készítünk, elemző pedagógiai munkánkat a PDCA szemlélet határozza meg. A gyermekek cselekvésen alapuló felfedezéseken keresztül tapasztalják meg a környezetünk értékeit, hagyományainkat. Ezzel lehetőséget teremtünk a produktív, kreatív gondolkodásuk fejlődéséhez. Egyéni fejlesztési terv az alábbi területeket fedi le: Testi képességek: nagymozgás, finommozgás, koordinációs képesség, téri irányok. Eszközhasználat. Szociális képességek: együttműködési képesség, társas kapcsolatok, önállóság, nyitottság. Értelmi képességek: emlékezet és figyelem, képzelet, kreativitás, feladattudat, esztétikai érzék. Anyanyelvi képességek: szókincsbővítés, szinonima szavak, régi kifejezések, melyek a hagyományainkhoz kötődnek. Zenei képességek: éneklési kedv, tiszta éneklés, egyenletes lüktetés és ritmusérzék fejlesztés, népi hangszerekkel való ismerkedés.
Az óvodában Aprók tánca tehetségműhely működik, immár 7. éve. A tehetségműhely munkáról folyamatosan tájékoztatjuk a szülőket. Partnerközpontú szemlélet jellemez bennünket. A szülőket bevonjuk a programjaink szervezésébe. A hatékony partneri együttműködés érdekében folyamatosan felhasználjuk a visszajelzéseket a fejlesztési folyamatainkban. Szülők felé folyamatos a kommunikáció, változatos kommunikációs csatornákat alkalmazunk. felhasználjuk tájékoztatási kötelezettségeinknek eleget teszünk. Az óvodapedagógusok kommunikációjában a tapasztalatcsere, valamint az esetmegbeszélések folyamatosan jelen vannak. Gazdagító programjainkhoz partneri együttműködéseket kötünk, valamint folyamatosan keressük az együttműködő partnereket. . Az együttműködési megállapodások tartalmazzák a konkrét tevékenységet és feladatot melyre irányul az együttműködés. Tehetségműhely bemutatkozására lehetőség biztosított a Húsvétváró játszóház, a városi rendezvények, májusfa kitáncolása, pünkösdölő. A rendezvények a gyerekek kreatív önkifejezésének megvalósítására ad lehetőséget, valamint a közösségi élmények erősítésre is épít.
Aprók Tánca tehetségműhelyünk gazdagító programjában együttműködő partnereink:
- Nagypalli hagyományőrzők akik a játszóházunkon a természetes anyagok felhasználásának lehetőségeit mutatják be.
- Baranya Megyei Méhészeti Egyesület: Minden évben rendszeresen tart mézes reggelit, továbbá játékos formában ismerkedhetnek meg a gyerekek az eszközökkel.
Kistérségi szinten tudásmegosztó szerepet vállalunk fel, folyamatosan biztosítunk hospitálási lehetőségeket és műhelymunkánkat szervezünk.
Kiemelten a mozgásos, zenei tehetségformák segítésére ad lehetőséget a magyar nép tánckultúrájával való ismerkedés. Feladatunk a tehetségígéretes gyermekek kreatív alkotó-, alakító tevékenység feltételeinek megteremtése, tartalmának, minőségének fejlesztése és szervezeti formáinak biztosítása. „Aprók Tánca” tehetségműhelyben biztosítjuk a gyermekeknek a szabad választás lehetőségét a tevékenységbe való bekapcsolódást, illetve abból való kimaradás lehetőségét. A tehetség kibontakoztatásának irányai óvodánkban: A differenciálás, a sokszínű és sokféle cselekvési lehetőség, a csoport, és egyéni munka, a projekt módszer, a kreatív és egyéni megoldások preferálása, ezek pozitív értékelése, az aktiválás biztosítása. A néptánc hagyományaival való ismerkedés és a gyermektánchoz kapcsolódó zenei anyag lehetőséget biztosít az együttműködési képességek erősítésére, valamint a produktív gondolkodás és problémahelyzet megoldására irányuló fejlesztésre. A Népi játék napja és Nemzeti Összetartozás napja gazdagító programra lehetőséget biztosít, valamint a tehetségek bemutatkozására ad lehetőséget. Együttműködő partnereink segítő, támogató tevékenysége együttműködési megállapodásban rögzített konkrét feladatokra terjed ki. A néptánc alaplépéseivel való ismerkedésre konkrét lehetőséget biztosít a komplex tehetségsegítés, melyben kiemelt fejlesztési területek a testi- kinesztetikus és a zenei terület. „Aprók Tánca” tehetségműhelyt működtetünk már a megalakulásunk első évében, a délutáni időszakban, melyre a tehetségműhely vezetője éves tervet készít. Erre építjük gazdagító programjainkat és azokat a programokat, rendezvényeket, mely a tehetségműhelybe járó tehetségígéretes gyermekek bemutatkozására ad lehetőséget. További céljaink a jövőben: a népviselet napján a szülők számára nyitott, délutáni táncház rendezvény szervezése. Ez alkalommal hangulat idézőnek a program népviseletben valósul meg. Különböző, szociokulturális környezetből érkező gyermekek, valamint a halmozottan hátrányos helyzetű gyermekek számára egyaránt hozzáférhető, esélyegyenlőséget biztosítva szervezzük meg a tehetségműhelyt és az ahhoz kapcsolódó programokat
Intézményünk költségvetésében biztosítjuk a forrást humán és tárgyi eszköz területén a tehetségműhely működéséhez. Intézményünk alapítványa a Gyermekeink Mosolyáért alapítvány anyagi támogatást biztosít. Együttműködő partnereink további segítséget nyújtanak a magas színvonalú tehetségsegítő munkához. A Szentlőrinc város önkormányzat pályázatai is lehetőséget biztosítanak a tehetségsegítő munkánk feltételeinek megteremtéséhez. Folyamatos a szponzorok, támogató partnerek felkutatása.
Pályázati lehetőségeket szeretnénk a jövőben kihasználni, mellyel a tehetségfejlesztéshez szükséges eszközellátottságunkat bővítenénk.